Jak usunąć plamy z wina i czym sprać plamę po oleju? Poznaj domowe sposoby!

2013-10-11 11:56

Jak usunąć plamy z wina i czym sprać plamę po oleju? Żadna nie wygląda estetycznie, ale w ich usuwaniu doskonale sprawdzą się domowe, ekologiczne sposoby. Przeczytaj nasz poradnik, jak usunąć plamy z wina i czym sprać plamę po oleju.

plamy
Autor: Photos.com

Jak usunąć plamy z wina i czym sprać plamę po oleju? Przecież tłuste plamy po oleju, winie czy podkładzie potrafią zaburzyć niemal każdą aranżację wnętrza, zwłaszcza, gdy plama znadzie się na środku dywanu czy sofy. Jedną z najważniejszych zasad, jaką powinno się zastosować przy usuwaniu uporczywych plam domowymi sposobami, to szybka reakcja. Wtedy mamy większą gwarancję, że usunięcie plam będzie skuteczne.

Czytaj również: Przedpokój - inspiracje

Jak usunąć plamy z wina i czym sprać tłustą plamę? Najskuteczniejsze sposoby

Ususwanie tłustych plam

Do klasycznego zestawu plam, z którymi mamy do czynienia najczęściej, należy ta od tłuszczu. Repertuar domowych sposobów na usuwanie plam tłuszczu z tkaniny jest naprawdę szeroki. Jednym z nich, który sprawdza się niemal idealnie w takich sytuacjach, jest talk, mąka ziemniaczana lub sproszkowana kreda. Pył absorbuje tłuszcz i już po kilku minutach możemy resztę usunąć szczotką lub ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie.

Czytaj też: Jak czyścić okap kuchenny domowymi sposobami?

Talk sprawdzi się również w usuwaniu plam z dywanu. Powierzchnię plamy należy obficie pokryć talkiem, dociążyć czymś z góry i pozostawić na kilka godzin. Potem najlepiej odkurzyć zaplamione miejsce a pozostałość usunąć szmatką nawilżoną kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego. Plamę należy pozostawić do wyschnięcia.

Z usuwaniem tłustych plam świetnie poradzi sobie wyżej wspomniany olejek eukaliptusowy, szczególnie jeśli chodzi o usunięcieplamy z tłuszczu z ubrań. Tkaninę należy zwilżyć w olejku a następnie ubranie uprać w zimniej wodzie.

W przypadku tłustych plam sprawdza się również soda oczyszczona. Plamę należy zalać wrzącą wodą i zasypać wodą oczyszczoną.

Czytaj też: Sprzątanie domu - czym czyścić plamy i domowe sprzęty?

Usuwanie plam po winie
Z plamami z czerwonego wina, herbaty czy soku z buraków świetnie poradzi sobie sól. Plamę trzeba grubo zasypać solą, zamoczyć na pół godziny w zimnej wodzie i uprać. Plam z wina pozbędziemy się spierając ją od razu pod bieżącą wodą. Można też taką plamę posypać solą i poczekać, aż wchłonie płyn, a dopiero potem zaprać. Jeśli plama z wina jest stara, możemy ją namoczyć w wodzie z sodą.

Usuwanie pleśni i rdzy

Idealne do usunięcia plam z pleśni, rdzy czy żółtej plamy od żelazka jest cytryna. I tak plamę z rdzy należy namoczyć w soku z cytryny i przetrzeć solą. Z plamą z pleśni dzielnie poradzi sobie mieszanka soku z cytryny z proszkiem do pieczenia, proporcje 1:1. Po około 3 godzinach plama powinna zejść bez żadnego problemu. Sokiem z cytryny usuniemy też plamę z herbaty.

Zaletą takich sposobów walki z plamami jest na pewno ekologia i delikatność zastosowanych środków. Dlatego też warto mieć w zanadrzu kilka patentów, które wybawią nas z opresji gdy będziemy musieli zmierzyć się się z trudnymi zabrudzeniami w domu. 

Czytaj też: Jak usunąć plamy z atramentu, błota, gumy do żucia i buraków?

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE