Zabezpieczenia kuchennych szafek przed małym dzieckiem – zasady i pomocne gadżety

2020-11-09 11:54

Dzieci z natury są bardzo ciekawe otaczającego ich świata. Jednym z najbardziej intrygujących miejsc dla malucha jest kuchnia – nic dziwnego, pełno w niej zapachów, sprzętów, szafek skrywających sekrety, szuflad, w których schowane są ciekawie wyglądające przedmioty. Z drugiej strony kuchnia jest potencjalnie niebezpiecznym miejscem dla dziecka, dlatego tak ważne jest, by urządzić to pomieszczenie, by było w pełni bezpieczne dla dziecka.

Dziecko w kuchni
Autor: Halfpoint/GettyImages

Spis treści

  1. Jak zabezpieczyć szafki i szuflady przed dziećmi?
  2. Bezpieczna kuchnia dla dziecka. Urządzamy kuchnię przyjazną dziecku

Jak zabezpieczyć szafki i szuflady przed dziećmi?

Blokady przed dziećmi na szafki i szuflady to pierwsza pozycja na liście bezpiecznej kuchni. W sklepach znajdziemy wiele zabezpieczeń na meble, które utrudnią lub uniemożliwią dziecku dostanie się do szafki czy szuflady i wyjęcie noża, skonsumowania całego opakowania cynamonu lub rozbicia szklanego półmiska.

Do najpopularniejszych blokad do szafek przed dziećmi należą zabezpieczenia na magnes lub rzep. Możemy kupić je w sklepach meblowych lub z akcesoriami domowymi, albo np. w Ikei (modele ze szwedzkiej sieciówki cieszą się dużym uznaniem wśród rodziców). Ciekawym zabezpieczeniem są tzw. magnetyczne gałki. W środku szuflady lub szafki mocuje się niewielki mechanizm zatrzaskujący, który uniemożliwia otworzenie mebla. By go odblokować, wystarczy przyłożyć specjalną gałkę magnetyczną do drzwiczek w miejscu, w którym znajduje się mechanizm, a drzwi się odblokują.

Popularnym rozwiązaniem są również blokady drzwi chroniące dziecięce paluszki przed przytrzaśnięciem. Montuje się je jako nakładki na skrzydło drzwiowe lub jako podstawki pod drzwi. Wybierając szuflady do kuchni warto zdecydować się na modele ze spowalniaczami (są bezpieczniejsze dla dzieci).

Wybór mebli ma znaczenie. Jeśli w naszym domu są małe dzieci dobrym pomysłem będzie zakup mebli zamykanych i otwieranych na klik, a nie za pomocą tradycyjnych uchwytów. Maluchom trudniej otworzyć tego typu meble. By uniemożliwić dziecku otwarcie konkretnych szafek i szuflad, możemy także wykręcić uchwyty oraz gałki – to rozwiązanie popularne wśród rodziców, niestety nie gwarantuje stuprocentowej ochrony, ponieważ dziecko może w końcu otworzyć szafkę czy szufladę nawet bez uchwytów. Dlatego najlepszą opcją są zatrzaski i blokady do szafek kuchennych, które odznaczają się dużo większą skutecznością. Z kolei, jeśli w kuchni mamy kredens lub regał wolnostojący, koniecznie zabezpieczmy go, np. za pomocą kotwicy meblowej.

Bezpieczna kuchnia dla dziecka. Urządzamy kuchnię przyjazną dziecku

Urządzając bezpieczną kuchnię dla dziecka nie powinniśmy ograniczać się do zamontowania blokad i zabezpieczeń na szafki i szuflady. W kuchni nie trudno o wypadek czy zranienie, dlatego musimy się upewnić, że cała przestrzeń jest bezpieczna dla naszej pociechy. Na co warto zwrócić uwagę?

1. Ostre przedmioty – schowajmy przed dzieckiem ostre przedmioty, szkło i wszystkie przedmioty, które są potencjalnie niebezpieczne. Najlepiej schować je w górnych półkach, do których dziecko nie ma dostępu lub w głębszych częściach górnych szuflad.

2. Produkty spożywcze – nie tylko ostre przedmioty są dla dziecka niebezpieczne – łyżka cukru na pewno maluchowi nie zaszkodzi, ale ciekawy maluch może natrafić na paprykę, pieprz, cynamon lub inne produkty spożywcze, które zaszkodzą delikatnemu brzuszkowi. Dobrym pomysłem jest trzymanie produktów sypkich i przypraw w zamkniętych pojemnikach, które trudniej będzie dziecku otworzyć.

3. Środki chemiczne – nierzadko w kuchni trzymamy chemiczne detergenty, np. proszek do prania czy kapsułki do zmywarek. Ponieważ zjedzenie proszku czy tabletki jest dla dziecka bardziej niebezpieczne niż łyżka startego cynamonu, należy trzymać wszystkie środki chemiczne poza zasięgiem dziecięcego wzroku, najlepiej w zamkniętych na klucz szafkach lub w górnych częściach mebli.

4. Kuchenka gazowa – pokrętła kuchenki intrygują małych odkrywców, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne nakładki na pokrętła od gazu, które uniemożliwią dziecku ich odkręcanie i zakręcanie. By nasza pociecha nie włożyła paluszków do niebieskiego płomienia, dobrą praktyką jest gotowanie na palnikach znajdujących się najdalej.

5. Piekarnik – piekący się chleb lub rosnące, pachnące ciasto to atrakcyjne wydarzenie dla dziecka. Jeśli piekarnik znajduje się pod kuchenką gazową lub zbyt nisko, nasze dziecko może poparzyć rączkę dotykając rozgrzanej szyby piekarnika. Zaradzić temu możemy na trzy sposoby: albo zamontować piekarnik wysoko, albo kupić model, który wyposażony jest w nienagrzewającą się szybę, albo zaopatrzyć się w nienagrzewający się ekran na przyssawkach.

Szafki czy szuflady? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię
Nasi Partnerzy polecają