To może zatkać rury. 5 rzeczy, które wrzucasz do zlewu, choć nie powinieneś

2022-11-24 13:51

Myjąc naczynia raczej nie zwracamy uwagi, co trafia do odpływu w zlewie. A powinniśmy, ponieważ niektóre z produktów mogą powodować poważne problemy z rurami. Oto 5 rzeczy, które pod żadnym pozorem nie powinny trafić do kuchennego odpływu.

zlew
Autor: getty images

1. Olej

Kardynalnym błędem popełnianym niestety przez większość osób jest wylewanie oleju do zlewu. Ta czynność może wydawać się nieszkodliwa – w końcu olej również ma płynną konsystencję, więc powinien bez problemu prześlizgnąć się przez długie korytarze rur.

Ten scenariusz byłby możliwy, gdyby olej rozpuszczał się w wodzie. Niestety tak nie jest. W rzeczywistości olej szybko zastyga i osiada na ściankach rur, pokrywając je tłustym osadem. Po jakimś czasie może emitować nieprzyjemny zapach, co na pewno poczujemy.

Gdzie w takim razie wylać olej? Gdy ostygnie, olej spożywczy najlepiej przelać do szklanego słoika lub plastikowej butelki i wyrzucić do kosza na odpady zmieszane.

Można też resztki oleju oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), ale nie każdy punkt przyjmuje oleje pochodzące z prywatnych domów.

2. Fusy z kawy

Myjąc kawiarkę często wyrzucamy fusy bezpośrednio do zlewu. Fusy trafiają potem do odpływu i rur, gdzie najczęściej zostają, tworząc złogi.

Należy pamiętać, że fusy nie rozpuszczają się w wodzie, a raczej ją absorbują, zbijając się w duże, ciężkie kawałki. Stąd już prosta droga do zatkanych, niedrożnych rur.

Fusy najlepiej wyrzucić do pojemnika z bioodpadami. Ale pozostałości po kawie można też wykorzystać np. do naturalnego peelingu lub nawożenia roślin doniczkowych!

3. Skorupki jajek

Niewielkie skorupki jajek, które trafiają do kuchennego zlewu zwiększają ryzyko zatkania rur. Same w sobie z reguły są niegroźne (jeśli są bardzo małe), ale ponieważ mają ostre końce i są twarde, mogą „łapać” inne produkty trafiające do odpływu, uniemożliwiając wodzie swobodny przepływ.

Skorupki jajek lepiej wyrzucać bezpośrednio do kosza z bioodpadami. Można je też wykorzystać do tworzenia ekologicznej odzywki do roślin doniczkowych.

4. Ryż

Ryż świetnie absorbuje wodę. To duża zaleta, gdy przygotowujemy posiłek, ale gdy ryż trafia do kuchennego odpływu – ta cecha szybko zamienia się w wadę.

Duże ilości ryżu napęczniałego od wody trafiając do rur, łączą się ze sobą w zbitą masę i zapychają rurę.

Resztki ryżu (gotowanego na wodzie lub mleku) wyrzucajmy więc do pojemnika z bioodpadami. To najlepsze i najbezpieczniejsze wyjście.

5. Włókniste warzywa

Do odpływu w zlewnie nie powinny też trafić resztki włóknistych warzyw, np. obierki ziemniaków czy marchewki. Nie rozpuszczą się w wodzie i mogą szybko zapchać kuchenny odpływ. Zamiast spłukiwać je w zlewie lepiej wyrzucić warzywne resztki do pojemnika na bioodpady.