Biała kuchnia w stylu eklektycznym: cegła na ścianie i hiszpańskie płytki na podłodze [KOSZTORYS]

2015-08-10 15:12 Anna Rychlewicz

Biała kuchnia ucieka od jednoznacznego klasyfikowania. Kuchnia w stylu eklektycznym łączy w sobie elementy wystroju skandynawskiego, nowoczesnego i rustykalnego. Aranżacja urzeka zgrabnym połączeniem białej cegły na ścianie, rustykalnej zabudowy kuchennej i oryginalnymi hiszpańskimi płytkami na podłodze. Prezentujemy białą kuchnię, która niejedno ma imię.

Biała kuchnia urzeka eklektycznym charakterem. Wnętrze, w którym elementy typowe dla stylu skandynawskiego, idealnie współgrają z tymi odzwierciedlającymi zamiłowanie do stylistyki rustykalnej. Nowoczesne zacięcie wyrażają zaś hiszpańskie płytki na podłodze utrzymane w beżowo-błękitnej kolorystyce. Za projekt kuchni w kolorze białym odpowiada załoga studia Qbik Design. Aby aranżacja kuchni wyglądała przytulniej, biel została przełamana drewnianym blatem oraz beżowo-błękitnymi płytkami – mówi projektantka Karolina Wilk z pracowni Qbik Design. – Zanim to jednak nastąpiło, wszystko ze starej kuchni zostało wyrzucone. Czym prędzej inwestorzy pozbyli się mebli po poprzednich właścicielach, które nie trafiły w ich gust. Została zdarta podłoga. Powiększono okno, by mogło zaczynać się na równi z blatem kuchennym.

Biała kuchnia: aranżacja wnętrza w stylu eklektycznym

W kuchni w stylu eklektycznym na plan pierwszy aranżacji wychodzą białe meble, które zostały ocieplone drewnianym blatem. Nieco rustykalna stylistyka kuchennej zabudowy idealnie współgra z kinkierową cegłą na ścianie. Klinkierową ścianę pokryto zmywalną farbą, łatwą w czyszczeniu. Niekwestionowanym bohaterem wnętrza kuchni są jednak hiszpańskie płytki na podłodze, która wprowadzają do eklektycznego wnętrza ciekawy akcent. Naturalny urok białej kuchni podkreśla także duże okno, które oświetla wnętrze światłem naturalnym. Projekt zakładał takie powiększenie okna, by zaczynało się ono na równo z blatem kuchennym. W kuchni o łącznej powierzchni wynoszącej 6 m kw, wygospodarowano także miejsce na niewielki stolik jadalniany. Mebel, który idealnie podkreśla charakter białej kuchni pochodzi z recyklingu. Krzesła natomiast zostały dokupione na kiermaszu i samodzielnie odmalowane. Aranżację białej kuchni w stylu eklektycznym charakteryzuje dbałość o każdy najmniejszy detal wyposażenia. Nieszablonowy projekt kuchni dodatkowo wzbogacają błękitne nóżki białych mebli kuchennych i ceramiczne uchwyty szafek. Całość składa się na odmienny, a zarazem niesamowicie spójny projekt białej kuchni w stylu eklektycznym.

Blat kuchenny z drewna: porady projektantów

Wyjątkowy charakter wnętrza białej kuchni podkreśla drewniany blat kuchenny. Ten, można w łatwy i szybki sposób samodzielne odnowić, nadając mu drugie życie. Pierwsza metoda to olejowanie. Wiąże się to z koniecznością nakładania od czasu do czasu oleju, ale jednocześnie pozwala na szybkie odświeżenie mebla we własnym zakresie. Możemy zdecydować się także na zakup blatu lakierowanego. W tym przypadku, po latach zniszczone drewno będzie wymagało jednak interwencji specjalisty, czyli wycyklinowania uszkodzonej powierzchni blatu i jej ponownego lakierowania. Bez względu na wykończenie blatu, pod wpływem temperatury i wilgoci, drewno może się lekko wyginać czy rozsychać. Zminimalizowanie tego efektu zagwarantuje nam blat wykonany z małych, klejonych klepek.

Biała kuchnia z hiszpańskim akcentem: KOSZTORYS

 • meble na zamówienie ok. 15 000 zł
 • lodówka NRKI 5181 LW, Gorenje 2400 zł
 • piekarnik AKZM 769 WH, Whirlpool 1600 zł
 • kuchenka mikrofalowa AMW 735 WH, Whirlpool 1400 zł
 • okap AKR 995/1IX, Whirlpool 1000 zł
 • płyta indukcyjna AKT 475 WH, Whirlpool 1000 zł
 • zlewozmywak Domsjo, IKEA 289 zł
 • bateria Atlas Pull-Out, Franke 679 zł
 • zmywarka 6240 FD, Whirlpool 1500 zł
 • nogi meblowe, mairo.net.pl 200 zł

  Razem ok. 25 068
Biała kuchnia i hiszpańskie płytki na podłodze
Autor: Konrad Kalbarczyk Projekt kuchni w stylu eklektycznym prezentuje wszystko to, co najlepsze w stylistyce skandynawskiej, rustykalnej czy nowoczesnej. Białe meble, cegła klinkierowa na ścianie i hiszpańskie płytki na podłodze kreują wnętrze niezwykle spójne i estetyczne.