PORADNIK: jaki wybrać okap kuchenny? Na jakie funkcje zwrócić uwagę?

2017-01-01 10:51
Nowoczesne okapy kuchenne Falmec
Autor: materiały prasowe

Nowoczesne okapy kuchenne charakteryzuje wielofunkcyjność, dopracowany design oraz wiele możliwości montażu. Dzięki naszemu poradnikowi znajdziecie idealny model do każdej kuchni.   

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okapu i jakie nowinki technologiczne posiadają nowoczesne okapy kuchenne? Przedstawiamy nowości, które udowadniają, że sprzęt do kuchni może być funkcjonalny, dekoracyjny i co najważniejsze zaprojektowany na miarę czasów.  

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okapu

Najważniejszym wyznacznikiem przy wyborze okapu jest jego wydajność oraz poziom hałasu. Kuchnia otwarta na salon czy z aneksem kuchennym to aktualnie najpopularniejsze rozwiązanie w urządzaniu mieszkań oraz domów. Projektanci przekonują, że takie umiejscowienie kuchni jest najbardziej funkcjonalne i wygodne dla użytkowników. Kuchnia, która nie jest odseparowana od reszty mieszkania powinna być wyposażona w urządzenia, które nie tylko zniwelują przykre zapachy, ale także będę pracować wydajnie oraz cicho. 

Jak obliczyć wydajność okapu?
Aby okap sprawnie pochłaniał opary istotna jest siła ciągu silnika (tzw. wydajność) oraz szerokość powierzchni pochłaniającej. W praktyce chodzi o to, a by dobrze dobrać szerokość okapu do szerokości płyty grzewczej - bez względu na to czy jest elektryczna czy gazowa. 

Płyta grzewcza o szerokości 60 cm wymaga szerokości okapu min. 60 cm lub (najlepiej) 90 cm.
Płyta grzewcza o szerokości 80 cm wymaga szerokości okapu min. 90 cm i/lub szersze np. 120 cm.

Czym są opary kuchenne? To nic innego jak tłuszcz, który nie odprowadzony przez urządzenie, będzie osiadał na ścianach, meblach i tekstyliach w przestrzeni salonowo-kuchennej. Dobra wydajność okapu zapewni nam także komfort gotowania i uchroni nie tylko salon, ale całe mieszkanie przed niechcianymi zapachami.

Jak prawidłowo ocenić poziom hałasu okapu?

Cicha praca to ważna cecha okapu w przypadku, kiedy kuchnia jest częścią otwartej przestrzeni salonu. Bardzo ważne, by przed kupnem okapu sprawdzić dokładnie jego głośność, na wszystkich poziomach siły ciągu (a nie tylko na jednym, pierwszym poziomie). Okapy zazwyczaj posiadają od 3 do 4 poziomów siły ciągu i warto każdy z nich osobiście sprawdzić w sklepie.

Jakie są sposoby podłączenia okapów?

Występują dwa podstawowe rodzaje podłączeń okapów kuchennych, uzależnione od możliwości technicznych w naszej kuchni i tego, czy mamy kanał wentylacyjny do odprowadzania oparów na zewnątrz czy nie.

Sposób 1: Podłączenie do wentylacji. Jeśli nasza kuchnia posiada kanał wentylacyjny odprowadzający opary kuchenne na zewnątrz, podłączamy do niego okap kuchenny za pomocą połączenia rurowego (okrągłego lub prostokątnego). Jest to najbardziej popularne rozwiązanie, które powoduje, że opary i ciepłe powietrze odprowadzane są bezpośrednio na zewnątrz.

Sposób 2: Pochłaniacz. Pochłaniacz stosujemy wtedy, gdy nie mamy możliwości bezpośredniego podłączenia do wentylacji zewnętrznej. Wówczas okap przejmuje funkcję filtracji powietrza w obiegu zamkniętym. Do filtracji oparów tłuszczu niezbędny jest wówczas filtr metalowy, do pozostałych oparów i zapachów - filtr węglowy. Uwaga! Używając okapu jako pochłaniacza, warto pamiętać, że jego nalezta obsługa polega również na wymianie filtra węglowego raz na 3-6 miesięcy. 

Jakie są rodzaje okapów kuchennych?

Wybierając okap kuchenny warto wziąć pod uwagę opinię projektanta lub sprzedawcy, którzy pomogą ocenić wybór sprzętu w kontekście koncepcji planowanej kuchni. 

Rodzaje nowoczesnych okapów kuchennych:

 • przyścienne,
 • wyspowe,
 • narożne,
 • sufitowe (gdzie pochłanianie oparów znajduje się na jednej płaszczyźnie z sufitem),
 • montowane na blacie (gdzie pochłanianie oparów znajduje się na poziomie roboczego blatu kuchennego).

Wybór okapu zawęzić powinniśmy do wymogów technicznych naszego mieszkania (podłączenie do wentylacji lub pochłaniacz) i sposobu podłączenia okapu (np. okapu przyściennego nie zamontujemy jako wyspowego, a wyspowego jako narożnego itd). Bardziej dekoracyjne okapy warto wybrać do eksponowanej w stronę salonu wyspy kuchennej. Konsultacja z projektantem jest niezbędna, jeśli rozważamy okapy sufitowe lub montowane w blacie, wymagają bowiem wcześniejszego przygotowania montażowego w kuchni.

WAŻNE ZASADY:

 • jeśli okap kuchenny wyposażony jest w silnik o wydajności 800 m3/h, do podłączenia używać należy rur PCV o średnicy 150 mm lub kształtek prostokątnych o wymiarach 220x90 mm,
 • jeśli okap wyposażony jest w silnik o wydajności 450 – 600 m3/h, do podłączenia używać należy rur PCV o średnicy 125 mm lub kształtek prostokątnych o wymiarach 150x70 mm.
 • przy powyższych parametrach okapów kuchennych nie wolno stosować rur okrągłych o średnicy 100 mm lub podłączeń prostokątnych o wymiarach 100x60 mm

Jakie nowinki technologiczne znajdziemy w nowoczesnych okapach?

Postęp technologiczny umożliwił niwelację wielu uciążliwych konsekwencji wynikających z posiadania okapu kuchennego, takich jak nadmierny hałas, skomplikowane sterowanie czy wysokie zużycie energii. Szukając rozwiązań w zgodzie z ekologią obecnie na rynku znaleźć możemy dwie unikatowe technologie pochłaniania oparów z gotowania, proponowane przez jednego z liderów produkcji okapów kuchennych, markę Falmec:

 • E.ion System – okapy pracujące w obiegu zamkniętym, które oczyszczają, jonizują i dezynfekują powietrze. Poprzez zamianę ładunków elektrycznych z jonów dodatnich na jony ujemne, poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym pracują.
  System wyciszenia – okapy NRS Falmec to najcichsze okapy na świecie, które pracują w zakresie głośności od 31 do 51 dB na czwartym biegu.
  Innowacyjnym rozwiązaniem w systemie okapów NRS Falmec jest również stałą obecność silnika w okapie, dzięki czemu nie musimy wyprowadzać go np. na strych lub na zewnątrz budynku. Rozwiązanie to generuje oszczędność w tzw. pracach przygotowawczych.

 

Okap Piano marki Falmec

Autor: materiały prasowe Falmec

Okap Piano marki Falmec

Jakie nowe typy okapów pojawiły się na rynku?

Nowością wśród okapów są okapy szczelinowe montowane w przestrzeni blatu kuchennego, w bezpośrednim sąsiedztwie płyty kuchennej. Okapy montowane w blacie, wysuwają się z ukrycia na czas intensywnego gotowania, by po skończonej pracy "zniknąć" w przestrzeni blatu kuchennego. Równie "niewidoczny", oszczędzający miejsce w kuchni okap to ten z rodzaju okapów sufitowych. Montowane w jednej linii z sufitem są praktycznie niezauważalne. Okapy sufitowe sterowane są za pomocą wygodnego pilota, co dodatkowo podnosi komfort użytkowania urządzenia.