Pralka w kuchni wkrótce będzie legalna. Czekamy na nowelizację przepisów Prawa budowlanego!

2017-04-20 16:51

Obecnie obowiązujące przepisy Prawa budowlanego mówią, że miejsce pralki jest w łazience. Pralka w kuchni jest więc teraz nielegalna! Już niedługo, te przepisy, które nie przystają do dzisiejszych czasów, zostaną zmienione.

Obecny tryb życia sprawił, że inaczej niż 30 lat temu aranżujemy wnętrza naszych mieszkań. Zmieniły się nasze wymagania co do wyglądu kuchni i łazienki. Pomieszczenia te przestały być skrzętnie ukrywane przed gośćmi. Wspólna przestrzeń salonu z kuchnią jest w tej chwili standardem, coraz częściej łączymy też główną sypialnię z łazienką. Stąd pomysł na umieszczenie pralki w innym pomieszczeniu. Pozbywamy się pralki z łazienki nie tylko ze względów estetycznych ale i praktycznych. Wielu właścicieli małych mieszkań decyduje się na przeniesienie pralki do kuchni, skoro jest tam instalacja wodno – kanalizacyjna i wentylacja, a pralka swoimi gabarytami pasuje do zabudowy kuchennej. Okazuje się, że nie jest to do końca legalne! Na szczęście już niedługo pojawi się nowelizacja przepisów.

Pralka w kuchni, w łazience czy pomieszczeniu gospodarczym?

 Resort infrastruktury i budownictwa przygotowuje nowelizację przepisów, które pamiętają jeszcze czasy odległego PRL. Najciekawsze jest to, że oprócz architektów projektujących mieszkania, nikt o tym nie wiedział dlatego przepisy nie były przestrzegane. Rzeczywiście przyłącza do pralki zawsze były wyprowadzane w łazience. Okazuje się także, że obok pralki w łazience powinno być też przewidziane miejsce na pojemnik na brudną bieliznę! Teraz do właściciela mieszkania będzie należała decyzja, gdzie zainstaluje pralkę i czy w ogóle chce ją posiadać. Pralkę będzie można zamontować tam gdzie jest doprowadzona instalacja wodno – kanalizacyjna, czyli również w kuchni i osobnym pomieszczeniu gospodarczym.

Czytaj też: Jak prać skutecznie i ekonomicznie? PORADNIK

„Sposób, w jaki ludzie korzystają z pralek, jak i kiedy robią pranie, zmienił się. Pralki często umieszczane są w wydzielonych pomieszczeniach specjalnie do tego przeznaczonych, niekoniecznie w łazience, dlatego też wprowadzono regulację ogólną, mówiącą, że w mieszkaniu należy przewidzieć miejsce umożliwiające zainstalowanie automatycznej pralki domowej” - Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

W tej chwili projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych trafił do konsultacji społecznych.

 Inne projektowane zmiany w warunkach technicznych

Zmienią się także warunki techniczne dotyczące wielkości i usytuowania kuchni. Wykreślono nakaz mówiący by kuchnia lub wnęka kuchenna (teraz to będzie aneks kuchenny) była wyposażona w trzon kuchenny, zlewozmywak lub zlew. Teraz kuchnię będziemy mogli umieścić w dowolnym miejscu w pokoju pod warunkiem dostępnej co najmniej wentylacji grawitacyjnej i zastosowania kuchni elektrycznej. Faktycznie to i tak niewiele zmieni w projektowaniu wnętrz, bo istotne pozostają odległości instalowania odpływów i okapów kuchennych od pionów wentylacyjnych i instalacji wodno – kanalizacyjnej. Znika także zapis o określonej odległości stawiania samochodów od najbliższych okien, powiększeniu ulegają miejsca parkingowe do 2,5 x5 m.

Zobacz też: Jak suszyć pranie w mieszkaniu?