Porcelana Bogucice, najmodniejsze wzory i kultowe serie. Macie takie w domu?

2023-11-07 13:20

Porcelana Bogucice to dziś dobra marka. Na Śląsku kultowa. Serwisy stołowe, czy kawowe z bogucickiej porcelany stoją dziś np. we wszystkich polskich ambasadach i Pałacu Prezydenckim, a filiżanki ze śląskimi bebokami robią furorę jako upominki z tego regionu. Kiedyś Porcelana Ślaska, dziś Porcelana Bogucice. Jakie wzory na porcelanie są dziś modne?

Spis treści

  1. Porcelana Bogucice marka dobrze znana
  2. Historia Porcelany Bogucice
  3. Kompleks fabryczny Fabryka Porcelany w Katowicach na Szlaku Zabytków Techniki
  4. Kultowe wzory porcelany Bogucice
  5. Stare wzory porcelany Bogucice, macie takie w domu?
  6. Porcelana Bogucice z bebokiem
  7. Modne wzory porcelany z Bogucic

Porcelana Bogucice marka dobrze znana

Porcelana Bogucice to dziś znana marka śląskich porcelanowych zestawów obiadowych, serwisów kawowych, czy modnych i popularnych wzorów filiżanek i kubków. Porcelana Bogucice ma długą i ciekawą historię. Na polskich i światowych stołach jej porcelanowe zestawy goszczą od ponad 100 lat. Oczywiście w tym czasie zmieniało się wzornictwo, ba zmieniali się nawet właściciele zakładu. Niezmiennie doskonała pozostała sama porcelana z Bogucic.

Wysoka kuchnia – jak zaprojektować szafki wiszące? | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię

Historia Porcelany Bogucice

Historia Porcelany Śląskiej czy raczej Porcelany Bogucice jest długa i bardzo ciekawa. Obecnie produkcją i dystrybucją porcelany sygnowanej nazwą Porcelana Bogucice zajmuje się firma BGH Network S.A. Spółka powstała w 2000 roku i kontynuuje długoletnią tradycję wytwarzania porcelany stołowej na Górnym Śląsku.

Sam zakład fabryki porcelany w Katowicach, stanął w jej przemysłowej części w latach 80, XIX wieku. Fabryka stanęła na granicy dwóch przemysłowych dzielnic – Bogucic i Zawodzia. Jak informuje firma, pierwsza produkcja porcelany ruszyła w 1925 roku w fabryce należącej do koncernu „Giesche". Potomkowie Georga von Giesche, właściciele koncernu „Giesche”, stworzyli fabrykę na bazie innych istniejących zakładów min. szopienickiej „Elektroporcelany". Przez cały okres międzywojenny fabryka należała do wiodących producentów w branży, prężnie konkurując z fabrykami w Ćmielowie i Chodzieży, a także z importowanymi wyrobami z Dolnego Śląska, znajdującego się wtedy na obszarze Niemiec.

Po II wojnie światowej fabryka została znacjonalizowana i przekształcona w Zakłady Porcelany „Bogucice", które istniały do 1993 roku. W 1994 roku produkcję przejęła spółka Porcelana Śląska Sp. z o.o. i prowadziła ją do 2008 roku. Uruchomienie produkcji przez Porcelanę Śląską było poprzedzone remontami i modernizacją procesu technologicznego. W kolejnych latach wprowadzano nowe technologie prasowania wyrobów i wypału. Plastycy współpracujący z firmą stworzyli wiele niepowtarzalnych wzorów, kładąc nacisk na piękno, elegancje i harmonię.

Kontrakt z Ministerstwem Spraw Zagranicznych pozwolił porcelanie z Bogucic zaistnieć na stołach wszystkich polskich placówek dyplomatycznych. Porcelana Bogucice jest też ozdobą salonów Pałacu Prezydenckiego. Charakterystyczny serwis ze złotymi orłami, pochodzi właśnie stąd. Co ciekawe, porcelana z Katowic nie po raz pierwszy trafiła na stoły dyplomatów - już w okresie międzywojennym polskie placówki dyplomatyczne były zaopatrywane przez Fabrykę Porcelany „Giesche” S.A.

Kompleks fabryczny Fabryka Porcelany w Katowicach na Szlaku Zabytków Techniki

W 2017 r. odrestaurowany kompleks fabryczny Fabryka Porcelany, gdzie mieszczą się m.in. salony Porcelany Bogucice powrócił na Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego. Miłośnicy porcelany mogą ją zwiedzać i zapoznać się z jej historią oraz zobaczyć proces technologiczny produkcji porcelanowych cudeniek z Katowic.

Kultowe wzory porcelany Bogucice

Niektóre wzory porcelany Bogucice cieszą się niezmienną popularnością przez dziesięciolecia. Do takich wzorów należy już właściwie kultowa seria „Jesień” (Autumn). To bardzo rozbudowana seria porcelany z Bogucic. Można stworzyć z niej zarówno zestaw obiadowy, w skład którego wchodzą talerze, wazy, półmiski, patery jak i serwisy kawowe, cukiernice, solniczki, pieprzniczki, wazony. Na pewno znacie ten wzór.

Stare wzory porcelany Bogucice, macie takie w domu?

Wiele wzorów porcelany Bogucice to wzornictwo z czasów PRL-u. Dziś na internetowych aukcjach niektóre zestawy stołowe czy serwisy kawowe kosztują naprawdę sporo. Szczególnie modne były wówczas wzory serwisów z opalizowanymi malunkami w różnych kolorach i odcieniach.

Tak zwane stare wzory Porcelany Bogucice wracają do łask i często stają się „białymi krukami” wśród kolekcjonerów porcelany z dawnych lat. Sprawdźcie czy sami nie macie takich w domu.

CZYTAJ TEŻ: PORCELANA A CERAMIKA, JAK WYBRAĆ NAJLEPSZE MODELE, CO JEST NAJCENNIEJSZE?

Porcelana Bogucice z bebokiem

To bardzo modna w ostatnich latach kolekcja Porcelany Bogucice ze śląskimi bebokami. Przebiegłe czarne stworki to teraz śląskie maskotki, które są mocno zakorzenione w tradycji Górnego Śląska.

Beboki w śląskiej kulturze wcale jednak nie były sympatyczne, to czarne jak diabeł stworki, które miały się chować w szafach ciemnych zakątkach domostw. Lubiły robić ludziom na złość. Dlatego też bebokami straszono kiedyś niegrzeczne dzieci. Dziś legendy o bebokach traktuje się nieco z przymrużeniem oka. A czarne diabełki o różnych kształtach stały się wręcz symbolem Górnego Śląska. Ich maleńkie figurki znajdziecie na chodnikach w centrum Katowic. Nic więc dziwnego, że beboki trafiły też na porcelanowe filiżanki z Bogucic. To wspaniała pamiątka z tego regionu. Beboki na filiżankach z Bogucic zobaczycie też w śląskich restauracjach i kawiarniach.

Obok beboków na porcelanie są też strzigi, utopce, połednice, skarbniki i inne śląskie straszydła. Niewątpliwie jednak beboki zrobiły w Porcelanie Bogucice największa karierę.

NAJLEPSZA POLSKA PORCELANA. TE MARKI SĄ NAJCENNIEJSZE. SPRAWDŹ

Modne wzory porcelany z Bogucic

Jakie są dziś najmodniejsze wzory porcelany z Bogucic? To na przykład seria alumina. Nowoczesne wzornictwo, ale też bardzo funkcjonalne. Można bez obaw myć takie filiżanki w zmywarkach, są wyjątkowo trwałe. Jak podkreśla producent, seria alumina to zdobienia oparte na reaktywnych szkliwach. To ręcznie zdobione farbami oraz kalką ceramiczną porcelanowe zastawy stołowe i serwisy kawowe.

CZYTAJ TEŻ: JAKI WYBRAĆ NAROŻNIK DO SALONU? ZOBACZ INSPIRACJE

MODNE DONICZKI DO SALONU: DESIGNERSKIE DONICE CZY KLASYCZNE BIAŁE?

PÓŁKOTAPCZAN, CZY ODMIENIONY MEBEL Z PRL-U WRACA DO ŁASK