Witryna szklana: nowoczesna albo klasyczna. Witryny szklane do kuchni, salonu, sypialni

2024-05-08 13:22

Witryna szklana prezentuje się lekko, pozwala posegregować domowe drobiazgi, a ponadto eksponować ich urok. Szklane witryny są meblami wszechstronnymi. Najczęściej jednak korzysta się z nich w salonie, kuchni oraz jadalni. Sprawdźcie, jakie możliwości aranżacyjne zapewnia szklana witryna, a także jak z nich popisowo skorzystać!

Spis treści

  1. Witryna szklana dawniej i dziś
  2. Witryna szklana w kuchni
  3. Szklana witryna w salonie
  4. Witryna szklana w sypialni
  5. Modne meble do salonu - zobacz ZDJĘCIA

Witryna szklana dawniej i dziś

Witryna jako mebel pojawiła się w okresie klasycyzmu (za ponowania Ludwika XVI we Francji). Miała formę przeszklonej szafki oraz służyła przede wszystkim do ekspozycji porcelany i ceramiki.

Witryna szklana miała swoje stałe miejsce w niemal każdym przedwojennym domu polskiej inteligencji. Traktowana przez domowników z niezwykłą delikatnością, przechowywała rodzinne serwisy na specjalne okazje, srebrne bomboniery, cukiernice i sztućce. Zdarzało się, że w witrynie umieszczano cenne figurki z porcelany, egzotyczne muszle czy kolekcje szkła.

Z uwagi na delikatny i kruchy charakter szklanej witryny przez lata mody na funkcjonalizm w aranżacji wnętrz witryna popadła nieco w zapomnienie. Powoli się to jednak zmienia. Docenia się walory porządkujące szklanych witryn oraz ich lekkość optyczną. Ponadto współczesne witryny wyróżniają się solidnością, są też dostępne w wielu ciekawych wariantach.

Witryna szklana w kuchni

Witryna szklana w kuchni tradycyjnie była nadstawką klasycznego kredensu (czyli jego górną częścią). Stąd też w kuchniach lubi się pojawiać w górnej części zabudowy. Drewniana lub fornirowana, znakomicie prezentuje się zwłaszcza w klasycznych stylach wnętrzarskich. Ponadto jej wytworną formę w takim wcieleniu coraz chętniej zestawia się z prostymi, nowoczesnymi meblami kuchennymi. W ten sposób kreuje się ożywczy kontrast, a „stare” umiejętnie można połączyć z „nowym”.

Szklane witryny w kuchni rozluźniają zabudowę kuchenną, dodają wnętrzu lekkości. Zwłaszcza jeśli jesteśmy posiadaczami ciekawych serwisów porcelanowych czy kolekcji szkła użytkowego, warto pomyśleć o takim meblu. Domowe zbiory zyskują dobrą ekspozycję, a jednocześnie nie kurzą się ani nie brudzą – bo kryją się za szkłem.

..  Jak eksponować porcelaną i ceramikę? >>>

Współczesne witryny szklane do kuchni mają najczęściej prostą, geometryczną formę oraz pozbawione są zdobień. Szkło może być w pełni transparentne (jeśli zależy nam, by zawartość półek była widoczna) albo mleczne. Na rynku znajdziemy jednak także witryny szklane w stylu prowansalskich, rustykalnym czy angielskim. Największą popularnością cieszą się te białe – jeszcze bardziej dodają wnętrzu lekkości. Witryna szklana w stylu vintage to przede wszystkim model drewniany albo fornirowany.

Szklana witryna w salonie

Szklana witryna w salonie pozwala z dumą przechowywać domowe zbiory: pamiątki, gadżety, dekoracje, a także kolekcję książek (bardzo praktyczne rozwiązanie – nie kurzą się!). Podobnie jak w przypadku mebli kuchennych mamy do wyboru witryny szklane z różnymi konstrukcjami. Najczęściej jest to drewno – solidne, ponadczasowe, które może być barwione (zwykle na czarno lub biało) albo zachowane w naturalnej kolorystyce surowca. Do tego dochodzą różnorodne style szklanych witryn do pokoju dziennego – od prowansalskiego przez klasyczny, skandynawski aż po industrialny.

..  Wybieramy witryny do salonu >>>

Witryna szklana w salonie może być zarówno wisząca, jak i wolnostojąca. Często też stanowi element szafek, regałów, nowoczesnych meblościanek. Aby jeszcze ciekawiej zaprezentować domowe zbiory, możemy zdecydować się na szklaną witrynę z podświetleniem LED.

Witryna szklana w sypialni

Witryna szklana równie dobrze sprawdza się w sypialni. Podobnie jak w salonie można tam przechowywać książki, pamiątki czy inne dekoracyjne drobiazgi. A jeśli marzy nam się klasyczny wystrój, szklane witryny świetnie przejmują rolę pościelowej garderoby. Można też w niej umieścić i uporządkować zasłony, firany, ręczniki, obrusy i serwety. By ekspozycja tkanin była jak najbardziej efektowna, zadbajmy o przemyślany i konsekwentny dobór ich kolorystyki. Pięknie złożone oraz dopasowane według ulubionego klucza (barwy, wzoru, funkcji użytkowej) stworzą dodatkową dekorację sypialni. Do tego dzięki przeszklonej ekspozycji w łatwy sposób można zlokalizować ulubiony obrus czy świąteczną serwetę.

Modne meble do salonu - zobacz ZDJĘCIA

Meble z drewna. Z wizytą w pracowni Swallow’s Tail Furniture