10x KUCHNIE W DREWNIE: z czym zestawiać i jak łączyć? Inspiracje, porady, zdjęcia

2013-10-14 14:26

Kuchnia w drewnie - zarówno te z litego drewna, jak i z forniru wyglądają szlachetnie, elegancko i sprawiają, że wnętrze zyskuje przytulny klimat. Jakie dobrać do nich blat, podłogę, co położyć na ścianie nad blatem. Kuchnie drewniane ZDJĘCIA

Kuchnia w drewnie? Pierwsze skojarzenie to wnętrze w stylu rustykalnym lub tradycyjnym. Tymczasem kuchnie w drewnie świetnie się też sprawdzają w pomieszczeniach nowoczesnych. Jeden warunek – fronty powinny być proste, gładkie, bez zbędnych zdobień. Najczęściej zabudowę robi się z jednego gatunku drewna, ale modne jest też łączenie dwóch rodzajów drewna, np. szafki dolne są z ciemnego gatunku, górne – z jasnego. W modnych kuchniach drewnianych zestawia się również fronty fornirowane z lakierowanymi laminatowymi albo ze stalowymi.

Zobacz: Nowoczesne wnętrza domu: drewno w roli głównej >>>

Kuchnia w drewnie: jaki wybrać blat?

Praktycznie nie ma żadnych ograniczeń co do wyboru blatu do kuchni drewnianej. Kamień, kompozyt, konglomerat, laminat, stal, szkło – wszystkie te tworzywa będą pasować, trzeba je jedynie zgrać z zabudową kolorem. Pewnym utrudnieniem aranżacyjnym może się okazać blat drewniany, bo efekt jest często monotonny. Z kuchnią w drewnie z jasnego gatunku ładnie zgrasz blat w jednym z odcieni szarości – od ciemnego do jasnego, jasny beżowy albo w ciemniejszych tonacjach brązu. Dobry też będzie blat ze stali. W przypadku kuchni drewnianej z ciemnego gatunku warto zastosować zasadę kontrastu, dobierając do niej np. blat biały. Efekt będzie bardzo dynamiczny. Gdy dobierzesz do ciemnej drewnianej kuchni blat w podobnym odcieniu, powstanie wrażenie szykowne, nieco tajemnicze.

Przeczytaj: Blat kuchenny – wady i zalety poszczególnych materiałów >>>

Kuchnia w drewnie: jaka podłoga do niej pasuje?

Wybór podłogi do kuchni drewnianej w dużej mierze zależy od wielkości pomieszczenia i tego, czy jest ono dostatecznie doświetlone. Jasna podłoga okaże się pomocna w niewielkiej i niedoświetlonej kuchni, bo ją rozjaśni i trochę powiększy wizualnie. W otwartej kuchni w drewnie trzeba również wziąć pod uwagę posadzkę w części salonu. Jeśli decydujesz się na płytki lub drewno na podłodze w kuchni drewnianej, pamiętaj, by nie rywalizowały one z zabudową. Tak więc, gdy fronty są wykonane z gatunku o wyrazistym usłojeniu, podłoga powinna być spokojniejsza.

Polecamy: Płytki do kuchni: jakie płytki do jakiego wystroju kuchni? >>>

Kuchnia w drewnie: co nad blatem?

Na takiej samej zasadzie, na jakiej dobierasz blat i podłogę w kuchni drewnianej, dopasuj tworzywo na ścianę nad blatem. Chroniący ją ekran może być wykonany z takiego samego materiału jak blat albo z innych - kontrastujących z nią materiałów. Ekran drewniany, np. z gatunku o innym odcieniu i ładnie zgrany zresztą wystroju, nada kuchni drewnianej niezwykle przytulny klimat. Szkło i stal ochłodzą temperaturę wystroju. Kamień doda jej wyszukanej elegancji.

Więcej: Szkło nad blatem kuchennym: lacobel. Wybieramy szkło lacobel na ścianę w kuchni >>>

Kuchania w drewnie - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz pomysły na urządzenie kuchni w drewnie. Oto inspirujące galerie zdjęć, dzięki którym bez problemu urządzisz swoją kuchnię.

Nie przegap: NOWOCZESNA KUCHNIA wykończona drewnem. 13 ZDJĘĆ udanych aranżacji kuchni >>>