Półkotapczan, czyli łóżko schowane w szafie. Mebel rodem z PRL-u dziś wraca do łask

2023-11-07 10:31

W latach 70. i 80., kiedy w głębokim PRL dopiero zaczęły się pojawiać meble, które dziś są ikoną designu, jak słynny fotel Chierowskiego, był inny mebel, symbolizujący tamte czasy. To półkotapczan, pozwalający maksymalnie zagospodarować małe mieszkanie. Dziś ten mebel wraca do polskich domów. Odmieniony i stylowy. Sami zobaczcie.

Spis treści

  1. Co to jest półkotapczan?
  2. Półkotapczan znów jest modny i wraca do łask
  3. Składane łóżko chowane do szafy czyli półkotapczan współcześnie
  4. Jak wygląda modny półkotapczan?
  5. Półkotapczan poziomy czy pionowy? Jedno lub dwuosobowy
  6. Ile kosztuje półkotapczan?

Co to jest półkotapczan?

Półkotapczan to nazwa bardzo adekwatna do tego czym jest ten mebel. To łóżko/tapczan, które w ciągu dnia złożone - mogło pełnić funkcję meblościanki lub szafy. Wieczorem, można było jednym ruchem szafę czy regał zmienić w łóżko. Taki półkotapczan znajdował się w czasach PRL-u w prawie w każdym pokoju nastolatka.

Półkotapczan znów jest modny i wraca do łask

Wydawać by się mogło, że takie sprzęty mogły być modne tylko w dawnych czasach. Nic bardziej mylnego. Dziś półkotapczan wraca do mody. Jest odmieniony, stylowy i pasujący do nowoczesnych wnętrz.

Niewielkie mieszkania, na jakie często mogą sobie obecnie pozwolić młodzi ludzie, generują konieczność maksymalnej oszczędności miejsca, niekoniecznie jednak oznaczającą brak stylu.

Jak odnowić meble drewniane? Przegląd technik

Składane łóżko chowane do szafy czyli półkotapczan współcześnie

Półkotapczan dziś święci tryumfy. Oczywiście ten dzisiejszy mebel jest dużo bardziej stylowy od produkowanych seryjnie w latach 70. czy 80. ubiegłego wieku. Spełnia jednak tę samą rolę – sprawia, że pełnowymiarowe łóżko nie zagraca nam małej przestrzeni niewielkiego mieszkania.

Półkotapczan to nic innego jak łóżko, które w dzień zmienia się w stylową szafę lub ściankę z półkami.

Jak wygląda modny półkotapczan?

Współczesne półkotapczany mogą się naprawdę podobać. Jeśli masz małe mieszkanie i każdy jego metr jest dla ciebie cenny, takie składane łóżko będzie świetnym pomysłem. Nie zagraci przestrzeni, a można znaleźć naprawdę ładne modele w rożnej kolorystyce i z różnymi frontami.

Na rynku znajdziemy półkotapczany drewniane, stylizowane na drewniane czy też z płyt meblowych w kolorach, jakie nam odpowiadają. Mogą mieć fronty na połysk lub matowe, białe, szare lub jakie chcemy.

Półkotapczany można kupić u wielu producentów mebli, są także dostępne w popularnych sieciówkach wnętrzarskich.

LAMPY LOFTOWE DO NOWOCZESNYCH WNĘTRZ. ZOBACZ INSPIRACJE

Półkotapczan poziomy czy pionowy? Jedno lub dwuosobowy

Możemy też wybrać różne modele półkotapczanu – może to być półkotapczan dwuosobowy i jednoosobowy, pionowy lub poziomy. Wariantów jest wiele.

Półkotapczan świetnie się sprawdza w praktyce. Ma mechanizmy, które zabezpieczają przed niechcianym „opadnięciem” łózka. To się już nie zdarza, a zastosowane przez producentów mebli mechanizmy sprawiają, że składanie i rozkładanie łóżka jest bardzo proste. Nie wymaga wysiłku.

Do tego warto wiedzieć, że niektórzy producenci wykonują specjalne dostawki do oferowanych półkotapczanów. To nic innego jak dodatkowe szafki, które można ustawić przy półkotapczanie lub, w przypadku poziomej orientacji mebla, nad nim. Dzięki temu, możemy umeblować całą ścianę w niewielkiej sypialni lub pokoju dziecięcym. Nikt nie zorientuje się nawet, że w meblościance schowaliście pełnowymiarowe łóżko z materacem.

Ile kosztuje półkotapczan?

Dobrej jakości półkotapczan kupimy od ponad trzech tysięcy wzwyż. Oczywiście są też dużo droższe meble tego typu. Wszystko zależy od preferencji kupującego, materiału z którego jest wykonany mebel i jego wykończenia. Dostępne są np. modele z dodatkowym ledowym podświetleniem.

CZYTAJ TEŻ: NOWOCZESNE SCHODY: DREWNIANE, METALOWE CZY BETONOWE. JAKIE SĄ MODNE SCHODY DO DOMU?

JAK UDEKOROWAĆ ŁÓŻKO W SYPIALNI? ZOBACZ INSPIRACJE

MODNE DONICZKI NA KWIATY W DOMU. NOWOCZESNE DONICE CZY KLASYCZNE BIAŁE?