Kolekcje porcelany, fajansu, ceramiki. Jak eksponować naczynia?

2019-01-16 18:23

Kolekcje porcelany czy fajansu warto pokazać światu. Oto kilka sposobów, które dają najlepszy efekt. Pamiętaj też, że nie musisz mieć okazałych zbiorów, by cieszyć się ich pięknem. Kluczowa pozostaje odpowiednia ekspozycja.

Spis treści

  1. Kolekcje porcelany, fajansu i ceramiki – sztuka dobrej prezentacji
  2. Klucz do sukcesu? Motyw przewodni

Kolekcje porcelany, fajansu i ceramiki – sztuka dobrej prezentacji

Zbiory nie muszą być duże, by stały się piękną dekoracją – najważniejsze to interesująco je zaprezentować. Mogą to być piękna wiekowa porcelana, ludowe wyroby albo współczesne talerze, ale wyjątkowej urody. Eksponuj je w grupie, ustawiając na widocznym miejscu, np. półce, regale, w szafce z przeszkleniami. Ważne jest też tło, które powinno być w kontraście do naczyń albo zharmonizowane, dyskretnie podkreślające ich barwy. W pobliżu wystawy nie ustawiaj przedmiotów, które byłyby dla niej konkurencją (choćby księgozbioru) – niech to naczynia przyciągają uwagę.

Dobra rada: chcesz talerze zawiesić, a filiżanki ustawić w piramidkę? Zadbaj o cenne sztuki, używając sprawdzonych wieszaków ściennych i kloszy do osłony.

Klucz do sukcesu? Motyw przewodni

Aby twoja eksponowana kolekcja była spójna, komponuj naczynia według wybranego klucza. To może być: kolor (np. niebieski), wzór (np. cebulowy, łączka, toile de jouy), rodzaj (np. dzbanuszki, wazy), marka (np. Ćmielów, Bolesławiec, Wedgwood, Green Gate, Ib Laursen), projektant (np. W. Potacki, M. Mielnicki), a nawet okres historyczny (np. międzywojnie).

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany