Bartosz włożył dużo serca w urządzanie mieszkania. Kuchnia jest ponadczasowa i stylowa

2023-05-23 13:04

Niewielkie mieszkanie w Szczecinie, należące do Agnieszki i Bartosza, ma swoje centrum w salonie połączonym z aneksem kuchennym. Wkomponowano go w przestrzeń dzienną tak, aby nie dominował, ale podkreślał prosty, nowoczesny styl aranżacji.

Kuchnia otwarta
Autor: Mariusz Bykowski Przestrzeń dzienną urządzono, ograniczając do minimum liczbę mebli i wolnostojących przedmiotów. Szara sofa, podwójny stolik i cztero- osobowy stół na granicy z kuchnią tworzą spójną całość.

Bartosz włożył dużo serca w urządzanie mieszkania dla siebie i Agnieszki. Dzięki temu, że projekt powstawał jeszcze w trakcie budowy, wszystko zostało dokładnie przemyślane. – Zakup mieszkania na tak wczesnym etapie pozwolił nam dostosować je do swoich potrzeb. Nie chodzi tylko o zmiany w układzie ścian, ale też o niewidoczne, choć niezwykle ważne elementy, jak instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne – mówi Bartosz.

Kuchnia miała być pierwotnie osobnym pomieszczeniem, ale deweloper zgodził się na połączenie jej z pokojem dziennym. Utrzymana w ponadczasowej bieli (daje poczucie czystości i nie narzuca się, wyjaśnia właściciel) tworzy całość z salonem. Ponieważ nie ma w nim szaf, z wyjątkiem szafki RTV i barku, zabudowa kuchenna jest miejscem przechowywania nie tylko naczyń czy sprzętów kuchennych.

Fronty części górnych szafek są z czarnego szkła. Podświetlone wieczorem, stają się bardzo efektownym elementem aranżacji. – Fronty z połyskiem i szklaną taflę nad blatem zastosowaliśmy celowo, mają odbijać światło, które wpada przez wielkie okno balkonowe w przeciwległej ścianie – tłumaczy Bartosz.

Jadalnia w kuchni
Autor: Mariusz Bykowski
Kuchnia z jadalnią
Autor: Mariusz Bykowski

Do tablicy

Biel dominuje, ale to czarne akcenty przykuwają wzrok: oprócz szklanych frontów fragment ściany pomalowanej farbą tablicową. Szarość blatu nawiązuje do koloru ścian w przestrzeni dziennej.

Kuchnia z farbą tablicową
Autor: Mariusz Bykowski
Farba tablicowa
Autor: Mariusz Bykowski

Cegła na niby

Ściana nad blatem roboczym wygląda jak cegła osłonięta szybą. W rzeczywistości jest to wydruk na szkle, który sprytnie myli oko. Właściciele rozważali użycie tu naturalnej cegły, ale przeważył wzgląd praktyczny – szybę łatwiej wyczyścić.

Ściana nad blatem kuchennym
Autor: Mariusz Bykowski
Kuchnia czysta i lśniąca
Bbartosz Andrzejczak, architekt wnętrz i krajobrazu, bartoszandrzejczak.pl
Bbartosz Andrzejczak, architekt wnętrz i krajobrazu, bartoszandrzejczak.pl

Wybierając materiały na zabudowę kuchenną, zwracaliśmy uwagę na łatwość konserwacji i użytkowania. Wybór padł na fronty akrylowe. Wykonane są z płyt MDF, których wierzch pokryty jest cienką warstwą akrylu. Fronty takie są odporne na działanie promieni UV, a głębia połysku jest lepsza niż w przypadku powierzchni lakierowanych (efekt szkła). Fronty akrylowe bardzo łatwo się czyści – wystarczy użyć miękkiej ściereczki i wody z dodatkiem mydła. Do wykończenia ściany nad blatami oprócz szkła (tak jak u nas) można alternatywnie zastosować farbę ceramiczną, która charakteryzuje się wysoką odpornością na szorowanie.