Meble na wymiar. Pomysł na zabudowy łączone z gotowymi meblami

2016-05-20 13:43

Meble na wymiar dają nam możliwość oryginalnej i zupełnie wyjątkowej aranżacji wnętrz mieszkania. Żeby jednak spełniały swoją funkcję  wymagają profesjonalnego projektu. To zadanie możemy powierzyć architektowi wnętrz, udać się do sprawdzonej stolarni zajmującej się robieniem pojedynczych mebli albo skorzystać z nowoczesnego k Meble na wymiar dają nam także możliwość wykreowania łączonej zabudowy uwzględniającej gotowy, istniejący mebel. O czym pamiętać, decydując się na takie rozwiązania?

Spis treści

  1. Meble na wymiar: ten sam materiał i styl
  2. Meble na wymiar: pilnujemy wymiarów w łączonej zabudowie
  3. Meble na wymiar w łączonej zabudowie:  funkcje podobne czy różne?

Decydując się na meble na wymiar często mamy na myśli łączoną zabudowę. Zależy nam na jak najlepszym wykorzystaniu przestrzeni oraz ładzie stylistycznym. Dlatego pomysł na łączoną zabudowę meblową warto powierzyć architektowi, który narysuje koncepcję mebla przy okazji projektu wnętrz całego mieszkania lub udać się do sprawdzonej stolarni, zajmującej się produkowaniem pojedynczych mebli na wymiar. Tam dobierzemy odpowiednie materiały tak żeby wyspa  kuchenna płynnie  „przechodziła” w stół jadalniany, komoda w toaletkę, a szafki kuchenne w szafy w przedpokoju.

Meble na wymiar: ten sam materiał i styl

Robiąc łączoną zabudowę zazwyczaj zależy nam na ujednoliceniu elementów. Dlatego  materiał powinien być identyczny (niekoniecznie takiej samej grubości). Aby wyróżnić jedną część, można zastosować płytę o innym odcieniu lub fakturze, ale zawsze w tym samym stylu. Ważne jest żeby nawet  kombinacja mebli gotowych ze sklepu i tych zrobionych na miarę stanowiły zgraną parę. Tylko wtedy ma to tak naprawdę sens. Na różne kombinacje stylistyczne możemy pozwolić sobie przy meblach wolnostojących. Tutaj, w przypadku łączonej zabudowy meblowej, przy meblach na wymiar chodzi o ciągłość stylistyczną. Dopuszcza się różnice kolorystyczne, żeby unikać monolitów, jednak materiały i styl powinny być zachowane. Projekt łączonej zabudowy meblowej dobrze jest powierzyć doświadczonemu architektowi wnętrz, który ma pomysł na aranżację całego mieszka lub zlecić firmie, która zajmuje się produkowaniem zamówionych mebli na wymiar.

Czytaj też: pomysł na łączoną zabudowę w sypialni

Meble na wymiar: pilnujemy wymiarów w łączonej zabudowie

Jak dobrać wymiary, żeby łączona zabudowa była ładna i spełniała swoje funkcje? Taka sama szerokość, wysokość czy głębokość? Co najmniej dwa parametry sąsiadujących ze sobą mebli muszą być identyczne. W przeciwnym razie istnieje ryzyko przypadkowości i bałaganu aranżacyjnego. Wyspa kuchenna i stół będą dobrze razem wyglądały jeśli będą tej samej głębokości. Stół powinien być przedłużeniem blatu wyspy.  Mogą różnić się wysokością – i zazwyczaj tak jest, ale głębokość powinny mieć tą samą. Podobnie powinna być skonstruowana zabudowa w sypialni, czyli toaletka połączona z gotową komodą. Ta sama głębokość wprowadzi ład optyczny do aranżacji wnętrza, a co najważniejsze cała łączona zabudowa będzie bezpieczna – unikniemy obijania bioder o ostre kanty. W przedpokoju różnice w głębokości są najbardziej widoczne. Ale nie ma tutaj  wystających elementów, raczej w szafach projektowane są tapicerowane wnęki z siedziskami. Czasem szafki kuchenne przechodzą w szafy, a szafy w biblioteki – tu mogą różnić się głębokością, ale wtedy są zazwyczaj tej samej wysokości.  

Czytaj też: wyspa kuchenna od podszewki

Meble na wymiar w łączonej zabudowie:  funkcje podobne czy różne?

Im jest ich więcej w zabudowie, tym ciekawiej. Należy tylko pamiętać o kwestiach praktycznych. Jeśli obok gotowej szafki kuchennej ma pojawić się zabudowa z pralką, garderobą czy schowkiem gospodarczym, warto pomyśleć o wentylacji grawitacyjnej (otwory w tylnym korpusie szafki) lub mechanicznej. Podobnie rzecz ma się w łazience w łączonych zabudowach w przypadku szafki mieszczącej w sobie piec .Tu trzeba zostawić z przodu otwór, przez który bez otwierania szafki można w każdej chwili sprawdzić czy piec działa prawidłowo. Jest też wtedy zapewniony dopływ powietrza. Ważne: taką zabudowę powinien projektować fachowiec, który uwzględni parametry pieca. Jeśli w sypialni na komodzie połączonej z toaletką stoi telewizor – zaplanujmy w blacie przelotki na przewody – unikniemy nieestetycznego i jakże denerwującego  bałaganu akurat na poziomie wzroku (patrząc z łóżka).

Czytaj też: siedzisko w szafie

VOX Creative
Autor: VOX, materiały prasowe VOX Creative to innowacyjny system meblowy, pozwalający precyzyjnie dopasować zamawiane meble do potrzeb funkcjonalnych oraz oczekiwań estetycznych.