Jak suszyć pranie w mieszkaniu? PORADNIK prawidłowego i skutecznego suszenia

2017-04-12 12:38

Pranie rozwieszone pod sufitem w łazience to już przeszłość. Dziś suszarki są ładne, wygodne i przede wszystkim mobilne. Coraz większą popularność zyskują też suszarki automatyczne. Prezentujemy przegląd suszarek  do mieszkań.

Pogoda w naszej szerokości geograficznej często uniemożliwia wystawianie prania na zewnątrz: do ogrodu, na balkon lub taras. Coraz częściej również wspólnoty mieszkaniowe wprowadzają zakaz wystawiania prania na balkony. Korzystamy wtedy z mobilnych suszarek rozstawianych w łazience lub w pokoju albo z suszarek automatycznych. Suszarki  mobilne  jednak są nie tylko wątpliwą dekoracją wnętrza, ale także proces suszenia może być niebezpieczny dla zdrowia. Zbyt duża ilość wilgoci w domowym powietrzu – większa nawet o 30%, może spowodować rozwój pleśni i grzybów odpowiedzialnych za alergie i zapalenie płuc. W sezonie grzewczym nie stanowi to problemu (przy włączonych grzejnikach powietrze jest bardziej suche), jednak od wiosny do jesieni starajmy się wystawiać suszarkę na zewnątrz lub regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym stoi. Może warto też wrócić do praktykowanych kiedyś w budownictwie wielorodzinnym wentylowanych i ogrzewanych suszarni?

Jak suszyć ubrania w domu?

•    Mobilne suszenie. Przenośne suszarki są bardzo wygodne, można używać ich zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Dzięki wielu rodzajom i wymiarom (od małych, zawieszanych np. na grzejniku, przez stawiane na wannie po duże, rozkładane) dopasujesz je do każdej przestrzeni. Ich kolejną zaletą (poza mobilnością) jest łatwość przechowywania w pozycji złożonej, zajmują niewiele miejsca.
•    Prosto do szafy. Automatyczne suszenie ma coraz większe grono zwolenników – jest szybkie i wygodne: już w niespełna godzinę po upraniu można schować ubrania do szafy, czasami nie trzeba ich nawet prasować. Nowoczesne urządzenia są energooszczędne. Nie niszczą ubrań, a wręcz o nie dbają! Warto zdecydować się na oddzielną suszarkę bębnową, bowiem rezultat jest dużo lepszy niż w przypadku pralko-suszarek (często nie do końca suszą ubrania i mogą je mechacić).

Czytaj też: Jak prać skutecznie i ekonomicznie? PORADNIK

Suszarka rozkładana czy podwieszana pod sufitem?

To zależy. Rozstawiana zajmuje sporo wolnego miejsca i utrudnia komunikację, zwłaszcza w małym mieszkaniu. Jednak nieużywana znika w szafie. Wybierając suszarkę mobilną zwróć uwagę na łączną długość linek – do rozwieszenia jednego pełnego wsadu potrzeba około 10-11 metrów. Jeśli często pierzesz rzeczy delikatne, z których kapie woda wybierz suszarkę ze specjalnymi tackami, zabezpieczającymi podłogę przed wodą. Suszarka wyposażona w kółka ułatwi przestawianie - zwłaszcza z wilgotnym praniem staje się ciężka. Taką mobilną suszarkę typu „wieża” można na początku (wtedy kiedy kapie woda) umieścić w kabinie prysznicowej. Istnieją też specjalne modele suszarek do postawienia na wannie lub powieszenia na grzejniku.  Podwieszana pod sufitem też jest prawie niewidoczna kiedy jest pusta, jedna z praniem nie zdobi łazienki. Z podwieszanej pod sufitem powinni zrezygnować ci, w łazienkach których jest zainstalowany piecyk gazowy.  Wiszące pranie utrudnia bowiem przepływ powietrza, wentylacja jest nieodpowiednia i wzrasta niebezpieczeństwo zaczadzenia.

Czytaj też: Jak prać firanki? Pranie firanek w pralce czy ręczne?

Suszarka automatyczna. Szybko i bez prasowania

Najlepszym obecnie rozwiązaniem, ale cały czas najdroższym, jest suszarka bębnowa, nazywana także automatyczną. Skraca czas suszenia mokrych ubrań, a nie zajmuje więcej miejsca niż pralka bębnowa, bo nowoczesna urządzenia są przystosowane do ustawiania jednego na drugim. Suszarkę, jako lżejszą, ustawiamy zawsze na pralce – potrzebny jest specjalny łącznik (dostępne są w każdej firmie sprzedającej pralki i suszarki). Na rynku dostępne są dwa rodzaje suszarek – ewakuacyjne (wywiewowe) i kondensacyjne. Pierwsze suszą pranie powietrzem pobranym z pomieszczenia. Wilgotne powietrze odprowadzane jest na zewnątrz specjalnym przewodem (najlepiej podłączyć go do dodatkowego przewodu wentylacji grawitacyjnej). Droższe, ale nie wymagające podłączenia do wentylacji, są suszarki kondensacyjne, w których powietrze krąży w obiegu zamkniętym. Po zabraniu wilgoci przepływa przez specjalny wymiennik, gdzie jest schładzane powietrzem pobieranym z pomieszczenia. Zawarta w nim para wodna skrapla się i spływa do zbiornika na wodę lub przewodem do kanalizacji.

 

Suszenie prania
Autor: materiały prasowe IKEA

Dwa w jednym czyli pralko – suszarka

Są jeszcze pralko – suszarki. Zajmują tylko tyle miejsca ile pralka. Uchodzą jednak za najbardziej zawodne urządzenia i nie są tak wygodne jak te osobne. Jednorazowo można suszyć tylko połowę wsadu ładowanego do pralki, co znacznie wydłuża proces suszenia. Poza tym temperatura suszenia jest wyższa niż w osobnej suszarce bębnowej co może wpływać na niszczenie się odzieży oraz wpływać na eliminację najbardziej delikatnych tkanin i bielizny.

Jak suszyć skutecznie i nie popełniać błędów?

•    Zanim rozwiesisz pranie upewnij się, że wszystko jest dobrze odwirowane lub wyciśnięte. Szybciej wtedy wyschnie, a w domu nie będzie tyle wilgoci
•    Nie układaj na grzejniku rzeczy prosto z pralki, dopiero wtedy gdy trochę przeschną – dzięki temu mniej wilgoci wniknie w ściany
•    W pomieszczeniu w którym suszysz pranie optymalna temperatura to ta pomiędzy 18-22 stopni C. Pamiętaj o rozszczelnieniu lub  uchyleniu okna, szczególnie w początkowej fazie suszenia. Jeśli w pomieszczeniu jest wentylator – włącz go.
•    Staraj się rozwieszać odzież i bieliznę jak najbardziej rozprostowaną – szybciej wyschnie i będzie mniej pognieciona co ułatwi prasowanie
•    Koszule susz na wieszakach
•    Swetry susz poziomo lub równomiernie rozwieszone – nie rozciągną się
•    Jeśli suszysz pranie w miejscu nasłonecznionym odwróć je na lewa stronę
•    Ze względu na ryzyko alergii nie wstawiaj suszarki z praniem do sypialni i pokoju małego dziecka – zwłaszcza jeśli używasz płynów zmiękczających pranie
•    Sprawdzaj poziom wilgotności w pomieszczeniu w którym suszysz pranie. Gdy okaze się zbyt wysoki zastosuj specjalny pochłaniacz wilgoci samodzielnie redukujący jej nadmiar

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021