Folia aluminiowa - zastosowania w domu. Do czego użyć folii aluminiowej?

2023-10-19 14:23

Rzeczą, która jest praktycznie w każdej kuchni, jest folia aluminiowa. Zastosowania w domu folii aluminiowej są naprawdę szerokie. Do czego można jej użyć? Pieczenie, prasowanie czy usuwanie lakieru hybrydowego to tylko niektóre z jej funkcji! W sumie znaleźliśmy ich aż 13. Przeczytaj również, która strona folii aluminiowej, do czego służy!

Spis treści

  1. Folia aluminiowa: historia
  2. Która strona folii aluminiowej do czego służy?
  3. Folia aluminiowa. Nietypowe zastosowania folii aluminiowej
  4. Folia aluminiowa w mikrofalówce? To zły pomysł!

Folia aluminiowa: historia

Folia aluminiowa została wynaleziona w 1910 roku w Szwajcarii. Nieprzepuszczająca światła, powietrza i wody folia powstaje w wyniku walcowania stopionego aluminium.

Która strona folii aluminiowej do czego służy?

Która strona folii do czego? Folia aluminiowa ma dwie strony, błyszczącą i matową, a każda z nich ma inne właściwości. Strona błyszcząca izoluje i odbija ciepło, natomiast matowa strona pochłania je. Obie strony folii aluminiowej w szczególności przydają się podczas gotowania i pieczenia, a także przechowywania żywności. 

Folia aluminiowa: strona błyszcząca do wewnątrz

Czy folia aluminiowa może być do pieczenia? Oczywiście! Kiedy chcemy utrzymać ciepło przygotowanej potrawy, wystarczy obłożyć ją folią, błyszczącą stroną do wewnątrz, a matową na zewnątrz. Ciepło w tym przypadku będzie odbijało się od folii i wracało do potrawy, ogrzewając ją.

Folia aluminiowa: strona błyszcząca na zewnątrz

Folię aluminiową możemy również wykorzystać do przedłużenia świeżości produktów przez owinięcie ich błyszczącą stroną folii na zewnątrz, dzięki czemu nie będzie dopuszczać ciepła do środka.

Folia aluminiowa: podpowiadamy jak wykorzystać w kuchni stronę błyszczącą, a jak matową

Folia aluminiowa. Nietypowe zastosowania folii aluminiowej

1. Folia aluminiowa do prasowania – dzięki folii aluminiowej możemy ułatwić sobie prasowanie. Wystarczy wyłożyć deskę folią aluminiową i przykryć materiałowym pokrowcem. Podczas prasowania folia będzie odbijać ciepło, co przyspieszy prasowanie. Ubrania będą wyglądały, jakby wyprasowano je z dwóch stron.

2. Folia aluminiowa do pieczenia – z folii aluminiowej możemy wykonać własnoręcznie foremki w różnych kształtach. Jeśli nie chcemy, by boki naszego ciasta się przypaliły, warto przed wstawieniem ich do piekarnika przykryć krawędzie folią aluminiową.

Ponadto, by zaoszczędzić sobie kłopotu z czyszczeniem piekarnika i sprawić, by potrawy szybciej się w nim piekły, wyłóżmy dno piekarnika folią aluminiową. Pamiętajmy, by folia była ułożona błyszczącą stroną do góry.

3. Folia aluminiowa do prania – ubrania elektryzują się po praniu? By pozbyć się tego problemu, podczas kolejnego prania wystarczy włożyć do bębna pralki zwiniętą w kulkę folię aluminiową; usunie ona wszystkie ładunki elektrostatyczne.

4. Folia aluminiowa za kaloryfer – jeśli chcemy wzmocnić działanie kaloryfera, połóżmy za nim tekturę owiniętą folią aluminiową. Folia odbije ciepło, co wpłynie na temperaturę w pomieszczeniu.

5. Folia aluminiowa na spaleniznę – spalony garnek, przypalona patelnia, nieestetyczny spód czajnika gazowego, szklane naczynie żaroodporne czy zabrudzony ruszt grilla to dla folii aluminiowej żaden problem.

By pozbyć się spalenizny, wystarczy przy pomocy niewielkiej ilości płynu do naczyń i zgniecionej folii aluminiowej zedrzeć czarny osad. Folia aluminiowa zadziała podobnie jak druciak, ale nie porysuje powierzchni naczynia.

6. Folia aluminiowa na rdzę – folia aluminiowa doskonale poradzi sobie również z rdzą. Wystarczy uformować z niej druciak lub pocierać kawałkiem folii jak papierem ściernym o zardzewiałą powierzchnię. Po kilku ruchach brunatny osad powinien ustąpić. By wyczyścić żelazko z osadu i kamienia również warto zastosować druciak z folii aluminiowej. Po kilku potarciach żelazko będzie wyglądać jak nowe.

7. Folia aluminiowa do czyszczenia srebra – miskę wyłóżmy folią aluminiową, dodajmy gorącą wodę i 5 łyżeczek soli. Następnie włóżmy do miski srebrną biżuterię lub sztućce, odczekajmy godzinę i viola, srebro odzyska dawny blask. Można je przetrzeć miękką ściereczką, by usunąć resztki osadu.

8. Folia aluminiowa do ostrzenia nożyczek – dzięki folii aluminiowej już nigdy nie wyrzucimy tępych nożyczek. Wystarczy złożyć kilka arkuszy folii i energicznymi ruchami pociąć je pod różnym kątem nożyczkami.

9. Folia aluminiowa jako zabezpieczenie podczas remontu – folia aluminiowa może przydać się także podczas remontu – warto owinąć nią niewielkie elementy jak np. uchwyty czy klamki, by uchronić je od zabrudzenia farbą. Ponadto, zabierając się za malowanie ścian, wyłóżmy tackę malarską folią, zanim nalejemy farbę. Dzięki temu będziemy mogli użyć tacki ponownie.

10. Folia aluminiowa na banany – jeśli chcemy, by nasze banany szybciej dojrzały, owińmy ich końce folią aluminiową.

11. Blenda fotograficzna z folii aluminiowej – by zrobić blendę, wystarczy kawałek tektury i folia aluminiowa. Tak wykonana blenda fotograficzna doskonale oświetli nasze zdjęcia.

12. Folia aluminiowa do ściągania lakieru hybrydowego – lakier hybrydowy jest bardzo twardy i trudno jest się go pozbyć. By go zmiękczyć, nasączmy waciki zmywaczem do paznokci i przyłóżmy do pomalowanych palców, a następnie owińmy je szczelnie folią aluminiową. Po pół godziny zdejmijmy ją – lakier powinien łatwo się zmyć.

13. Folia aluminiowa do ochrony przed nieprzyjemnymi zapachami — folia aluminiowa nie przepuszcza powietrza, więc może być skuteczną bronią w walce z nieprzyjemnym lub intensywnym zapachem niektórych potraw czy produktów. Wystarczy owinąć nią kawałek dojrzałego francuskiego sera, by pozbyć się intensywnego aromatu. 

Folia aluminiowa w mikrofalówce? To zły pomysł!

Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie wkładać folii aluminiowej do kuchenki mikrofalowej. W kuchence mikrofalowej folia zacznie strzelać, mogą pojawić się nawet niewielkie ładunki elektryczne przypominające małe błyskawice.

PRZECZyTAJ RÓWNIEŻ: 6 sposobów na wykorzystanie fusów z kawy. Przydadzą się nie tylko do kwiatów

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...