Nowoczesna kuchnia w odcieniach szarości

2016-08-12 18:37

Oglądając wizualizacje, właścicielka nie mogła uwierzyć, że w jej kuchni zagości aż tak nowoczesny styl. Postanowiła jednak zaufać projektantce, która zapewniła ją, że użycie szarego koloru sprawi, że wnętrze będzie mogło wielokrotnie zmieniać swoje oblicze.

Spis treści

 1. Metamorfoza kuchni: nowoczesny wystrój i szary kolor
 2. Betonowy tynk zamiast płytek: szare ściany w kuchni
 3. Nowoczesna kuchnia: kosztorys
 4. Galerie zdjęć: szare kuchnie

Właściciele postanowili odświeżyć mieszkanie w Radomiu. Śledząc z zachwytem pisma wnętrzarskie, czuli coraz większą potrzebę unowocześnienia wystroju pamiętającego lata 90. Najpierw metamorfozie poddany został salon, gdzie lekki skandynawski klimat uzupełniły stylowe dodatki. Druga w kolejności była kuchnia. Po 15 latach korzystania z wciąż takiej samej kuchni pani domu chciałam, by nowa aranżacja była podatna na zmiany. Projektantka stworzyła więc bazę stosując szary kolor i bielone drewne, pozwala to zmieniać nie tylko kolorystykę wyposażenia i dodatków w kuchni (do szarości i bielonego drewna pasują zarówno brązy, zielenie, beże, jak i pastelowe odcienie różu czy błękitu), ale także styl - np. na vintage. Najważniejsze jednak w aranżacji nowoczesnej kuchni były komfort i ergonomia. Dobrze rozmieszczone szafki, wyposażone w system magic corner i cargo, są bez porównania pojemniejsze i wygodniejsze od poprzedniej zabudowy.

Metamorfoza kuchni: nowoczesny wystrój i szary kolor

Właścicielka marząc o nowej kuchni myślała o popularnych białych meblach, ale za radą projektantki Darii Szczepanik zdecydowała się na połączenie szarości z bielonym drewnem. Przy takiej neutralnej kolorystyce zabudowy głównym motywem dekoracyjnym w aranżacji nowoczesnej kuchni stały się oryginalne płytki podłogowe, ułożone we wzór jodełki. Wszystkie ściany w kuchni pokrył tynk imitujący beton - w strefie narażonej na zabrudzenia zabezpieczony został hartowanym szkłem. Blat kuchenny zaplanowany został w kształcie litery L, tak aby dać właścicielce pole do kulinarnych popisów. - Najprzyjemniej pracuje się pod oknem, w dziennym świetle, z widokiem na podwórko - mówi pani domu. Stolik w kuchni został zredukowany do niewielkich rozmiarów. Większy nie jest potrzebny - tylko odbierałby swobodę ruchów, a jadalnia znajduje się w salonie. Wyposażony w dębowy blat, wsparty na toczonej nodze, zainspirował właścicielkę i projektantkę do uzupełnienia wystroju szarej kuchni elementami vintage. Metalowe krzesło, stare butelki, kamionkowe naczynia i drewniany zydelek dodają nowoczesnej kuchni przytulności i pozwalają Ewie oswoić się z radykalną metamorfozą wnętrza.

Betonowy tynk zamiast płytek: szare ściany w kuchni

Tynk dekoracyjny szary

Autor: Mariusz Bykowski

Ściany w kuchni zostały pokryte tynkiem mineralnym na bazie spoiwa wapiennego. Odpowiednio nałożony przez fachowca, pozwala uzyskać efekt surowego betonu z naturalnymi przebarwieniami i teksturą. Ściany należy przygotować, malując je farbą podkładową, która wzmacnia podłoże, poprawia przyczepność oraz ułatwia nakładanie tynku. Po wyschnięciu tynk zabezpiecza się lakierem, który tworzy bezbarwną powłokę odporną na szorowanie oraz detergenty. W miejscach narażonych na działanie pary wodnej, tłuszczu itp. warto zastosować bezbarwne szkło hartowane. Wówczas utrzymanie tynku w czystości nie będzie kłopotliwe.

Nowoczesna kuchnia: kosztorys

 • meble na zamówienie ok. 16 000 zł
 • okap Telescopic, Franke 580 zł
 • lodówka KIS 87KF31, Bosch 2400 zł
 • piekarnik EZC2430AOX, Electrolux 1400 zł
 • płyta EHL6540FOK, Electrolux 1800 zł
 • zmywarka SN66N098 EU, Siemens 2800 zł
 • zlew, Franke 740 zł
 • struktura betonowa, Magnat 600 zł
 • szkło hartowane, Blanco 1100 zł
 • oświetlenie, Aquafrom 480 zł
 • płytki Rhombus Equipe, plantadom.pl ok. 2000 zł

Źródło: sesja ukazała się w magazynie M jak mieszkanie. Zobacz najnowszy numer >>>

Galerie zdjęć: szare kuchnie