Ciemna i mała kuchnia: jak powiększyć małą kuchnię bez dużego remontu? Jak oświetlić i ożywić ciemną kuchnię?

2024-05-10 11:12

Gdy aneks kuchenny oddalony jest od naturalnego źródła światła, warto wprowadzić w nim kilka małych zmian. Dzięki naszym radom mała kuchnia wyda się większa i jaśniejsza, a gotowanie w aneksie kuchennym pozbawionym okna będzie przyjemniejsze.

Spis treści

  1. Mała, ciemna kuchnia: jak ją rozjaśnić? Jak powiększyć małą kuchnię?
  2. Jak powiększyć małą kuchnię? Otwórz przestrzeń
  3. Jak ożywić ciemną kuchnię?
  4. Jak oświetlić ciemną kuchnię?
  5. Jaki kolor pasuje do małej kuchni?
  6. Nowoczesne i modne kuchnie. Inspiracje i zdjęcia

Mała, ciemna kuchnia: jak ją rozjaśnić? Jak powiększyć małą kuchnię?

Aneks kuchenny może być połączony z salonem lub występować w mieszkaniu zupełnie osobno – jako wnęka, często jeszcze oddzielona ścianą od głównego źródła światła dziennego. Dzięki niewielkim zmianom taka mała kuchnia może wydać się znacznie jaśniejsza i przestronna.

Jak powiększyć małą kuchnię? Otwórz przestrzeń

O ile pozwala na to układ mieszkania, rozważ wyburzenie ściany (lub jej fragmentu) z pomieszczeniem sąsiadującym z aneksem kuchennym. Dzięki temu wpuścisz do aneksu więcej światła i powietrza. W miejscu wyburzenia ściany możesz postawić półwysep, wyspę, stół jadalniany.

Jak ożywić ciemną kuchnię?

Lubisz wyraziste dekoracje w aranżacji wnętrz? Na ścianie obok zabudowy wygospodaruj miejsce na fototapetę lub dużą grafikę – z panoramą lub przestrzennym widokiem. Taka aranżacja w małej, ciemnej kuchni doda jej głębi i optycznie wprowadzi złudzenie prawdziwego, dziennego światła.

Mała i ciemna kuchnia
Autor: Unsplash/Florencia Potter

Jak oświetlić ciemną kuchnię?

Urządzając małą kuchnię, koniecznie zastosuj kilka rodzajów lamp: sufitowe (reflektorki w suficie lub przesuwane na prowadnicy), oświetlające stół, podszafkowe. Sięgnij po kinkiety lub listwy LED mocowane wzdłuż podłogi, sufi tu. Sprawdzą się modele z regulacją jasności.

Jeśli jest już za późno, a przerabiane elektryki nie wchodzi w grę, kup żarówki ładowane na USB. Włącza się je specjalnym pilotem i można wprawić je do każdej lampy. Dzięki nim możesz doświetlić najbardziej newralgiczne miejsca. Nie są tak mocne jak tradycyjne żarówki, ale tam, gdzie jest bardzo ciemno, zrobią robotę!

Jaki kolor pasuje do małej kuchni?

Aranżując małą kuchnię, bazuj na jasnych barwach, ale nie obawiaj się ciemniejszych akcentów. Jeśli będą odbijały światło, dodadzą kuchni głębi. Rozejrzyj się za lakierowanymi frontami szafek, szkłem (np. na ścianę nad blatem), lustrem odbijającym światło.

Dobór koloru dla małej kuchni zależy od wielu czynników, takich jak oświetlenie, styl wnętrza, osobiste preferencje oraz efekt, jaki chcesz osiągnąć. Oto kilka sugestii:

  • jasne kolory: takie jak biały, kremowy, pastelowe odcienie żółci czy zieloni mogą optycznie powiększyć przestrzeń, sprawiając, że kuchnia wydaje się większa i jaśniejsza
  • kolorowe akcenty: jeśli wolisz bardziej żywe kolory, możesz użyć jasnych akcentów, takich jak turkus, różowy czy żółty, aby dodać energii i charakteru do kuchni. Możesz to zrobić poprzez dodatki, takie jak poduszki, zasłony, naczynia czy dekoracje ścienne

Nowoczesne i modne kuchnie. Inspiracje i zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowoczesne trendy w projektowaniu kuchni. Te kolory mebli są najmodniejsze!

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
Wysoka kuchnia – jak zaprojektować szafki wiszące? | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię