Nad blatem w kuchni: 50 pomysłów na idealne wykończenie ściany nad kuchennym blatem

2016-02-10 18:42
nowocześnie nad blatem w kuchni
Autor: Mariusz Bykowski

Wybierając wykończenie ściany nad blatem w kuchni, odnieś się do klimatu jaki zamierzasz w niej stworzyć. Drewno lub cegła sprawdzą się w przytulnym wnętrzu. Beton, szkło i blacha będą dobre do loftowego wystroju. Zobacz galerie propozycji!

Zwykle aranżując ścianę w kuchni nad blatem chcemy połączyć to, co estetyczne, z tym, co trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Bierzemy też pod uwagę koszty. Najtańsze jest pomalowanie ściany nad blatem w kuchni specjalną farbą. Gdy kolor się znudzi, zmienimy go i już mamy inną kuchnię.

Kamień nad blatem w kuchni: ładny i trwały

Kamień nad blatem w kuchni jest najtrwalszy, ale jego koszt jest najwyższy. Granit, trawertyn i marmur wyglądają elegancko, ale tylko ten pierwszy nie potrzebuje zabezpieczenia. Lżejszą odmianą wykończenia z kamienia są tzw. forniry kamienne. Wyglądają tak samo jak płyty kamienne, są trwałe i nie nasiąkają wodą. To cienkie arkusze składające się z warstwy łupków albo kwarcytów na podkładzie z siatki. Przykleja się je jak zwykłe płytki.

Ocieplenie w kuchni: cegła nad blatem

Prawdziwa cegła wymaga solidnej impregnacji lub pomalowania farbą kuchenną. Łączona z gładkim tynkiem, drewnem lub betonem jest niebywale efektowna. Zawsze wnosi do wnętrza miłe ciepło. Klinkierowe płytki są odporniejsze, gładsze i twardsze, ale spoiny zarówno między cegłami jak i płytkami zbierają kurz i niełatwo się je czyści.

Beton, szkło, drewno i tapeta? Doskonałe nad blatem w kuchni

Odkąd modne są loftowe klimaty także w kuchniach, pojawiły się okładziny z betonu architektonicznego. Idealnie podkreślają minimalistyczny wystrój. Drewno jest uniwersalne, pasuje i do stylowej, i do nowoczesnej kuchni. Może to być malowana boazeria, panele lub deski. Elementy klejone będą stabilniejsze niż z litego drewna.

Czytaj też: sposób na tani remont - farba na ścianie w kuchni >>>

Szukając tańszego rozwiązania, warto sięgnąć po fornirowane płyty MDF lub drewno warstwowe, takie jak na podłogi. Przebojem są szklane tafle. Przezroczyste, pod którymi można podłożyć dowolne tło, trawione, zbrojone, lakierowane na kolory. Zamawiając szkło, trzeba pamiętać o otworach na gniazdka, baterię naścienną czy uchwyty. Każda z zaprezentowanych metod będzie zabezpieczeniem i ozdobą kuchennych ścian.

Czytaj też: Jak stosować cegłę w mieszkaniu? >>>

Wbrew obiegowej opinii tapeta doskonale nadaje się do kuchni. Wystarczy w pasie nad blatem osłonić ją szklaną taflą. Dzięki temu zyskujemy możliwość nieograniczonego stosowania wzorzystych tapet i fototapet do dekoracji kuchni. Nasze ściany mogą zostać oplecione przez diagonalne wzorki, zakwitnąć różami albo w okolicach okapu może pojawić się romańska katedra. Nęcąca perspektywa. Dobrej jakości zmywalna tapeta wytrzyma kuchenne warunki, jednak nie może być narażona na bezpośredni kontakt z wodą, tak jak w prezentowanej kuchni, gdzie zlew umieszczono na wyspie, z dala od ścian. Tapetę nad blatem warto osłonić szklaną taflą, wtedy można chlapać do woli.