Modne blaty kuchenne 2024. Jaki blat kuchenny wybrać i czym się kierować?

2024-01-06 9:36

Wybór blatu kuchennego przy urządzaniu kuchni to jedno z najważniejszych zadań. Jaki blat wybrać? Jakie blaty kuchenne są teraz modne i które blaty są praktyczne i ładne? Które blaty są najtrwalsze? Oto nasze odpowiedzi. Takie blaty będą modne w 2024 roku.

Spis treści

  1. Jaki blat kuchenny wybrać? Rodzaje blatów kuchennych
  2. Blat drewniany
  3. Blat laminowany
  4. Blat z konglomeratu
  5. Blaty kamienne
  6. Blat ze spieku kwarcowego
  7. Blat metalowy
  8. Szklany blat kuchenny
  9. Modne blaty 2024. Jakie blaty będą modne w 2024 roku?

Kuchenny blat, to jeden z najważniejszych przedmiotów w kuchni. Będziemy z niego korzystać codziennie. To tutaj będziemy przygotowywać posiłki, niejednokrotnie odkładać gorące garnki z kuchenki. To tu będziemy kroić warzywa, mięso. Blat kuchenny powinien być przystosowany do takich czynności. Jaki więc blat kuchenny wybrać?

Jaki blat kuchenny wybrać? Rodzaje blatów kuchennych

Gdy zabieramy się za urządzanie kuchni powinniśmy się zorientować jakiego rodzaju blaty mamy do dyspozycji. Jaki blat kuchenny wybrać, by długo nam służył i byśmy byli z niego zadowoleni. Oczywiście wybór blatu zależy w dużej mierze także od zasobności naszego portfela, jednak nawet biorąc to pod uwagę możemy wybrać modny blat kuchenny i do tego mieszczący się w naszych widełkach finansowych.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Blat drewniany

To typ blatu, wykonywany najczęściej z klejonego drewna. To sprawia, że jest bardzo wytrzymały. Jest lekki i praktyczny. Nie jest drogi, w porównaniu do innych typów blatu. Ma też wady. O drewniany blat trzeba dbać. Nie polecamy raczej kroić na nim bezpośrednio niczego. Może to być wygodne, bo blat z drewna działa jak deska do krojenia, jednak, podobnie też się zużywa. Łatwo go zniszczyć ostrymi narzędziami, nożem. To blat, który świetnie się sprawdzi w kuchniach w stylu boho, lub loftowym. Drewno doskonale wygląda też w kuchniach nowoczesnych.

Blat laminowany

To jeden z najbardziej popularnych w Polsce blatów. Blaty laminowane to płyty wiórowe lub MDF pokryte laminatem. To stosunkowo niedrogie rozwiązanie i dające dobre efekty. Tu kolorystyka jest praktycznie nieograniczona, podobnie faktura laminatu. Taki blat może być matowy, z fakturą drewna, lub na wysoki połysk imitujący kamień. Są nawet laminaty imitujące surowy beton. Wbrew pozorom blat z laminatu jest bardzo funkcjonalny, lekki i wytrzymały. Nie wolno na nim stawić gorących przedmiotów ani kroić na nim.

Blat z konglomeratu

To świetne i praktyczne rozwiązanie. Konglomerat to mieszanka fragmentów skał lub starannie dobranych kamieni połączonych ze sobą spoiwem, którym jest zazwyczaj żywica, cement lub mieszanka obu. Producenci zapewniają, że takie blaty są odporne na uderzenia oraz zarysowania, dobrze znoszą także zalania i wilgoć oraz nie chłoną zapachów z otoczenia. Do właściwości blatów z konglomeratu należą również odporność na wysokie temperatury, lecz nie należy stawiać na nich bezpośrednio gorących garnków, patelni czy naczyń.

To rozwiązane droższe od blatów laminowanych czy drewnianych.

Blaty kamienne

To zwykle najdroższy rodzaj blatów. Najczęściej wybierane są blaty granitowe. To materiał o największej wytrzymałości. Można na nim nawet rozbijać kotlety, stawiać gorące garnki czy kroić różne produkty. Nieco mniej trwały jest np. blat marmurowy. Trzeba jednak wiedzieć, że montaż takiego rodzaju blatów wymaga już ekipy specjalistów, którzy dopasują i przytną blat do wymiarów naszej kuchni. Trzeba też pamiętać, że blaty kamienne są dużo cięższe od pozostałych rodzajów blatów kuchennych. Warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania szafek, by były one odpowiednio wzmocnione.

Blat ze spieku kwarcowego

To idealna propozycja do nowoczesnej kuchni. Spieki kwarcowe mogą mieć różne wzory i faktury. Mogą przypominać kamień naturalny lub być jednokolorowe. To wyjątkowo wytrzymały materiał na blaty kuchenne. Podobnie jak na blacie granitowym, można na nim kroić produkty czy stawiać gorące przedmioty. Nie rysuje się, nie wchłania wilgoci. Podobnie jak blaty kamienne jest dość drogi. Porównywalny do cen blatów kamiennych.

Blat metalowy

To rozwiązanie pasuje do surowych wnętrz. Metalowy blat może być ozdobą pięknej, loftowej kuchni. Najczęściej wybierana jest stal nierdzewna. Jak twierdzą producenci tego typu blaty uwielbiają Amerykanie. U nas nie są to blaty pierwszego wyboru, choć mają wiele zalet.  Stal łatwo utrzymać w czystości. Blat nie odkształca się, nie wchłania wilgoci, można stawiać na nim gorące potrawy i kroić. Wadą jest surowy wygląd, jednak obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów blatów stalowych. Są blaty matowe, błyszczące czy nawet ze stali szczotkowanej.

Qubus Hotel Katowice już otwarty. Ma piękne, nowoczesne wnętrza, a w nich drewno, szkło i wełna. Zobacz

Szklany blat kuchenny

To rozwiązanie wciąż ma swoich zwolenników. Szklany blat ma wiele zalet, nie wchłania wilgoci, łatwo utrzymać go w czystości. Blaty szklane są produkowane z bezpiecznego, zwykle klejonego szkła hartowanego.

Modne blaty 2024. Jakie blaty będą modne w 2024 roku?

Modne blaty 2024. Wybór blatu powinien być dokonany w połączeniu z wyborem szafek. Blat i szafki powinny do siebie pasować. W 2023 roku modne były kuchnie z drewnianymi lub częściowo drewnianymi frontami. Do takich, nowoczesnych kuchni pasowały czarne lub grafitowe blaty ze spieków kwarcowych, węższe. Wąskie blaty dodają kuchni lekkości.

Tego typu blaty wciąż są i będą modne. Wąskie blaty kuchenne są modne od kilku lat i wszystko wskazuje na to, że ta moda nie przeminie również w 2024 roku.

W 2024 roku wciąż modne są naturalne kolory. Dlatego wybierając blaty powinniśmy także postawić na naturę. Raczej odradzamy wyraziste kolory blatów. Wciąż modne są blaty w kolorze czerni i bieli a także naturalnego drewna i kamieni. Raczej wychodzą z mody blaty szklane, choć wciąż mają swoich zwolenników.

Czytaj też: