Jak zrobić wodę gazowaną w domu? Przegląd dostępnych urządzeń

2022-05-27 13:23

Popularność wody z kranu rośnie z roku na rok. Jeśli jesteśmy miłośnikami wody gazowanej, nie jesteśmy zmuszeni do kupowania wody w butelkach. Możemy łatwo i szybko zamienić szklankę kranówki w ulubioną wodę sodową. Przedstawiamy, jak zrobić wodę gazowaną w domowych warunkach.

Ekspres do gazowania wody marki SodaStream
Autor: SodaStream Ekspres do gazowania wody marki SodaStream

Spis treści

  1. Woda z kranu w mieście
  2. Woda gazowana z kranu
  3. Klasyczny syfon do wody sodowej
  4. Ekspres do gazowania wody (saturator)
  5. Zintegrowane systemy do wody gazowanej

Woda z kranu w mieście

Na początek ustalmy jedno. Jeśli mieszkamy w mieście, jeśli naszą wodę dostarczają miejskie wodociągi, można pić wodę z kranu. Niezależnie od jakości naszych rur, woda z kranu nie może nam zaszkodzić. Standardy, które muszą spełniać wodociągi są zbyt wygórowane, a pobór wody w mieście zbyt ciągły, żeby mogło pojawić się w wodzie cokolwiek szkodliwego.

Woda z kranu może nam oczywiście nie smakować, ale na pewno nam nie zaszkodzi. Minerały rozpuszczone w kranówce różnią się od składników butelkowanej wody mineralnej tak samo, jak poszczególne wody między sobą. Nie koniecznie zatem warto ją filtrować – możemy wówczas stracić część minerałów.

Saturator na kółkach
Autor: Grażyna Rutowska / ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego Niektórzy pamiętają jeszcze uliczne saturatory. Można jeszcze znaleźć je od czasu do czasu na internetowych aukcjach. Tymczasem produkowanie wody gazowanej na własną rękę stało się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Woda gazowana z kranu

Jeśli nawet porzucimy uprzedzenia wobec wody z kranu, wielu z nas lubi smak wody gazowanej. Niektórzy z nas mają w dodatku precyzyjne preferencje w kwestii intensywności nasycenia wody dwutlenkiem węgla. Na szczęście dziś przygotowanie dokładnie tak gazowanej wody, jak chcemy, na bazie kranówki jest możliwe.

Tradycyjną metodą będą klasyczne syfony do wody sodowej. Oprócz tego znajdziemy na rynku specjalne, nowoczesne saturatory, które umożliwiają regulację stopnia nasycenia. Ponadto dostępne są także specjalne systemy zintegrowane z baterią kuchenną, które umożliwiają pobierania gazowanej wody prosto z kranu.

Klasyczny syfon do wody sodowej

Charakterystyczną pękatą butelkę z dzióbkiem, często „ubraną” w elastyczną siateczkę, kojarzy każdy. Do tego typu syfonu kupujemy małe naboje, które starczają na około litr wody. Dziesięć nabojów kosztuje kilkanaście złotych.

Tego typu urządzenie jest małe, cechuje się zazwyczaj udanym wzornictwem i jest proste w obsłudze. Nie mamy jednak możliwości regulowania stopnia nasycenia wody dwutlenkiem węgla.

Popularne są modele ze stali nierdzewnej, czasami ogumowane od spodu dla lepszej stabilności. Do wyboru jest także cała gama butelek z tworzyw sztucznych. Szczególnie sentymentalnym polecamy syfony wykonane z grubego szkła, nierzadko barwionego.

Syfon do wody sodowej
Autor: Ekaterina Oleshko / GettyImages Klasyczny syfon jest prosty w obsłudze i prezentuje się znakomicie.

Ekspres do gazowania wody (saturator)

Do dyspozycji mamy także nowoczesną wersję saturatorów. Większość z nich przedstawia sobą nowoczesny design, choć są i takie, które nie stronią od nut sentymentalnych.

Na przykład elegancki ekspres do gazowania wody ART marki SodaStream wyposażony w dźwignię do nasycania, nawiązuje tym samym do rzemieślniczego, klasycznego wzornictwa. SodaStream Art to urządzenie, które pozwala wytwarzać świeżą wodę gazowaną w domowym zaciszu, bez kupowania i dźwigania jednorazowych plastikowych butelek. Równie ważny jest fakt, że ekspres to po prostu piękny przedmiot, który nada każdej kuchni wyjątkowego retro-charakteru.

Ekspres dostępny jest w dwóch kolorach: czarnym i białym. W zestawie znajduje się butelka bez BPA, przeznaczona do mycia w zmywarce. Art jest wyposażony w innowacyjną, technologię Quick Connect, która umożliwia konsumentom komfortowe podłączenie butli z CO2 do ekspresu za pomocą jednego prostego kliknięcia.Dźwignia do nasycania wody umożliwia użytkownikowi zostanie artystą w procesie tworzenia wyjątkowych napojów, idealnie pasujących do osobistego gustu autora.

Ekspres do gazowania wody marki SodaStream
Autor: SodaStream Ekspres do gazowania wody marki SodaStream

Zintegrowane systemy do wody gazowanej

Szczególną propozycją jest zamontowanie systemu do produkcji wody gazowanej zintegrowanego z baterią kuchenną. Tego typu system będzie również chłodził wodę do pożądanej temperatury. Przykładem takie systemu jest Blue Home marki Grohe. Urządzenie jest schowane w szafce pod zlewem i zawiera nabój z dwutlenkiem węgla i wkład chłodzący. Obydwa starczają na długo, więc nie będą zbyt często wymagały uwagi.

Panel sterujący umożliwi nam wybór wody niegazowanej, średnio gazowanej i gazowanej. Każdą z nich dostaniemy w przyjemnej temperaturze. Zaletą takiego systemu jest możliwość zastosowania pojedynczej baterii, z której popłynie zarówno woda do zmywania, jak i do picia.

Grohe Blue Home - woda gazowana prosto z kranu
Autor: mat. prasowe Grohe Możemy wybierać spośród wody gazowanej, lekko gazowanej i niegazowanej.
Grohe Blue Home - woda gazowana prosto z kranu
Autor: mat. prasowe Grohe Cały system chłodząco-gazujący znajduje się pod zlewem.
Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio