Jak optycznie powiększyć mieszkanie? Oto 10 trików na "powiększenie" wnętrza

2024-01-06 11:05

Nie każdy mieszka w trzystumetrowej willi, ale każdy może optycznie powiększyć swoje obecne mieszkanie. Jak optycznie powiększyć wnętrze? Oto 10 sprawdzonych trików na optyczne powiększenie salonu czy nawet całego mieszkania.

Spis treści

 1. Sposoby architektów na optyczne powiększenie mieszkania
 2. Triki powiększające mieszkanie
 3. 10 sposobów na optyczne powiększenie wnętrz
 4. Optyczne powiększanie mieszkania. Pomyśl, zanim zrobisz remont

Sposoby architektów na optyczne powiększenie mieszkania

Mieszkania w blokach bywają przytłaczające. Niewielka, podzielona ścianami, powierzchnia może sprawiać wrażenie klitki. Ale nie musi tak być. Są sposoby, wykorzystywane często przez architektów i projektantów wnętrz, na optyczne powiększenie mieszkania. Nawet mały metraż wydaje się wówczas większą przestrzenią.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Triki powiększające mieszkanie

Ciężkie firany i zasłony, zbytnie zagracenie mieszkania potęgują wrażenie, że jest w nim ciasno. Pora więc optycznie powiększyć mieszkanie.

Po zastosowaniu naszych trików przekonasz się, że Twoje mieszkanie już nie przytłacza i wydaje się większe, niż jest w rzeczywistości.

10 sposobów na optyczne powiększenie wnętrz

 • 1. Jednolite, jasne podłogi w całym mieszkaniu sprawią, że optycznie powiększy się nasza przestrzeń. Ciemne, odcinane i inne w każdym pokoju podłogi, tylko potęgują wrażenie ciasnoty. Postaw na jednolitą podłogę w całym mieszkaniu. Polecamy jasne odcienie.
 • 2. Wysokie drzwi, wyższe niż standardowe, nawet do sufitu, sprawią, że nasze mieszkanie wizualnie „urośnie”.
 • 3. Lustra w różnej formie rozjaśniają i powiększają przestrzeń. W ciemnym przedpokoju warto mieć lustrzane fronty szaf, a w ciemnym salonie zawiesić na ścianie duże lustro. Gra świateł i odbicie wnętrza w lustrze sprawią że nasze wnętrze będzie się wydawało bardziej przestronne.
 • 4. Meble na wysoki połysk, podobnie jak lustra, będą wpływały na poczucie optycznego powiększenia np. niewielkiej kuchni czy salonu.
 • 5. Jasne kolory ścian, najlepiej pomalowane na biało – to standard w niewielkich wnętrzach. Jasne barwy optycznie „dodadzą metrażu” naszym wnętrzom. Biel idealnie odbija światło dzienne i sztuczne.
 • 6. Dobre oświetlenie. Jeśli wnętrze w naszym mieszkaniu jest niewielkie, powinniśmy zainwestować w dobre, jasne oświetlenie. Przy niewielkim metrażu nie polecamy dużych masywnych lamp. Dadzą odwrotny od zamierzonego efekt. Idźmy raczej w oświetlenie punktowe, lekkie lampy.
 • 7. Szkło. Szklane ścianki, stoły, balustrady to wspaniałe rozwiązanie tam, gdzie brakuje nam przestrzeni. Szklane meble dają wrażenie lekkości. A szklana ścianka, w białej lub nawet czarnej loftowej ramce, zamiast masywnej ściany dzielącej np. kuchnię od salonu to świetne rozwiązanie, gdy chcemy dodać wnętrzom lekkości i przestronności.
 • 8. Pionowe linie na ścianach, lamele – dodadzą wnętrzu optycznie wysokości. Powiększą pokój. Poziome – poszerzą go. W małych wnętrzach nie stosuj tapet o dużych wzorach. Idź w minimalizm.
 • 9. W niewielkiej przestrzeni bardzo ważne jest to, by jej nie zagracać dodatkowymi meblami. Umebluj mieszkanie minimalistycznie. Jeśli potrzebna ci przestrzeń do przechowywania – zainwestuj w wysokie do sufitu minimalistyczne meble na wymiar. Najlepiej w jasnym lub białym kolorze. W małym mieszkaniu sprawdzą się proste, jasne meble, bez zdobień i kolorowych wstawek.
 • 10. Bibeloty. Jeśli chcesz, by twoje mieszkanie wyglądało na większe, niż jest faktycznie, ogranicz liczbę bibelotów. Im jest ich mniej, tym lepiej. Postaw na minimalizm. Nie zagracaj przestrzeni.

Designerskie grzejniki w łazience. Nie uwierzysz, że patrzysz na grzejnik!

Optyczne powiększanie mieszkania. Pomyśl, zanim zrobisz remont

Jak widać, można zrobić wiele, by optycznie powiększyć nawet niewielką przestrzeń naszego mieszkania. Warto sobie wziąć do serca te rady przed kolejnym remontem, gdy można zmienić kolor ścian lub nawet wyburzyć niektóre, a niektóre zastąpić szklanymi ściankami.

Czytaj też: