Siedzisko do przedpokoju. Krok po kroku: jak zrobić siedzisko w szafie?

2022-03-04 15:58

W cyklu zrób to sam przedstawiamy ciekawy pomysł na siedzisko do przedpokoju - zrobione w szafie. Takie siedzisko stanie się znakiem rozpoznawczym wnętrza. Sprawdzi się idealnie nie tylko w przedpokoju, lecz także w salonie czy pokoju dziecka. Zobacz, jak je wykonać krok po kroku!

siedzisko w szafie
Autor: Opracowanie: Redakcja

Spis treści

  1. Siedzisko do przedpokoju – dobry plan
  2. Siedzisko w szafie – zabudowa
  3. Siedzisko do przedpokoju – jak je wykończyć?
  4. Siedzisko i panele ścienne – pomysł na wystrój
  5. Wygodne i efektowne siedziska: GALERIE ZDJĘĆ

Siedzisko do przedpokoju – dobry plan

Konstrukcja całego mebla zależy przede wszystkim od lokalizacji zabudowy, wewnątrz której znajdzie się siedzisko. Na wstępie zadecydujmy, czy będzie ono zajmowało przestrzeń od ściany do ściany, czy zdecydujemy się także na szafki po bokach. Warto dokładnie zaplanować proporcje całości – w przypadku wariantu z bocznymi szafkami dobrze sprawdzi się podział całej szerokości na 4-5 części w stosunku 2:2 lub 2:3 (2 szerokości przeznaczone pod skrajne szafki i 2-3 szerokości pod siedzisko), żebyśmy nie czuli się jak w wąskiej szczelinie. Nie traćmy też cennego miejsca pod spodem! Ze względu na wysokość siedziska do przedpokoju (aby było wygodne, powinno mieć ok. 45 cm) dobrze jest zlokalizować tam szafki lub szuflady. To samo dotyczy góry – pomyślmy o podwieszonych, zamykanych schowkach, najlepiej w takich samych proporcjach jak te przypodłogowe.

Siedzisko w szafie – zabudowa

Zabudowę szaf najłatwiej jest stworzyć samodzielnie, korzystając z dostępnych gotowych obudów. Możemy również sami skonstruować ich korpusy albo zabudować wnękę ścienną (szafa od ściany do ściany). Jeżeli decydujemy się na samodzielną budowę, najtaniej i najłatwiej będzie zbudować na pełną wysokość pomieszczenia ścianki boczne z białej płyty wiórowej laminowanej, które zamocujemy za pomocą kątowników do sufitu, podłogi i ściany (im większy kątownik, tym większa stabilność). Czasami do mocowania wystarczą nawet popularne złącza kątowe podwójne.

..  Szafa do przedpokoju – jak ją dobrze zaplanować? >>>

Aby dodać sztywności całej konstrukcji, można dołożyć cienką płytę tzw. „plecówkę” oraz zamontować na stałe półki. Do tak skonstruowanych ścianek bocznych możemy już przymocować drzwi frontowe szafek. Proporcje i poszczególne podziały powinniśmy dostosować zarówno do rozmiarów przechowywanych rzeczy, jak i założonych na początku proporcji całego mebla. Ze względu na to, że dekoracyjnym elementem ma być samo siedzisko do przedpokoju, dobrze jest zrezygnować z uchwytów i zdecydować się na dociskowy system otwierania (znany pod nazwą „click-clack” lub „push to open”) albo obniżenie/zmniejszenie frontu szafek oraz ścięcie górnych/bocznych krawędzi pod kątem 45 stopni i otwieranie szafek za niewidoczne z zewnątrz wgłębienia.

Siedzisko do przedpokoju – jak je wykończyć?

Wykończenie siedziska zależy od efektu i stylu, jaki chcemy uzyskać. Możemy wyróżnić je minimalistyczną grubszą obudową – ramą (np. z gotowego blatu), wnękę wytapetować, wyłożyć drewnianą okładziną, wmontować w nią pasujące wielkoformatowe zdjęcie lub wykończyć tapicerowanym obiciem. Samo siedzisko mogą stanowić luźno położone poduszki lub jedna duża poduszka na wymiar (którą zrobimy z gąbki tapicerskiej obłożonej najpierw watoliną, a później dekoracyjną tkaniną). Powstałe w ten sposób niebanalne siedzisko do przedpokoju podniesie atrakcyjność i funkcjonalność wyposażenia mieszkania.

..  Przedpokój – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Siedzisko i panele ścienne – pomysł na wystrój

Coraz częściej w przedpokojach projektowane są ciekawe i funkcjonalne zabudowy oraz siedziska. Na przykład ścianę można wyłożyć efektownymi, tapicerowanymi panelami 3D. Wkomponowana w tak wykończoną ścianę np. duża tafla lustra sprawia, że aranżacja przedpokoju nabiera przestronności, a całość już od drzwi zapowiada elegancki wystrój wnętrza. Obite tkaniną panele na ścianie i dopasowane do nich pufy mogą być wykonane na zamówienie w pracowni tapicerskiej. Tymi samymi panelami warto wyłożyć siedzisko w szafie wnękowej.

Wygodne i efektowne siedziska: GALERIE ZDJĘĆ

Siedzisko w przedpokoju, a może też na parapecie w salonie? Albo wygodny puf typu sako, który doskonale dopasowuje się do kształtu ciała? Sprawdź, jak wykorzystać walory różnorodnych siedzisk we wnętrzu.

Garderoba czy szafa wnękowa? Sposób na przechowywanie odzieży