Zlew z widocznym frontem. Do jakiej kuchni pasuje i jakie ma zalety zlew z fartuchem?

2022-01-11 12:35

Zlew z widocznym frontem do tej pory kojarzony był z kuchniami w stylu prowansalskim i wnętrzami z poprzedniej epoki. Piękna, ceramiczna misa stanowiła efektowny akcent, którego nie dało się nie zauważyć. Obecnie, coraz chętniej decydujemy się na zlew z fartuchem w nowoczesnych wnętrzach, ale czy faktycznie jest to dobra opcja? Do jakich kuchni pasuje zlew z fartuchem i jakie ma zalety?

Kuchnia tradycyjna, zlew ceramiczny
Autor: materiały prasowe IKEA Kuchnia tradycyjna IKEA. Ceramiczny, biały zlew idealnie pasuje do tradycyjnej stylistyki. Materiały prasowe IKEA, www.ikea.com

Zlew z widocznym frontem w nowoczesnych kuchniach

Zlewozmywak jest najważniejszym elementem każdej kuchni, nieważne czy mamy zmywarkę, czy polegamy wyłącznie na ręcznym myciu naczyń. Wybór odpowiedniego zlewu jest więc kluczową kwestią przy projektowaniu i urządzaniu kuchni, dlatego warto dobrze przemyśleć, na jakim wyglądzie i funkcjach zlewozmywaka najbardziej nam zależy.

Na rynku dostępne są zlewy jedno- półtora- i dwukomorowe. Jeżeli dużo czasu spędzamy w kuchni, mamy dużą rodzinę i nie mamy zmywarki, najlepiej wybrać zlewozmywak dwukomorowy. W przypadku, kiedy z kuchni korzystamy sporadycznie lub właśnie zakupiliśmy zmywarkę, zlew jednokomorowy powinien wystarczyć.

Zlew z widocznym frontem kojarzony jest raczej z wnętrzami retro, rustykalnymi i utrzymanymi w stylu prowansalskim, chociaż coraz chętniej wybieramy go do nowoczesnych, minimalistycznych kuchni. Zlew ceramiczny z widocznym frontem, biały, błyszczący w towarzystwie odpowiedniego blatu może dodać wnętrzu elegancji, wrażenia czystości i ładu. Ponadto, zlew z widocznym frontem dobrze komponuje się z jasnym, drewnianym blatem i zabudową, w szczególności korzystnie wygląda to w skandynawskich, minimalistycznych wnętrzach.

Zlew nakładany (modułowy) – czy warto go wybrać?

Zlew nakładany, z widocznym frontem to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Zlewozmywak modułowy bardzo łatwo zamontować, można zrobić to samemu, nawet nie mając dużej wprawy w domowym majsterkowaniu. Tego typu zlew, jak podpowiada nazwa, nakłada się na gotową szafkę.

Fartuch, czyli wychodzący poza blat front zlewu łączy w sobie estetykę i funkcjonalność. Na rynku można spotkać fronty z ozdobnym wykończeniem w formie stylizowanych kwiatów czy wzorów geometrycznych. Warto jednak zaznaczyć, że zlewy nakładane wykonane z granitu dają dużo większe możliwości dekoracyjne niż zlewy ceramiczne.

Zlew z widocznym frontem spełnia również ważną funkcję praktyczną. Tego typu rozwiązanie pozwala stanąć bliżej zlewozmywaka, dzięki czemu nie musimy wyginać się ani schylać podczas mycia naczyń, ponieważ od krawędzi zlewu nie oddziela nas blat bądź szafka. Ponadto, zlew w wyeksponowanym fartuchem chroni przed zabrudzeniami i jest bardziej odporny na uszkodzenia niż front wykonany z drewna lub innego tworzywa.

Zlew nakładany może również występować z tzw. fartuchem tylnym, czyli wygiętą tylną krawędzią, która chroni okolicę kranu przed dostaniem się tam wody i zabrudzeniami.

Rośliny doniczkowe jako naturalne leki. Czy wiesz jakie mają działania lecznicze?

Pytanie 1 z 4
Anginowiec - na co stosować?
Anginowiec

Zlew ceramiczny – zalety i wady

Zlew nakładany z widocznym frontem najczęściej wykonany jest z ceramiki. Szlachetną glinkę wypala się w bardzo wysokich temperaturach, dzięki czemu zlew ceramiczny jest bardzo wytrzymały na zmianę temperatur. Nie straszne mu są ani wysokie, ani niskie temperatury.

Zlew ceramiczny jest najtrwalszym dostępnym na rynku produktem, który jest praktycznie niezniszczalny. Ponadto, lśniący, biały zlewozmywak ceramiczny odporny jest na zabrudzenia i plamy, przez co bardzo łatwo utrzymać go w czystości.

Jego jedyną wadą może być stosunkowo wysoka cena i waga – jest dużo cięższy od zlewów wykonanych ze stali czy granitu. Warto jednak rozważyć zakup ceramicznego zlewu nakładanego, ponieważ żaden model nie prezentuje się tak efektownie w kuchni, nieważne czy nowoczesnej, czy w stylu retro.

Zlew z widocznym frontem odpowiednio zagospodarowany w kuchennej przestrzeni doda wnętrzu niepowtarzalnego charakteru, którego nie będzie w stanie zapewnić żadna inna armatura kuchenna.

Jak urządzić kuchnię marzeń? Oto nasze propozycje

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio