Chcesz, by twoja sansewieria szybciej rosła? Wystarczy jeden produkt, który masz w lodówce

2022-11-07 13:55

Sansewieria jest wyjątkowo niewymagającym gatunkiem, który dodatkowo oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji. Prostym sposobem na szybki wzrost rośliny jest przygotowanie naturalnego nawozu. Do tego wystarczy jeden produkt, który większość ma w lodówce.

sansewieria
Autor: getty images

Sansewieria - żelazna roślina

Sansewieria nazywana też wężownicą i językiem teściowej należy do grupy tzw. żelaznych roślin, czyli gatunków, które są łatwe w uprawie i przetrzymają nawet bardzo niesprzyjające warunki.

Sansewieria ceniona jest szczególnie za swoją niebywałą wytrzymałość. Roślinie nie zaszkodzą zanieczyszczenia powietrza, upały, susza, a także szkodniki, które zdają się omijać język teściowej szerokim łukiem.

Jedynym problemem, który możemy natrafić podczas domowej uprawy sansewierii jest przelanie i przemarznięcie. Warto więc chronić roślinę przed przeciągami, spadkami temperatur i nadmiernym podlewaniem.

Sansewieria może wytrzymać bez podlewania nawet 3-4 tygodnie. Wodę magazynuje w mięsistych liściach i grubych korzeniach.

Roślinę bez obaw możemy postawić na nasłonecznionym parapecie, ale doskonale poradzi sobie także w nieco bardziej zaciemnionych miejscach.

Naturalny nawóz do sansewierii

Im większa i bardziej rozłożysta jest sansewieria, tym lepiej filtruje oraz nawilża powietrze. Co zrobić, by sansewieria wypuściła nowe listki i szybciej rosła? Czy możemy jej jakoś pomóc nie uciekając się do sklepowej chemii?

Przede wszystkim należy zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu i pamiętać o tym, by rośliny nie przelewać, bo to może doprowadzić do jej gnicia i obumierania.

Warto też przygotować naturalny nawóz, który zasili sansewierię i zmotywuje ją do wzrostu. By przygotować taki nawóz, potrzebujemy tylko jednego składnika – skorupek jajek.

Skorupki po ugotowanych jajkach należy osuszyć, zmielić na drobny proszek i wsypać do doniczki z sansewierią. Warto lekko wymieszać proszek z ziemią.

Innym sposobem jest przygotowanie nawozu płynnego. Skorupki jaj zalewamy gorącą wodą i zostawiamy na 1-2 tygodnie w chłodnym, zacienionym miejscu. Po tym czasie płyn przelewamy do butelki lub pojemnika, a skorupki wyrzucamy. Sansewierię podlewamy przygotowanym nawozem raz na dwa tygodnie.

Skorupki jaj zawierają duże ilości wapnia, dlatego należy je stosować tylko i wyłącznie do roślin, które preferują ziemię o zasadowym lub obojętnym odczynie. Są to m.in.: sansewierie, grubosze, zielistki i palmy.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE