Piekarnik do zabudowy: gdzie go umieścić i jaki kolor piekarnika do zabudowy wybrać?

2022-04-29 7:44

Piekarnik do zabudowy powinien pełnić przede wszystkim funkcję praktyczną, ale ważna też jest estetyka. Wybierając piekarnik do zabudowy weź więc pod uwagę nie tylko to, co potrafi, ale także jak wygląda i gdzie będzie umieszczony, to też jest przecież ważne!

Spis treści

 1. Piekarnik do zabudowy: gdzie go umieścić?
 2. Piekarnik pod zabudowę: wybieramy kolor piekarnika
 3. Jak wybrać piekarnik do zabudowy?
 4. Piekarnik pod zabudowę "zdalnie" sterowany
 5. Wygląd nowoczesnych piekarników pod zabudowę
 6. Wyposażenie, które warto mieć w piekarniku w kuchni
 7. Sposoby pieczenia w piekarniku pod zabudowę
 8. Piekarniki pod zabudowę z dodatkowym wyposażeniem - droższe, ale przydatne

Wybór piekarnika do zabudowy do kuchni to trzy ważne decyzje. Jedna to funkcje jakie spełnia piekarnik, druga to estetyka, trzecia  - miejsce zamontowania. Teraz skupimy się na estetyce i ergonomii, bo funkcje piekarnika do zabudowy to przysłowiowy temat rzeka, na osobną publikację. Każdy, kto chociaż trochę gotuje, wie jak ważne w aranżacji kuchni jest miejsce usytuowania piekarnika.

Jeśli tylko miejsce w kuchni pozwala, montujemy piekarnik w wysokiej zabudowie, tam gdzie dostęp jest łatwiejszy i bardziej bezpieczne użytkowanie. Estetyka piekarnika do zabudowy, czyli styl i kolor obudowy to osobna sprawa. Zwłaszcza w kuchniach z salonem, czyli tam gdzie zależy nam by urządzenia kuchenne były jak najmniej widoczne.

Piekarnik do zabudowy: gdzie go umieścić?

Umiejscowienie piekarnika do zabudowy to wbrew pozorom bardzo ważna sprawa. Ma być bezpiecznie i wygodnie. Z gorącymi, często ciężkimi naczyniami nie ma żartów. Poza tym piekarnik nie powinien znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki, zwłaszcza jeśli często pieczemy. Piekarnik powinien być umieszczony tak, by był do niego łatwy dostęp, dlatego niedobrze, jeśli znajduje się przy ścianie – ogranicza nam to swobodny chwyt gorących naczyń.

Najwygodniejszym miejscem do montażu piekarnika jest wysoka zabudowa. Wtedy piekarnik do zabudowy montujemy na takiej wysokości, z której najwygodniej i najbezpieczniej podnosić ciężkie rzeczy. Dodatkowo nie musimy wtedy nachylać się sprawdzając, jak wygląda potrawa. Mniej komfortowym miejscem do umieszczenia piekarnika w kuchni jest miejsce w dolnych szafkach, zazwyczaj pod płytą kuchenną.

Jeśli piekarnik nie jest sterowany z płyty, co jest zazwyczaj już standardem, nie musimy piekarnika montować pod płytą. Możemy wtedy zgrupować piekarnik z kuchenką mikrofalową lub z urządzeniem do gotowania na parze w jednym miejscu. Urządzeń do wspólnego montażu jest ostatnio coraz więcej, zaczyna nieraz brakować na nie miejsca. Dlatego coraz częściej wybieramy urządzenia typu 2w1, na przykład piekarnik z funkcją mikrofali, piekarnik z możliwością gotowania na parze lub kuchenkę mikrofalową z urządzeniem do gotowania na parze.

Piekarnik pod zabudowę: wybieramy kolor piekarnika

Najczęściej wybieranymi kolorami piekarników do zabudowy są kolory: czarny, biały, szampański i oczywiście metal (inox, aluminium itp.). Kolory piekarników dobieramy do pozostałych sprzętów AGD – dlatego najlepiej kompletować urządzenia z tej samej linii oraz tak by pasowały do frontów szafek kuchennych. I tutaj są dwie szkoły.

Jeśli kuchnia jest połączona z salonem – wtedy zależy nam zazwyczaj, by piekarnik, zwłaszcza umieszczony wysoko, był jak najmniej widoczny. Jeśli kuchnia jest osobnym pomieszczeniem urządzenia AGD mogą być w kolorach kontrastowych do frontów szafek i blatów kuchennych. Do białych kuchni często wybieramy białe oraz stalowe piekarniki i te w wersji nowoczesnej i te w wersji retro. Do czarnych frontów pasują urządzenia stalowe i lakierowane na czarno, do szarych – cały czas najbardziej pasują urządzenia w obudowach metalowych. Coraz częściej do białych frontów dobieramy piekarniki i płyty do gotowania w kolorze szampana (srebrno – beżowe).

Jak wybrać piekarnik do zabudowy?

Standardowo piekarniki mają 40–50 litrów pojemności, ale bywają mniejsze (35 litrów), i większe (80 litrów).

Piekarnik pod zabudowę "zdalnie" sterowany

Panel sterujący może być podświetlany, a pokrętła – chowane lub zasłaniane. Na panelu – albo za pomocą pokręteł, albo elektronicznego zegara sterującego – ustawiamy odpowiednią temperaturę i wybieramy sposób pieczenia. Zakres temperatury możliwy do ustawienia w piekarnikach to: od +30 do +300°C.

Do niektórych zegarów sterujących pracą piekarników trzeba wprowadzić wagę potrawy i odpowiedni dla niej program pieczenia, a pozostałe funkcje dobrane będą automatycznie. Przed zakończeniem pieczenia piekarnik może się samoczynnie wyłączyć, aby wykorzystać ciepło nagrzanego już wnętrza. Inne zegary można zaprogramować, określając czas rozpoczęcia i zakończenia pieczenia. Wbudowany termostat pozwala rozgrzać się piekarnikowi do określonej przez nas temperatury i utrzymuje ją odpowiednio długo.

Wygląd nowoczesnych piekarników pod zabudowę

Produkowane piekarniki różnią się stylem – od nowoczesnych form w kolorze stalowym – inox i z lustrzanymi drzwiczkami – do piekarników wyglądających jak sprzed wieku, ale wyposażonych w nowoczesne rozwiązania techniczne. Bardziej eleganckie wersje mogą mieć nawet pozłacane pokrętła i rączkę.

Wyposażenie, które warto mieć w piekarniku w kuchni

 • Termosonda. Dużym ułatwieniem podczas pieczenia mięs jest termosonda, którą umieszcza się wewnątrz porcji mięsa, aby móc kontrolować jego temperaturę i wiedzieć, kiedy danie jest gotowe.
 • Zimne drzwi. Gorące drzwiczki piekarnika pod zabudowę mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla dzieci, dlatego niektóre firmy wyposażają piekarniki w „zimne drzwi” i rączki zabezpieczone przed rozgrzaniem. Drzwiczki są kilkakrotnie przeszklone, a ich wewnętrzna szyba odbija ciepło do wnętrza piekarnika.
 • Blokada drzwi. Niekiedy stosuje się również blokadę zabezpieczającą drzwiczki piekarnika przed otwarciem przez dzieci. Wokół otworu piekarnika montowane są uszczelki izolujące, co zapobiega przedostawaniu się ciepła przez szczeliny. W niektórych modelach po przekroczeniu określonej temperatury wewnątrz piekarnika drzwi blokują się do czasu ochłodzenia.
 • Blachy i ruszty. Wyposażenie piekarników stanowią również blachy i ruszty, a niektóre firmy dodają jeszcze efektowne, estetyczne podstawki ze szkła, na których od razu można podać potrawę, bez przekładania jej do innego naczynia.
 • Oświetlenie. Każdy nowoczesny piekarnik wyposażony jest w wewnętrzne światło. Nie ma potrzeby otwierania drzwiczek piekarnika, aby sprawdzić, czy potrawa jest już gotowa.
 • Nowe sposoby otwierania. Bardzo wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest piekarnik wózkowy lub wyposażony w teleskopowe prowadnice pod blachy. Piekarnik wózkowy wyciąga się jak szufladę razem z potrawą, dlatego jest bezpieczniejszy od tradycyjnej, uchylnej wersji. Nie trzeba sięgać do wnętrza, aby wyjąć potrawę.

Sposoby pieczenia w piekarniku pod zabudowę

Tradycyjne piekarniki gazowe najczęściej mogą piec tylko z góry, od dołu lub z góry i od dołu jednocześnie. Do piekarników gazowych zaliczamy również te wyposażone w grill zasilany elektrycznie. Należy zaznaczyć, że ten typ piekarników jest powoli wypierany przez piekarniki elektryczne, mające zdecydowanie więcej funkcji i zapewniające lepszy komfort pieczenia.

Piekarniki pod zabudowę z dodatkowym wyposażeniem - droższe, ale przydatne

Droższe wersje piekarników mogą być dodatkowo wyposażone w:

 • katalizator zapachów – pochłaniający zapachy powstające podczas pieczenia;
 • funkcję schładzania oparów z piekarnika, zapobiegającą ewentualnym oparzeniom, a także wydobywaniu się zapachów;
 • przegrodę w piekarniku, dzielącą jego wnętrze na dwa obszary, z których tylko jeden może być wykorzystywany do pieczenia; można w ten sposób piec mniejsze porcje; zmniejszenie pojemności zmniejsza również zużycie energii;
 • wytwornicę pary, umożliwiającą nie tylko gotowanie wszystkich rodzajów potraw na parze, ale również pieczenie z jej udziałem. Funkcja ta może być również wykorzystywana do rozmrażania żywności i pozwala na zachowanie wszystkich wartości odżywczych, aromatu i smaku przygotowywanych potraw, a także zapobiega ich wysuszaniu.
Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio
Nasi Partnerzy polecają