Projekt efektownej kuchni z dekoracyjną ścianą

2018-08-17 17:58 Małgorzata Pawlak

– Deseń na całej ścianie nad blatem? Nigdy nie podejrzewałabym, że się na to zdecyduję – mówi Zuzanna. Ten pomysł aranżacyjny zaproponowała Iza, architektka i jej dobra znajoma. Odważny, ale dziś gospodyni nie wyobraża sobie innego rozwiązania. Dzięki niemu wnętrze zrobiło się intrygujące, ma wyjątkowy charakter.

Gdy Zuzanna miała wprowadzić się do pierwszego własnego mieszkania, nie było wątpliwości, że o pomoc w jego urządzeniu poprosi Izę Olszewską, architektkę z pracowni Wielkie Rzeczy. – To kwestia zaufania, wzajemnego zrozumienia, Iza doskonale wie, co mi się podoba – wyjaśnia właścicielka. – Punktem wyjścia do zaprojektowania całości była lodówka w kolorze miętowym, bardzo się Zuzi podobała – opowiada architektka. W rezultacie kolor ten pojawia się także na dodatkach. Od początku było też wiadomo, że zabudowa ma być szara, a blat drewniany.

Meble kuchenne na wymiar, czyli maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w zakamarkach architektka zaproponowała szafki kuchenne zrobione na wymiar. Dzięki tej decyzji udało się „przeciągnąć” zabudowę do połączonego z kuchnią przedpokoju. Usytuowano w nim szafę sięgającą sufitu, z takimi samymi frontami jak kuchenne. Jest podzielona na trzy części, każda pełni inną funkcję. Ta najbliżej kuchni jest spiżarnią i magazynem na produkty i rzadko używane naczynia, środkowa to domowe biuro, w ostatniej – przy wejściu do mieszkania – są chowane ubrania. Szerokie szuflady „spisują się” na medal – Zuzanna trzyma w nich sztućce, kuchenne akcesoria, naczynia i kieliszki. Te ostatnie nie przesuwają się i nie tłuką dzięki zamontowanym w szufladach prowadnicom z hamulcami oraz ogranicznikom. Róg zabudowy zagospodarowano co do centymetra. Zmieściły się tu kolejne szuflady, a w narożnej szafce został zamontowany magic corenr na wszystkie garnki i pokrywki. – Ucieszyłam się, że Zuzi nie zależało na szafkach wiszących nad blatem. Kłóciłyby się z aranżacją salonu. A tak ściana stała się dekoracją, która przyciąga uwagę i nadaje klimat wnętrzu – tłumaczy architektka. – To była wzorowa współpraca, Iza przedstawiła mi projekt, a ja wszystko zaakceptowałam. Nawet mocny wzór na ścianie – podkreśla z uśmiechem Zuzanna.

..  30 pomysłów na piękną ścianę nad blatem kuchennym >>>

Pomysły na ściany w kuchni – graficzny wzór i farba tablicowa

Dekoracyjne płytki na ścianie mają wymiar 20x20 cm, ale ich ułożenie wymagało skupienia, by nie popsuć szyku wzoru. – Glazurnik w pewnym momencie żartował, że trochę mu się mieni w oczach, ale wszystko się udało – wspomina gospodyni. Graficzny motyw nie zdominował całej aranżacji, wręcz przeciwnie – wraz z naturalnym drewnem i miętowym kolorem lodówki stworzył świetny tercet, pięknie współgra z barwnymi dodatkami. Fragment ściany kończącej ciąg kuchenny został pomalowany farbami tablicową i magnetyczną. Można przyczepić do niego zdjęcia czy kartki z notatkami, zrobić kredą zapiski lub rysunki. Czarna powierzchnia ma też znaczenie aranżacyjne – wyraźnie oddziela część kuchenną od reszty salonu.

Odwaga i umiar

Autor: Marcin Grabowiecki

Odwaga i umiar

Zawsze namawiam do tego, by nie bać się oryginalnych rozwiązań, jednak potrzebna jest przy tym doza powściągliwości. Przykładem są mocne wyraziste dekoracje – lepiej zastosować je tylko na jednej ścianie, resztę ścian pozostawiając neutralną, żeby nie wprowadzać do wnętrza chaosu. Właśnie puste powierzchnie obok wzorzystych świetnie podkreślają efekt. Odradzam wieszania ramek ze zdjęciami lub przypadkowych obrazków na zasadzie wypełniacza, bo powstaje wtedy kompozycyjny „misz-masz”. Natomiast na przykład intrygująca lampa podłogowa na tle gładkiej ściany w dzień sama będzie ładnym akcentem, wieczorem wypełni wnętrze grą światła i cienia – mówi autorka projektu, architektka Izabela Olszewska.

Remont kuchni – kosztorys

meble, na zamówienie 7000 zł
blat drewniany, na zamówienie 2500 zł
płytki ścienne Terrades Grafito, Vives 970 zł
lodówka, Smeg 8000 zł
stół drewniany, Belbazaar 2200 zł
oświetlenie, IKEA, Nowodvorski 600 zł

razem 21 270 zł

Zobacz więcej inspirujących i efektownych kuchni: