Twoja lodówka pracuje 24/7. Co zrobić, żeby zużywała mniej prądu?

2022-10-27 11:25

Szacuje się, że ze wszystkich sprzętów gospodarstwa domowego to właśnie lodówka zużywa najwięcej prądu! Czy jest możliwe oszczędniejsze korzystanie z lodówki? Jak najbardziej! Wystarczy odrobina samozaparcia i zmiana kilku nawyków.

lodówka
Autor: getty images

Jak obniżyć rachunki za prąd?

W odróżnieniu od innych sprzętów gospodarstwa domowego, lodówki nie możemy wyłączyć – chyba że wyjeżdżamy na dłużej, wtedy warto ją rozmrozić i odłączyć od zasilania. Ale w większości przypadków z lodówki korzystamy na co dzień, więc urządzenie pobiera prąd przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. To dużo kilowatogodzin…

Jedną z najprostszych metod obniżenia zużycia prądu przez lodówkę jest wymiana urządzenia na model energooszczędny, który pobiera nawet 40% mniej energii elektrycznej niż „zwykłe” lodówki.

Niestety, nie zawsze możemy pozwolić sobie na taki wydatek. Spokojnie! Istnieje kilka metod oszczędnego korzystania z lodówki – większość z nich opiera się na dobrych nawykach i przemyślanym użytkowaniu lodówki. Oto kilka z nich.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nowe klasy energetyczne. Co oznaczają? Co się zmieniło?

1. Ustaw lodówkę z dala od źródeł ciepła

Mogłoby się wydawać, że ustawienie lodówki w kuchni nie ma większego znaczenia. A jednak. Umiejscowienie lodówki jest bardzo ważne nie tylko ze względu na wygodę użytkowania, ale również ze względów ekonomicznych.

Lodówka nie powinna stać blisko źródeł ciepła, a więc piekarnika, kuchenki czy kaloryfera. Jeśli jest możliwe, urządzenia lepiej nie stawiać w bezpośrednim sąsiedztwie okien – zwłaszcza gdy wychodzą na południe.

Dlaczego to tak ważne? Wysoka temperatura otoczenia może znacząco podnosić temperaturę w komorze lodówki. To z kolei spowoduje wzmożoną pracę agregatu. Efekt? Lodówka pobiera więcej prądu, a my płacimy wyższe rachunki.

2. Ustaw optymalną temperaturę wewnątrz lodówki

Kluczowe dla prawidłowej i oszczędnej pracy lodówki jest ustawienie odpowiedniej temperatury na termostacie. Według ekspertów w komorze chłodziarki temperatura powinna wynosić od 4 do 6 stopni C., natomiast w zamrażarce -18 stopni C.

Specjaliści zwracają uwagę, że przekroczenie tych wartości o 1-2 stopnie może odbić się negatywnie na rachunkach za prąd i zwiększyć zużycie energii elektrycznej nawet o 6%!

PRZECZYTAJ TEŻ: Jaką lodówkę kupić? Wybieramy najlepszą lodówkę do domu

lodówka
Autor: getty images

3. Nie wkładaj do lodówki ciepłych lub gorących potraw

Wkładając do lodówki garnek gorącej zupy lub wciąż ciepłe danie nie myślimy o konsekwencjach. A szkoda, bo urządzenie będzie musiało pobrać nawet 3 razy więcej prądu, by przywrócić optymalną temperaturę we wnętrzu, którą podniosły gorące dania.

Dlatego lepiej poczekać aż jedzenie ostygnie – a jeśli się nam spieszy, warto wystawić na chwilę garnek z ciepłym jedzeniem na balkon, by szybciej go schłodzić, a latem – można do lodówki włożyć dodatkową butelkę ze schłodzoną w zamrażarce wodą. Radzimy jednak, mimo wszystko, poczekać i nie wkładać do lodówki ciepłych i gorących dań.

4. Dokładnie zamykaj drzwi lodówki

Częste otwieranie lodówki sprawia, że do jej wnętrza przedostają się masy ciepłego powietrza. W efekcie lodówka musi pracować na zwiększonych obrotach, by schłodzić komorę. Rozwiązanie tego problemu jest stosunkowo proste – wystarczy, o ile to możliwe, rzadziej otwierać lodówkę.

Dobra organizacja produktów w lodówce również skraca czas, gdy drzwi urządzenia są otwarte. Jeśli łatwo możemy znaleźć lub sięgnąć po dany produkt, lodówka krócej będzie otwarta, a straty temperaturowe – mniejsze. Warto też pamiętać o dokładnym zamykaniu drzwi lodówki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Lodówka side-by-side. Wygoda użytkowania i maksimum korzyści

5. Regularnie czyść i rozmrażaj lodówkę

Utrzymanie lodówki w czystości jest kluczowe nie tylko dla jej bezproblemowej i długiej pracy, ale również sprawia, że urządzenie zużywa mniej prądu.

Warto więc regularnie rozmrażać urządzenie, odtykać odpływy wody i kontrolować poziom wilgoci wewnątrz urządzenia (uwaga na parujące jedzenie!).

Nie jest tajemnicą, że lodówka zużywa najwięcej prądu ze wszystkich urządzeń gospodarstwa domowego. Ale wystarczy wypracować kilka dobrych nawyków, by zmniejszyć ilość energii pobieranej przez to urządzenie.