Klasa energetyczna. Co oznaczają klasy energetyczne sprzętów i które są najlepsze?

2019-06-21 12:12 Danuta Awolusi
Klasa energetyczna sprzętów
Autor: materiały prasowe Bosch

Co to jest klasa energetyczna? Dlaczego lepiej znać to oznaczenie i czy warto za nie dopłacać? Co oznaczają kolorowe strzałki przy klasie energetycznej? W artykule znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Klasy energetyczne – czym są?

Przepisy Unii Europejskiej mówią, że każdy sprzęt AGD musi mieć tak zwane oznaczenie klasy efektywności energetycznej. Mówiąc najprościej: klasa energetyczna to informacja, ile dane urządzenie zużywa energii elektrycznej, jaka jest jego pojemność użytkowa, a w przypadku pralek i zmywarek – ile zużywa wody.

Kiedyś urządzenia miały oznaczenie od A do G (E, F i G nie występują od wielu lat). Dzisiaj, ponieważ technika poszła znacznie do przodu, znajdziemy również oznaczenia A z maksymalnie trzema plusami (A+, A++ i A+++).

Klasa energetyczna – kolory i litery

Przy klasie energetycznej znajdują się kolorowe strzałki – warto wiedzieć, co oznaczają, bo to dosyć istotny wskaźnik. Butelkowa zieleń (A+++) oznacza najwyższą klasę energooszczędności. Czerwień to sprzęt o najniższym stopniu energooszczędności. Klasa A to kolor żółty, A+ to pistacja, a trawiasta zieleń to A++.

Im wyższa litera (tzn. bliższa A), tym mniejsze zużycie energii i koszty eksploatacji. Litera A to gwarancja nie tylko energooszczędności, lecz także funkcjonalności i najwyższej technologii. Dzięki temu sprzęt naprawdę pozwala nam oszczędzać i płacić mniejsze rachunki (nawet o 50 zł mniej w skali roku, co po kilku latach użytkowania zaczyna przeradzać się w znaczną kwotę).

Obecnie dla takich sprzętów jak pralka, suszarka czy lodówka klasa energetyczna B, klasa energetyczna C i klasa energetyczna D zostały praktycznie wycofane z obiegu. Powodem jest fakt, że urządzenia, które nie są energooszczędne zostały wyparte przez nowoczesną technologię. Najmniejsze zużycie energii to klasa A+++, choć oczywiście za taki sprzęt zapłacimy najwięcej. Tu należy sobie postawić pytanie: za jaki czas zwróci nam się różnica, jaką dopłacamy za dodatkowe plusy? Wyliczyliśmy już, że sama oszczędność na prądzie i wodzie wynosi około 50 zł rocznie. Dlatego czasem lepiej kupić pralkę lub lodówkę w klasie energetycznej A niż kupować A+++, która potrafi kosztować nawet 700 zł więcej, bo różnica zwróci nam się dopiero za 7-10 lat.

Klasy energetyczne lodówek
Autor: mat. pras. Liebherr Chłodziarko-zamrażarka Liebherr CNno 4313 charakteryzuje się klasą energetyczną A++

Klasy energetyczne lodówek

Same klasy energetyczne nie są gwarancją tego, że sprzęt będzie pobierał naprawdę niewiele prądu. Nawet A+++ nie zapewni nam niskich rachunków. Przykładowo, lodówka A+++ to zużycie energii w kWh 172, A++ 257, a A+ 280. Różnica wydaje się znaczna, ale lodówka A+++ jest droższa od A+ o ok. 450 zł.

W przypadku lodówek, które pracują przecież 24 godziny na dobę, ważne będzie miejsce ustawienia sprzętu (gdzie lodówka ma odpowiedni odstęp od ściany), ustawienie chłodzenia, a nawet sama wielkość lodówki. Dlatego kupując lodówkę, warto dodatkowo spojrzeć na wskaźnik EEI (indeks wydajności energetycznej), który podsumowuje takie parametry, jak np. roczne zużycie energii oraz pojemność. To pozwoli nam porównać lodówki pomiędzy sobą.

..  Wybór lodówki – co warto wiedzieć? >>>

Klasa energetyczna pralki

W przypadku pralki na etykiecie znajdziemy nie tylko oznaczenie klasy energetycznej (od A do A+++), lecz także zużycia wody, efektywności wirowania oraz pojemności bębna. Warto pamiętać, że zużycie prądu będzie jednak zależało od tego, jak często pralka będzie używana, a ten wskaźnik trudno określić na podstawie klasy energetycznej (producent podaje nam swoje szacunki, zakładając np. dwa prania w tygodniu).

..  Jak zabudować pralkę? >>>

Klasa energetyczna pralki
Autor: mat. pras. Whirlpool Przykładowo, pralka Whirlpool FSCR 80421 to najlepsza klasa energetyczna, czyli A+++

Klasa energetyczna telewizora i innych urządzeń RTV

To jeden z wyjątków, gdzie wciąż pojawia się klasa energetyczna B. Wynika to z faktu, że telewizor to niewielkie urządzenie, które w porównaniu z innymi zużywa mniej prądu. Pamiętajmy, że szacując, ile energii będzie zużywał telewizor, należy porównywać do siebie dwa modele o podobnych parametrach. A inne RTV? Co ciekawe, ich klasę energetyczną nie zawsze łatwo znaleźć. Takie sprzęty jak miniwieża czy odtwarzacz Blu-ray zużywają niewiele prądu, więc ten wskaźnik nie wydaje się tak istotny, jak w przypadku pralki lub lodówki. Klasa energetyczna odkurzaczy również się do tego zalicza - na stronach dużych sklepów rzadko kiedy podaje się oznaczenia z nią związane. Warto zapytać o to obsługę sklepu.

Klasa energetyczna piekarnika i klasa energetyczna okapu

Piekarniki, podobnie jak pralki i lodówki, mają klasę energetyczną od A do A+++. I nic dziwnego, ponieważ częste wypieki pochłaniają sporo prądu. Z kolei okapy kuchenne to zupełnie inna kategoria – spotkamy tu bardzo rzadko występującą klasę energetyczną D. To dlatego, że okap nie jest używany zbyt często, sporo zależy również od ceny samego sprzętu. Im nowocześniejsza technologia, tym większa energooszczędność.

..  Wybieramy piekarnik elektryczny >>>

Pozostaje więc pytanie: która klasa energetyczna jest najlepsza? Odpowiedź zawiera się w tym, jak długo będziemy używać sprzętu. Jeżeli lodówka posłuży nam więcej niż 10 lat, wtedy opłaca się klasa energetyczna A+++. Jeżeli lubimy częściej zmieniać sprzęty, zwyczajnie nie warto przepłacać.