Co zamiast płytek w kuchni? Ten materiał nada się na blat, podłogę, ściany i nie tylko!

2024-03-27 9:47 Materiał sponsorowany

Co zamiast płytek w kuchni? Gdyby tylko istniał wytrzymały i odporny na uderzenia mechaniczne i brud materiał, który z powodzeniem może zastąpić beton, drewno, płytki, a nawet można byłoby wykonać z niego blat! Na szczęście... istnieje! Spiek kwarcowy z każdym rokiem zyskuje na popularności nie tylko ze względu na swoją dyskretną elegancję, ale również wyjątkowe właściwości.

Spis treści

 1. Co to jest spiek kwarcowy?
 2. Zastosowanie spieków kwarcowych
 3. Jakie są właściwości spieku kwarcowego?
 4. Spieki kwarcowe Laminam
 5. Spieki kwarcowe. Zdjęcia

Co to jest spiek kwarcowy?

Spiek kwarcowy jest materiałem w pełni naturalnym, choć nie występuje w przyrodzie. By powstał spiek kwarcowy, rozdrobnione kawałki kwarcu, iły łupkowe, skały granitowe i pigmenty ceramiczne są prasowane razem pod ogromnym naciskiem — aż 4 tys. ton na m kw., a następnie wypalane w piecu hybrydowym w temperaturze 1220 stopni C. W tak wysokiej temperaturze luźne kruszywa stapiają się i łączą ze sobą, tworząc w efekcie idealnie płaską płytę o niezwykłej wytrzymałości.

Spiek kwarcowy w kuchni
Autor: Getty Images/Suchada Tansirimas

Zastosowanie spieków kwarcowych

Spieki kwarcowe są materiałem tak wszechstronnym i odpornym, że możemy stosować je niemal w każdej realizacji, jaka przyjdzie nam do głowy. Wystarczy spojrzeć na włoskie spieki marki Laminam, których oficjalnym dystrybutorem w Polsce od ponad 20 lat jest firma Interstone.

Spieki kwarcowe Laminam wykorzystywane są m.in. jako:

 • materiał na blaty kuchenne i łazienkowe
 • wyspy kuchenne
 • meble (np. stoliki kawowe i stoły)
 • elewacje zewnętrzne

Ale to nie wszystko. Spieki Laminam mogą z powodzeniem pokrywać:

 • ściany
 • posadzki
 • schody
 • parapety
 • zabudowy meblowe
 • a nawet drzwi (zwłaszcza modele wtapiające się w ścianę)

Uniwersalność spieków (dużo większa niż płytek ceramicznych czy drewna) znajduje szczególne uznanie wśród architektów, którzy testują coraz to nowe sposoby wykorzystywania tego materiału w swoich projektach.

stół ze spieku
Autor: Interstone Stół wykonany ze spieku Laminam Naturali Invisible White

Jakie są właściwości spieku kwarcowego?

Piękny wygląd to nie jedyny powód, dla którego warto sięgać po spieki kwarcowe. Podczas produkcji spieków materiał wypalany jest w temperaturze aż 1220 stopni, dlatego zwykły wrzątek, żar piekarnika, gorący garnek (lub blaszka), czy kłęby pary nie zrobią na nim żadnego wrażenia. Podobnie z wodą, deszczem, a także mrozem, które również nie wpłyną negatywnie na wygląd i kondycję spieku. Dlatego też spiek kwarcowy doskonale sprawdza się w łazienkach, kuchniach i innych, intensywnie eksploatowanych miejscach.

Warto również wspomnieć o spiekach kwarcowych jako materiałach elewacyjnych. Wiemy już, że trudne warunki atmosferyczne nie szkodzą płytom ze spieków kwarcowych. Ponadto marka Laminam oferuje zupełnie innowacyjne rozwiązanie — powłokę Ambience, która oczyszcza powietrze wokół!

Jest to możliwe, ponieważ technologia Ambience zawiera dwutlenek tytanu. Pod wpływem kontaktu z promieniami UV zachodzi tzw. reakcja fotokatalityczna skutkująca wydzielaniem się aktywnego tlenu. Tlen wchodzi następnie w kontakt ze szkodliwymi lub niepożądanymi substancjami i od razu je neutralizuje, oczyszczając powietrze.

Eksperci Laminam obliczyli, że jednorodzinny dom 150-metrowy pokryty spiekiem kwarcowym z powłoką Ambience jest w stanie oczyścić powietrze w takim samym stopniu co 1000 m kw. lasu!

Spieki kwarcowe
Autor: Interstone Nowoczesny dom z elewacją ze spieków kwarcowych Laminam

Spieki kwarcowe Laminam

W ofercie marki Laminam znajdziemy ponad 150 wzorów i kolorów. Możemy wybierać m.in. między eleganckimi spiekami imitującymi jasny lub ciemny marmur z imponującym użyleniem (kolekcja Naturali). Włoski producent spieków oferuje również wzory innych kamieni naturalnych, a także drewna, betonu, a także metalu! Ciekawą opcją są unikatowe modele z abstrakcyjnymi wzorami, obok których nie można przejść obojętnie.

Warto wspomnieć także o różnych sposobach wykończenia – oprócz powierzchni polerowanych w ofercie marki Laminam dostępne są również spieki o wykończeniu matowym, groszkowanym i płomieniowanym (o wyrazistej, przyjemnie szorstkiej fakturze), dekoracyjnym (np. z celowymi rysami, lub delikatnie połyskującymi drobinkami) oraz w powierzchni soft-touch.

Nie zapominajmy, że spieki kwarcowe to materiał o innej charakterystyce technicznej, niże standardowe płytki ceramiczne. Przede wszystkim, płyty spieków występują w dużo większych formatach — nawet 324 x 162 cm! Ich montaż będzie więc wymagał użycia dedykowanych preparatów (np. odpowiednich klejów). Dlatego prace montażowe warto zlecić fachowcom wyspecjalizowanym w pracy ze spiekami.

Listę polecanych wykonawców, którzy uzyskali autoryzację Interstone, znajdziemy w oddziałach firmy lub na stronie www.laminam.pl. W tych samych źródłach można również zapoznać się z pełną ofertą spieków i uzyskać więcej informacji na temat danego modelu.

Spieki kwarcowe. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kuchnia bez szafek wiszących: wady i zalety. Co zamiast szafek górnych w kuchni?

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny