Nowoczesna garderoba: inspiracje i pomysły na garderoby w mieszkaniu

2015-06-05 13:04

Nowoczesna garderoba w mieszkaniu to element, który zapewni nam wygodę i porządek. Jeśli nie mamy miejsca na oddzielne garderoby, warto wybrać mobilny system do przechowywania ubrań. Takie garderoby do samodzielnego montażu są uniwersalne i łatwo je dopasujemy do miejsca w swoim mieszkaniu.

Spis treści

  1. Przenośne garderoby: systemy do samodzielnego montażu
  2. Szafy i półki: garderoba inspiracje
  3. Nowoczesna garderoba w domu: Walk In Closets
  4. Galeria zdjęć: garderoby inspiracje

Garderoba tradycyjnie kojarzy się z osobnym pomieszczeniem lub systemem wielkich szaf w domu. Nie zawsze jednak możliwe jest wydzielenie oddzielnej garderoby w mieszkaniu, czyli specjalnego, stałego miejsca do przechowywania ubrań. Jeśli nie mamy miejsca na osobną garderobę najlepszym rozwiązaniem na urządzenie garderoby będą wówczas meble mobilne lub takie, które w miarę zmieniających się potrzeb domowników można wykorzystywać do różnych funkcji.

Przenośne garderoby: systemy do samodzielnego montażu

Przenośną garderobę ma w swojej ofercie wiele firm. Takie mobilne garderoby można ustawić w dowolnym pomieszczeniu lub wbudować w niszę. Skrzydła przesuwnych drzwi do garderoby dostępne są z wypełnieniem ze szkła lub płyty – lakierowanej, laminowanej bądź fornirowanej.

Sprawdź też: jak zaprojektować szafę bez błędów - wymiary >>>

System przenośnej garderoby składa się ze skręcanych ze sobą elementów do przechowywania i przewidziany jest do samodzielnego montażu. Największy atut takiej garderoby w mieszkaniu to uniwersalność. Służyć może nie tylko jako garderoba z wysuwanymi z głównego korpusu wieszakami oraz dwoma rzędami półek i szuflad. Może też przybrać formę regału z wysuwanym, niewielkim stolikiem do pracy.

Szafy i półki: garderoba inspiracje

Na rynku dostępnych jest też wiele różnego rodzaju dość pojemnych szaf, które idealnie sprawdzą się w roli nowoczesnej garderoby we wnętrzu, wyposażonych w kółka, na przykład marki Tchibo, oraz ażurowych systemów półek, szafek i wieszaków (wyposażenie wewnętrzne można zazwyczaj dopasować do własnych potrzeb). Jako wolno stojące konstrukcje, takie garderoby ustawiane są wzdłuż ścian, chociaż najlepiej sprawdzają się w roli ścianek działowych w sypialniach, łazienkach czy gabinetach. Stelaże takiej nowoczesnej garderoby wykonane są zwykle z aluminium, ale bywają też pokryte warstwą anody, laminatem lub fornirem. Ubrania przechowywane w takich otwartych regałach garderoby mogą prezentować się bardzo efektownie – niczym w luksusowych butikach. Natomiast modele półek do przechowywania wyposażone w przeszklone ścianki i drzwi przypominają eleganckie witryny lub biblioteki. W przypadku garderoby ustawionej w eksponowanych miejscach w mieszkaniu, takich jak przedpokój czy hol, należy jednak zdecydować się na system pojemnych szaf. W tych modelach producenci stosują głównie wielkoformatowe przesuwne drzwi. Zamontowane w nich prowadnice najnowszego typu wypychają skrzydło do przodu, tak że po przesunięciu zachodzi ono równolegle na szafę. Gdy drzwi zamykamy, skrzydła schodzą się na lico i tworzą z nim jednolitą powierzchnię. Szafę łatwo dostosować do aranżacji wnętrza, bo fronty dostępne są w wielu różnych wykończeniach kolorystycznych, stylistycznych i materiałowych jak warstwa betonu o grubości 2 i 4 mm (Raumplus model Flua), skóra (Poliform model Bangkok) lub laminaty imitujące fakturę tkaniny (na przykład Raumplus model Legno).

Nowoczesna garderoba w domu: Walk In Closets

W mieszkaniach, których powierzchnia na to pozwala, sprawdzają się nowoczesne garderoby, którymi są rozwiązania typu Walk In Closets, wzorowane na amerykańskich dużych garderobach, czyli pokojach do przechowywania odzieży i przebieralniach. Ustawione wzdłuż ścian otwarte półki i wieszaki przeznaczonego do samodzielnego montażu często uzupełniane są o zamknięte szafy czy też o wyspę w formie wolno stojącej komody, w której można trzymać galanterię albo biżuterię. Podniesienie rangi nowoczesnej garderoby sprawiło, że pojawiły się w niej bardzo starannie zaprojektowane meble o modułowej konstrukcji. Wśród wykończeń frontów zabudowy garderoby wyróżniają się szczotkowane forniry o oryginalnej fakturze (na przykład fornir Hemlock czy tzw. wędzony dąb w wielu modelach Porro) lub też szkło – użyte jako wypełnienie półek i do wykończenia frontów (Rimadesio modele Zenit i Abacus). Modułowa konstrukcja garderoby, indywidualnie dobierane wyposażenie wewnętrzne (półki, szuflady, oświetlenie, komody, wieszaki) i rodzaj wykończenia pozwalają idealnie dopasować meble i systemy do przechowywania do wielkości i stylu, w jakim urządzono dane pomieszczenie.

Galeria zdjęć: garderoby inspiracje

Zobacz inspiracje - nowoczesne garderoby w aranżacji wnętrz. Pomysły na funkcjonalne systemy do przchowywania ubrań do samodzielnego montażu, przenośne, jak i zabudowy wykonywane na wymiar. Nowoczesna garderoba: zdjęcia, meble, rozwiązania