Biało-niebieska kuchnia z drewnem. Nowoczesna i funkcjonalna

2024-06-06 21:23

W nowoczesnej kuchni Marty i Tomasza niebieski przeplata się z bielą. Właściciele dużą wagę przykładają do funkcjonalności, ważna jest dla nich czystość linii i energia barw. Większość przedmiotów jest ukrytych, na wierzchu stoją tylko rzeczy niezbędne. Cała rodzina uwielbia spędzać w niej czas na gotowaniu i wspólnych posiłkach.

Spis treści

  1. Kuchnia otwarta na salon
  2. Zabudowa meblowa
  3. Lampy nad stół do jadalni
  4. Przechowywanie w kuchni
  5. Ściana nad blatem kuchennym
  6. Niebieskie dodatki
  7. Kolor niebieski w aranżacji wnętrz. Jak stosować?

Kupujemy z żoną dom, pomogłabyś nam go wykończyć? Zapytał mnie w klubie fitness Tomek, mój trener – opowiada architektka Hanna Pietras, która ochoczo podjęła się zadania. Jeszcze na etapie planu deweloperskiego wprowadziła niezbędne poprawki instalacyjne i budowlane. Zaprojektowała wszystkie wnętrza, najwięcej uwagi poświęcając kuchni.

– Wiedziałam, że właściciele dużo i dobrze gotują. Nie mogłam ich zawieść – mówi. Zgodnie z życzeniem pary uwzględniła w projekcie duży rodzinny stół oraz mnóstwo szafek, półek i cargo, rozwiązujących problem przechowywania. – Aspekt schowków był dla nas ważny, bo nie przepadamy za nadmiarem rzeczy na widoku – wyznają Marta i Tomek

Kuchnia otwarta na salon

Na ścianie bliżej okna architektka zaplanowała zabudowę dwuliniową, a prostopadłe do niej – wysokie słupki z piekarnikiem, mikrofalą i lodówką. Zależało jej także na tym, by kuchnia (otwarta na strefę dzienną) była jak najbardziej reprezentacyjna. Wprowadziła więc do niej piękne niebieskie odcienie. I choć początkowo właściciele wahali się co do próbki wzoru na szkle, gdy zobaczyli gotowy nadruk, zawołali jednogłośnie: „wow, to jest to!”.

Zabudowa meblowa

Zabudowa kuchenna połączona jest z regałem, w którym właściciele eksponują m.in. książki, ładne szkło i rośliny. Laminowane fronty regału nawiązują odcieniem do podłogi oraz blatu stołu w jadalni. W wiszących niebieskich szafkach ukryła okap. Wydłużyła też nieco fronty i wyfrezowała ich dolny rant, otrzymując w ten sposób niewidoczne od przodu uchwyty. Wybrane przez nią lampki sufitowe również miały dyskretnie wtapiać się w tło.

Lampy nad stół do jadalni

Dekoracyjne lampy ze sklejki Belle są lekkie optycznie, trochę zabawne. Podobnie jak skośne półki na napoje. – Celowo zaproponowałam taki układ półek – wyjaśnia projektantka. – Przełamuje monotonię wysokiej zabudowy, jest świetny na butelki o większych i mniejszych średnicach – dodaje.

Przechowywanie w kuchni

Ze wszystkich schowków właścicielom najbardziej podoba się ten w narożniku, nad blatem, obok piekarników. Za drzwiczkami mieści się ekspres, który gdyby stał na wierzchu, zabałaganiałby optycznie kuchnię. Nad nim, w zabudowie, architektka zaprojektowała półki, a pod blatem – wysuwany system magic corner.

Ściana nad blatem kuchennym

Tafla szkła z nadrukiem jest nie tylko ozdobna, ale też praktyczna (widać na niej mało zabrudzeń).

Niebieskie dodatki

W tej kuchni nawet kolor dodatków jest nieprzypadkowy! Naczynia z niebieskimi i brązowymi akcentami nawiązują do odcieni mebli, ściany oraz dębowych blatów.

Niestandardowe podejście
Hanna Pietras
Hanna Pietras, Hanna Pietras Architects, hannapietras.com

Polecam je podczas projektowania kuchni. Warto pobawić się żywszymi kolorami (sięgnąć po te, które naprawdę lubimy, nie tylko na meblach, ale też na ścianach – i dopasować je do pozostałych barw w domu). W zabudowie na planie litery L możemy zrezygnować z narożnej szafki wiszącej – i tak jak w tym projekcie – zafundować ścianie „oddech”, zyskując jednocześnie lepszy dostęp do narożnika. Dobrym rozwiązaniem okazują się również salonowe akcenty nieopodal strefy gotowania, np. regał na książki, ratanowa sofa czy efektownie układająca się zasłona.

Kolor niebieski w aranżacji wnętrz. Jak stosować?

Otwarta kuchnia – na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię.