Abimis, Ego
Autor: materiały prasowe Abimis BETON I STAL Miks tradycji z nowoczesnością nabiera spójnego charakteru dzięki jednorodnej kolorystyce – szarości betonu na ścianach i mebli ze stali nierdzewnej. Jedynymi barwnymi akcentami są krzesła, lampy i bateria w kolorze rdzy. Kuchnia „Ego”, Abimis. www.abimis.com

Kuchnia total look – monochromatyczna aranżacja kuchni potrafi zachwycić

2020-01-04 14:26 AGF

Termin „total look” ten przeniknął do wnętrz ze świata mody, gdzie oznacza stylizacje utrzymane w jednym kolorze. Monochromatyczne aranżacje kuchni zyskały na popularności wraz z boomem na minimalizm, jednak kolorystyczna oszczędność sprawdza się w każdym stylu. Obejrzyj galerię zdjęć jednobarwnych kuchni, a przekonasz się, że nie nie ma mowy o nudzie i monotonii.

Monochromatyczna aranżacja kuchni świetnie zdaje egzamin w minimalistycznych wnętrzach, a tym bardziej dekoracyjnym pozwala zachować umiar i uniknąć przesytu. To ważne zwłaszcza w otwartych, wielofunkcyjnych przestrzeniach dziennych, gdy nie chcemy, by kuchnia zdominowała wnętrze. Neutralna, jednorodna kolorystyka pozwoli odsunąć ją na dalszy plan.

Aby uniknąć monotonii, można się pokusić o zastosowanie różnych materiałów w tym samym kolorze. Ciekawy efekt da zróżnicowanie faktur i stopnia połysku – połączenie powierzchni polerowanych ze szczotkowanymi lub lakierowanymi na głęboki mat. Tworzenie jednorodnych aranżacji ułatwiają nowe technologie i materiały. Lakiery z powodzeniem imitują metale, laminaty potrafią do złudzenia przypominać drewno, spieki i ceramika zaś – kamień. Wielkoformatowe gresy i spieki można stosować zarówno jako okładziny ścienne i podłogowe, jak i na blaty czy fronty mebli. Efekt total look będzie stuprocentowy.

JACEK TRYC architekt, www.tryc.pl
JACEK TRYC architekt, www.tryc.pl

Mieszkanie jest miejscem, do którego uciekamy przed zgiełkiem. Ograniczenie bodźców pomaga w odpoczynku, a jednokolorowe wnętrza działają uspokajająco. Zwłaszcza kolor biały – jest wygodny i ponadczasowy. W ogóle polecam zastosowanie w całym domu tych samych kolorów i materiałów. Ludzie przywykli wybierać jedne płytki na ścianę, inne na podłogę albo jedne do łazienki, drugie do kuchni, a przecież chodzimy w butach do pary i nikogo to nie dziwi. Zastosowanie tych samych materiałów daje wrażenie kontynuacji, spójności. Jednak w kuchni uzyskanie ujednoliconej formy może natrafić na techniczne trudności. Jeśli chcemy, żeby fronty szafek sięgały podłogi, trzeba wybrać zmywarkę, która może być zabudowana bez cokołu. W kuchniach bezuchwytowych pojawia się problem z otwieraniem lodówki i zmywarki. Rozwiązaniem są urządzenia z elektrycznymi siłownikami w drzwiach. Ale na tym właśnie polega rola architekta, żeby takie trudności przewidzieć i znaleźć rozwiązania.