Systemy do szafek narożnych. Jak okiełznać kuchenną „martwą strefę”?

2019-07-30 15:44

Nieraz można usłyszeć, że dla osiągnięcia jak najlepszego wykorzystania miejsca w kuchni należałoby, jeśli to tylko możliwe, zrezygnować z szafki narożnej. Ma opinię niewygodnej i trudnej do wykorzystania. Uważa się ją za kuchenną „martwą strefę”. Kłam temu stereotypowi starają się zadać nowoczesne systemy do szafek narożnych.

Spis treści

  1. Problem z kuchenną szafką narożną
  2. Po prostu półki – rozwiązanie niepozbawione zalet
  3. Karuzela, karuzela
  4. Wysuwane na zewnątrz
  5. Cargo do szafki narożnej
  6. Szuflada do szafki narożnej

Problem z kuchenną szafką narożną

Szafka narożna jest meblem problematycznym z kilku powodów. Pierwsza grupa problemów dotyczy drzwi. Ciężko zamontować drzwi do szafki narożnej tak, żeby uzyskać wygodny dostęp do środka.

Popularnym rozwiązaniem tego problemu są łączone drzwi, łamane w połowie, które da się otworzyć całkiem szeroko. Innym sposobem są fronty zintegrowane z systemami przechowywania. O tym poniżej.

Drugim problemem jest utrudniony dostęp do przedmiotów schowanych w głębi szafki. Zazwyczaj wydobycie garnka z odmętów szafki narożnej wiąże się z koniecznością wyjęcia wcześniej wszystkich przedmiotów stojących z przodu. To prawdziwa udręka, zwłaszcza wśród kulinarnego zamieszania.

Trzecim problemem jest trudność wykorzystania całej przestrzeni szafki. Tego typu szafka teoretycznie posiada objętość dwóch sporych szafek, ale w praktyce nie sposób w niekonwencjonalnej szafce narożnej efektywnie wykorzystać tej przestrzeni.

Naprzeciw tym problemom wychodzą projekty nowoczesnych systemów do szafek narożnych. Każdy z nich jest inny, każdy ma swoje wady i zalety. Na pewno znajdziemy coś dla siebie.

Magic Corner marki Peka
Autor: materiały prasowe Peka Magic Corner marki Peka

Po prostu półki – rozwiązanie niepozbawione zalet

Choć ciężko zaliczyć je do nowoczesnych rozwiązań, warto od nich zacząć, bo zwyczajne półki w szafce narożnej mogą być pożądanym rozwiązaniem.

Przede wszystkim nie mają sobie równych, kiedy przychodzi do starcia na tle miejsca do przechowywania. Żadnych dodatkowych, szyn, prowadnic, koszy – czysta przestrzeń do przechowywania – nie łatwa w obsłudze, ale pakowna.

Drugą niezaprzeczalną zaletą szafki narożnej z półkami jest jej cena – zdecydowanie niższa od wszystkich systemów prezentowanych poniżej.

Karuzela, karuzela

Obrotowe półki lub kosze urosły do rangi podstawowego wyboru do szafek narożnych. Zarówno system ½, jak i ¾ albo 4/4, dają względnie wygodny dostęp do wszystkich przechowywanych rzeczy. Najczęściej szafki z karuzelami wyposażone są w drzwi łamane.

Karuzele mogą się od siebie różnić liczbą ćwiartek koła, które składają się na powierzchnię półek, rodzajem półek, udźwigiem i miejsce montażu drążka.

Do wyboru mamy pełne półki, półki z ogranicznikami, półki z matami antypoślizgowymi i różnego rozmiaru kosze. Wybór rodzaju półki, podobnie jak dobór odpowiedniego udźwigu musi być uzależniony od przewidywanego zastosowania szafki.

Drążek może być zamontowany centralnie, tak że koło wykonuje pełny obrót w obrębie szafki, albo bliżej drzwiczek, tak że półka w trakcie obrotu wysuwa się na zewnątrz.

Szczególną propozycją jest karuzela, której drzwiczki składają się i obracają wraz z karuzelą, zwiększając dostępność przechowywanych przedmiotów.

Karuzela Revo marki Peka
Autor: materiały prasowe Peka Karuzela Revo marki Peka

Wysuwane na zewnątrz

Pokrewnym do karuzeli rozwiązaniem są wysuwane niezależnie od siebie półki o obłym kształcie, dostosowanym do ruchu, który wykonuje półka w drodze na zewnątrz. Taki system pozwala na pełniejsze wykorzystanie przestrzeni szafki i wygodny dostęp do wszystkich przechowywanych przedmiotów.

Systemy tego typu, jak system Le Mans marki Peka, można z powodzeniem stosować nie tylko w szafkach narożnych. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie oczekujemy wygody sięgania po potrzebne garnki i naczynia. Cechują się ponadto wysokim udźwigiem.

Cargo do szafki narożnej

Niezwykle wygodnym systemem do szafki narożnej jest zespół dwóch połączonych ze sobą półek typu cargo. Półki wysuwają się całkowicie na zewnątrz szafki, co sprawia, że ten system nie ma sobie równych w kategorii dostępu do przechowywanych naczyń. Przykładowo takim systemem będzie Magic Corner marki Peka albo cargo marki INOXA.

System spotkamy w dwóch odmianach. W jednej front jest połączony z jedną częścią cargo na stałe, w drugiej jest niezależny. Jest to niezwykle funkcjonalny system przechowywania, ale z pewnością jeden z najdroższych.

Szuflada do szafki narożnej

Rozwiązaniem zaskakująco prostym są nowoczesne systemy szuflad narożnych. Co prawda spora część przestrzeni pozostaje niewykorzystana, ale takie szuflady wyglądają nieziemsko i cechuje je funkcjonalność zwyczajnych szuflad. Dobrym przykładem nowoczesnego systemu tego typu jest Space Corner marki Blum.

Możemy przebierać w rozmiarach, żeby dopasować poszczególne szuflady do wielkości przedmiotów, które planujemy w nich przechowywać. Nowoczesne systemy prowadnic zapewniają

Zabudowa kuchenna – wygodne rozwiązania. Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię