Jak dobrać uchwyty do mebli kuchennych? Zobacz najmodniejsze wzory

2024-02-15 9:33

Kuchnia to serce każdego domu. Urządzając ją, musimy nie tylko zadbać o odpowiedni rozkład przestrzenny tego pomieszczenia. Wyborów, których dokonujemy, jest całkiem sporo, poczynając od koloru i materiałów frontów meblowych, po rodzaj blatów, przez sprzęty AGD i wiele, wiele innych. Subtelnym, aczkolwiek ważnym dodatkiem są uchwyty meblowe do szafek kuchennych, będące prawdziwą biżuterią kuchni.

Uchwyty meblowe do szafek kuchennych pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale są też ważnym elementem dekoracyjnym. Ich wybór jest naprawdę duży, więc pojawia się problem i pytanie: Jak dobrać uchwyty do mebli kuchennych?

Jak dobrać uchwyty do mebli kuchennych?

Na ogół architekci stosują zasadę: im większy front, tym większy uchwyt. To jedna z podstawowych zasad. Dobierając jednak uchwyty do mebli, trzeba też patrzeć na nie przez prymat całego wnętrza. 

Dobierz je zatem do koloru pozostałych dodatków, aby stworzyć spójnie wizualnie wnętrze, np. do baterii, małego AGD, karnisza, klamek włączników do światła czy gniazdek. 

Wybierając uchwyty do mebli kuchennych, weź pod uwagę też kilka aspektów, które wpłyną na ostateczny wygląd i funkcjonalność kuchni:

  • Styl kuchni: jaki styl, taki uchwyt. Jeśli masz nowoczesną kuchnię, minimalistyczne, metalowe uchwyty mogą być najlepszą opcją. Z kolei nie sprawdzą się w kuchni rustykalnej. Tam lepiej zamontować porcelanowe gałki lub te z naturalnych materiałów. 
  • Rozmiar i długość: uchwyty muszą być wygodne i poręczne w użytkowaniu. Jeśli będą zbyt długie, zdominują fronty, ale też będą ci przeszkadzać.
Uchwyty do mebli kuchennych
Autor: Marta Behling/Pion Poziom

Modne uchwyty do mebli kuchennych

Chociaż trendy się zmieniają, to niektóre wzory i materiały są ponadczasowe, a przez to bezpieczne i uniwersalne. Oto modne uchwyty do mebli kuchennych:

  • Minimalistyczne uchwyty kuchenne — prostota i elegancja zawsze się wybroni. Pasują praktycznie do każdej kuchni, a ich dyskrecja dodaje wnętrzu lekkości.
  • Niewidoczne uchwyty kuchenne — jeśli nie możesz zdecydować się na żaden konkretny model, być może najlepszą opcją dla ciebie będą niewidoczne uchwyty kuchenne. Ten zabieg pozwala wyeksponować fronty i stworzyć jednolitą taflę mebli.
  • Miedziane i mosiężne uchwyty kuchenne — metaliczne kolory pozwalają wnieść do wnętrza nieco luksusu i elegancji. Pięknie się prezentują w towarzystwie naturalnego drewna i kamienia.
  • Czarne uchwyty kuchenne — czerń jest ponadczasowa. To dobry kolor zarówno do ciemnych, jak i jasnych mebli. 

Uchwyty meblowe do szafek kuchennych są ważne! Ich rola jest kluczowa nie tylko dla estetyki kuchni, ale też jej funkcjonalności. Uchwyty kuchenne potrafią diametralnie odmienić całe wnętrze, dlatego warto dobrać je do stylu tego pomieszczenia.

Przeczytaj również: 

9 pomysłów na różowe kuchnie. Inspiracje, w których się zakochasz