Jak poukładać rzeczy w szafkach kuchennych? Pomysły na przechowywanie w kuchni i organizację szafek

2024-01-11 10:42

Jak poukładać rzeczy w szafkach kuchennych? Poznaj pomysły na przechowywanie w kuchni i organizację szafek. Dobra organizacja sprzyja porządkowi i pozwala zaoszczędzać czas. Gdy wszystko masz pod ręką, znasz plan swojej kuchni, przygotowywanie posiłków to sama przyjemność!

Spis treści

 1. Co zamiast szafek ze zwykłymi półkami?
 2. Czy cargo jest praktyczne?
 3. Gdzie w kuchni trzymać kawę i herbatę?
 4. Jak zorganizować szuflady w kuchni?
 5. Gdzie trzymać chleb w kuchni?
 6. Gdzie powinna się znajdować szuflada na sztućce?
 7. Spiżarnia w wysokiej szafce
 8. Co trzymać w narożnej szafce w kuchni?
 9. Drewniane organizery do szuflady
 10. Co zamiast szuflad w szafce? Kosze!
 11. Jak zamontować uchwyty w kuchni? Poziomo czy pionowo?
 12. Wąskie cargo
 13. Przechowywanie w kuchni: podziel kuchnię na strefy!
 14. Jak poukładać rzeczy w szafkach kuchennych? Zdjęcia

Co zamiast szafek ze zwykłymi półkami?

Gdy w kuchni panuje porządek w szafkach i każda rzecz ma swoje miejsce, łatwiej się gotuje, prawda? Większy sens ma też robienie zapasów (bo wiesz, że w domu zmieszczą ci się trzy butelki oleju, ale kompletnie nie potrzeba już ryżu).

Zamiast szafek ze zwykłymi półkami, polecamy montaż szuflad i cargo. Gwarantują lepszą widoczność produktów. Za pomocą pojemników i separatorów pozwalają też perfekcyjnie zorganizować wnętrze schowka. 

Pamiętaj, że cargo i szuflady mają sens tylko wtedy, gdy można je w pełni wysunąć. Nie stawiaj zbyt blisko nich krzesła czy „schodków”.

A może masz w kuchni wnękę, którą można osłonić żaluzją (np. Zobal) i urządzić w niej minispiżarnię lub regał? Ten pomysł zawsze zdaje egzamin na szóstkę!

Gdzie trzymać jedzenie w kuchni?

Zarówno zapasy spożywcze, jak i żywność, po którą sięgasz na co dzień, najlepiej jest przechowywać w chłodnych, suchych miejscach. Z dala od zmywarek, lodówek, piekarników.

Nie masz takiej możliwości i szuflada na pieczywo musi wylądować koło źródła ciepła? Spokojnie, zadbaj jednak o dodatkową izolację termiczną szafki.

Zrezygnuj również z ogrzewania podłogowego pod meblami w kuchni.

Czy cargo jest praktyczne?

Planując układ kuchennych szafek, warto przynajmniej jedną z nich przeznaczyć na wysokie cargo – idealne do przechowywania zapasów, takie jak system Dispensa (Peka.pl).

Słupek z wysuwanymi frontem i półkami ustaw w takim miejscu, by można było z niego swobodnie korzystać zarówno z lewej, jak i prawej strony. Dzięki temu zyskasz też lepszy wgląd w zapasy. Szybciej odnajdziesz dany produkt albo stwierdzisz, że trzeba go wpisać na listę zakupów.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Peka

Gdzie w kuchni trzymać kawę i herbatę?

Kawa czy herbata powinny się znajdować zawsze w tym samym miejscu (np. po to, by można było po nie sięgać automatycznie każdego ranka). Umieść je w szczelnych, przezroczystych słojach. Postaw w szafce nad blatem.

By ułatwić sobie korzystanie z szafki, zamontuj w niej oświetlenie oraz front uchylany do góry. Mogą to być np. taśma LED Loox5, przymocowana w pionie, i podnośniki Free Space (zapewniają płynny ruch, zabierają mało przestrzeni) z Hafele.pl.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Häfele

Jak zorganizować szuflady w kuchni?

Dobrze, by szuflady na żywność różniły się wysokością. W najgłębszej – dolnej – możesz przechowywać np. ciężkie butelki i słoje. A w najpłytszej – górnej – lekkie, nieduże pojemniki z przyprawami do codziennego użytku.

Zamawiając wyposażenie szafek, zwróć jeszcze uwagę na maksymalny udźwig szuflad, te z systemu Axis Pro marki GTV do budowy cargo, dobrze radzą sobie z obciążeniem do 40 kg (Gtv.com.pl).

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki GTV

Gdzie trzymać chleb w kuchni?

Nie jesteś zwolenniczką trzymania pieczywa na blacie? A co powiesz na podwieszany wkład do szuflady Hailo Pantry Box marki Häfele? Jest wyposażony w szklaną pokrywę, drewniany ruszt – usprawniający wentylację – oraz mobilny pojemnik z uchwytem.

Staraj się tylko nie wkładać do szuflady gorącego chleba, bo grozi to jej zaparowaniem.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Häfele
4 dobre rady na organizację przestrzeni w kuchni
 1. W szufladach i szafkach typu cargo (zwłaszcza tych z dużym obciążeniem do 70 kg) zapewne docenisz spowalniacze, które gwarantują płynny ruch systemowi jezdnemu.
 2. Obawiasz się skaleczenia nożem, gdy w ferworze gotowania szperasz w szufladzie na sztućce? Wypróbuj wkłady przysłaniające ostrza.
 3. Wraz z pociągnięciem za front, w meblu włącza się światło? Zatem wszystko jasne, przynajmniej w szafce!
 4. A jeśli marzysz o pełnym wykorzystaniu przestrzeni kuchni, urządź schowki także w cokołach (Hafele.pl).

Gdzie powinna się znajdować szuflada na sztućce?

Szufladę na sztućce i akcesoria urządź pod blatem, przy zmywarce i zlewie. Ponieważ łatwo może wkraść się do niej nieład, wyposaż ją w gotowe wkłady lub stabilne przegródki (np. systemy organizacji wewnętrznej Orga-Line, Ambia-Line, Blum.com/pl).

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Blum

Spiżarnia w wysokiej szafce

Uchylasz w sklepie meblowym drzwiczki, spodziewając się lodówki, a tam… spiżarnia! Zastosujesz ten pomysł (Ikea.pl) też u siebie?

Przestrzeń wysokiej szafki łatwo dopasujesz do swoich potrzeb. Możesz wybrać większe odległości między szufladami, zamontować druciane kosze (dla lepszego przepływu powietrza) lub wysuwany blat do pracy czy odkładania rzeczy.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki IKEA

Co trzymać w narożnej szafce w kuchni?

Garnki, patelnie, małe AGD schowasz w szafce narożnej. Abyś nie musiała w niej nurkować, za każdym razem, gdy sięgasz po rzeczy, wyposaż ją w wysuwane półki lub kosze. Koniecznie o dużej ładowności, np. LeMans lub Magic Corner (Peka.pl).

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Peka

Drewniane organizery do szuflady

Takiego porządku w szufladzie pozazdrości ci każdy szef kuchni. To zasługa drewnianych wkładów na sztućce, przyprawy, noże i folie spożywcze (Rejs.eu). Ślicznie i ekologiczne! Staraj się tylko chronić drewno przed zawilgoceniem, a długo będzie ci służyć (innymi słowy: wycieraj sztućce po wyjęciu ich ze zmywarki).

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Rejs

Kompletując wkłady, maksymalnie wykorzystaj powierzchnię szuflady (wtedy pojemniki nie będą się przesuwać podczas jej wysuwania i wsuwania). Na rynku dostępne są też przegródki z magnesami, które mocno trzymają się metalowych ścianek szuflady.

Co zamiast szuflad w szafce? Kosze!

Jak zmieścić więcej koszy w szafce, bez zmniejszania ich wysokości? Zredukuj tylko ich głębokość. Część zamocuj w korpusie (do przechowywania większych, cięższych rzeczy), a część – po wewnętrznej stronie drzwi (na mniejsze i lżejsze). Gotowy przykład takiego rozwiązania – wysuwaną spiżarnię Utrusta – podsuwa IKEA.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki IKEA

Zapasy pogrupuj kategoriami: na jednej półce – makarony, na drugiej – kasze. Efekt? Porządek wizualny i pełna kontrola nad spiżarką.

Jak zamontować uchwyty w kuchni? Poziomo czy pionowo?

Nawet najbardziej wykwintna kuchnia w stylu luksusowym musi pomieścić produkty spożywcze codziennego użytku oraz nie zawsze atrakcyjne sprzęty. Sprytnie ukryjesz je za frontami lustrzanymi lub ujętymi w złote ramy (Zobal.com.pl). W dolnych szafkach rozważ montaż długich poziomych uchwytów, które znacznie ułatwią ci wysuwanie cargo.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Zobal

Wąskie cargo

Cargo szerokości zaledwie 11 cm rozwiąże problem chowania butelek, słoików i wazonów (zdjęcie kuchni: Salony Agata, Agatameble.pl). Podobny wyciąg podblatowy, z wieszakiem na ręczniki oraz koszem na detergenty i szmatki, postaw bliżej zlewozmywaka i zmywarki.

Gdy zdarzy się mały wypadek i rozleje np. woda, będziesz mogła błyskawicznie zareagować.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Salony Agata, agatmeble.pl

Przechowywanie w kuchni: podziel kuchnię na strefy!

Po co nerwowo szukać w trakcie robienia ciasta blaszki do tarty lub wałka? Już dziś podziel kuchnię na strefy: przy piekarniku zgromadź artykuły do pieczenia (szuflada Moovit Mx, Hafele.pl), bliżej płyty grzewczej – garnki, pod blatem roboczym – miski i noże, a obok jadalni – zastawę, szkło.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki hafele.pl

Jak poukładać rzeczy w szafkach kuchennych? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Organizacja szafek w kuchni. Jak zorganizować przestrzeń w szafkach kuchennycH?

Przechowywanie w kuchni | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
Nasi Partnerzy polecają