Kuchnia w bieli i szarości. To będzie modne przez wiele lat! Sprawdź

2024-04-30 14:04

Planujesz remont kuchni, prace wykończeniowe albo tylko niewielkie modyfikacje w aranżacji? Pamiętaj, że jeśli wystrój wnętrz ma być ponadczasowy oraz elegancki, najlepiej wziąć pod uwagę barwy białe i szare. W takiej kolorystyce można zaaranżować pomieszczenia w każdym stylu. Ta zasada dotyczy także kuchni.

Spis treści

  1. Biel i szarość z dodatkami
  2. Praktyczna kuchnia z wyspą
  3. Szybka metamorfoza wnętrza
  4. Rośliny w kuchni

Biel i szarość z dodatkami

Same biele i szarości mogą sprawiać wrażenie chłodu, monotonii i sterylności. Warto więc je ocieplić oraz przełamać akcesoriami kuchennymi w innym kolorze, np. naczyniami z dodatkiem miedzi czy ciekawymi lampami. Inne świetne rozwiązanie to drewniany blat roboczy w ciepłym naturalnym odcieniu.

Dla kontrastu wstawmy jeszcze czarną lub czerwoną lodówkę, a fragment ściany pomalujmy czarną bądź grafitową farbą tablicową. Przyda się na bieżące notatki lub do rozwijania artystycznych talentów przez dzieci towarzyszące nam w kuchni.

Na podłodze niech powstanie czarno-biała mozaika z płytek albo połóżmy tam odpowiednio zaimpregnowane, olejowane deski, współgrające barwą z drewnianym blatem roboczym. Dopasujmy kolorystycznie granitowy zlewozmywak i baterię do kompletu. Możemy również zdecydować się na zlewozmywak stalowy i stalową baterię.

Praktyczna kuchnia z wyspą

Oprócz kryteriów estetycznych warto kierować się także względami praktycznymi. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem okazuje się wyspa kuchenna, szczególnie w dużej kuchni i wtedy, gdy więcej osób będzie wspólnie przygotowywać potrawy.

Dzięki możliwości dostępu do wyspy z każdej strony domownicy łatwo zmieszczą się przy blacie roboczym, przyrządzając swoją część zbliżającego się wspólnego posiłku. Jeśli mamy dzieci, wyspa doskonale zintegruje rodzinę.

Najmłodsi mogą bez przeszkód wszystko obserwować i uczyć się, jak dorośli wykonują poszczególne czynności, a potem samodzielnie zrobić jakąś przekąskę, sałatkę czy ugotować obiad. Pracując przy wyspie, mamy kontakt wzrokowy z innymi osobami znajdującymi się w kuchni, jadalni czy salonie, co sprzyja rozmowom, a także zacieśnianiu więzi rodzinnych.

Odcienie bieli i szarości w kuchennych wnętrzach
Autor: materiały prasowe Ferro W kuchni wykorzystano: baterię zlewozmywakową z wyciąganym natryskiem Sonata; zlewozmywak jednokomorowy, wpuszczany, len

Wyspa może mieć wbudowany zlewozmywak i stojącą baterię z elastyczną wyciąganą wylewką lub z wyciąganym natryskiem, która przy pracach kuchennych jest wygodniejsza od tradycyjnej. Jeśli chcemy gotować na wyspie, przeanalizujmy ofertę płyt grzewczych. Blat służy nieraz także jako miejsce do jedzenia – zadbajmy w tym przypadku o komfortowe stołki.

Szybka metamorfoza wnętrza

Metamorfoza kuchni jest możliwa nawet przy niewielkich nakładach finansowych, i to zaledwie w kilka dni. Można po prostu przemalować ściany, meble i podłogę na przykład na uniwersalną biel, szarość, grafit. Na rynku dostępne są farby renowacyjne do mebli, podłóg, płytek ceramicznych.

Wymieńmy też baterię na stojącą, z wyciąganą wylewką. Może również przyszła pora na nowy zlewozmywak i blat? Pamiętajmy także o oknach. Zawieśmy w nich firany bądź zasłony – grafitowe albo ciepłe i wesołe, np. czerwone. Przemiana kuchni gotowa!

Rośliny w kuchni

Rośliny w kuchni są zawsze miłym akcentem. Wyróżnią się na biało-szarym tle, stworzą kontrastowe kolorystycznie plamy i urozmaicą wystrój. Wiele roślin doniczkowych ma właściwości oczyszczające powietrze, co korzystnie wpływa na stan zdrowia domowników.

W kuchni oprócz roślin ozdobnych warto także uprawiać zioła i przyprawy. Ustawione na parapetach, z dobrym dostępem do światła, w naturalnych ceramicznych doniczkach czy korytkach, będą zawsze pod ręką, gdy zechcemy wypić pyszną herbatę ze świeżej mięty lub przyprawić właśnie ugotowaną zupę.

Wysoka kuchnia – jak zaprojektować szafki wiszące? | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię

Czytaj także: Różowy pokój: salon, łazienka i kuchnia. Zobacz wnętrza pełne uroku