Doniczki ukryte w blacie, szafki w wersji smart. Sprawdzamy najciekawsze trendy kuchenne

2022-10-12 11:32

Pilnie obserwujemy, co nowego proponują projektanci i producenci. Sprawdzamy, które rozwiązania, koncepcje będą modne w kolejnych sezonach, i jak one ewoluują. Oto nasza lista.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki njufront.pl POSTAW NA PÓŁKI …i zastąp nimi szafki wiszące nad blatem, jeśli oczywiście dysponujesz wystarczającą przestrzenią, by część rzeczy też chować. Dzięki ładnym przedmiotom, które umieścisz na półkach, nadasz wnętrzu niepowtarzalny, bo własny, styl. Nie przesadź jednak z liczbą eksponatów. Rozsądny umiar i aspekt praktyczny (kto ma czas na nieustanne zmaganie się z kurzem?) wytyczają kierunek, w którym zmierzają trendy kuchenne. Na zdj. fronty do korpusów szafek IKEA, njufront.pl

DEKORACYJNY EKRAN NAD BLATEM

To ma być mocny akcent ożywiający aranżację, podkreślający jej charakter. Jakie tworzywa teraz dominują? W tej kwestii nie ma ograniczeń. Równie efektownie mogą zagrać płytki ceramiczne (na zdj. z serii Chevron marki Cevica), jak i wodoodporne tapety czy panele imitujące materiały spotykane w przyrodzie.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Cevica

NATURA KAMIENI

Robią we wnętrzach zawrotną karierę. A raczej nie tyle one same, ile ich piękne wzory. Marmur, alabaster, onyks, perły (czyli organiczne kamienie jubilerskie) producenci z powodzeniem zastępują tańszymi, trwalszymi i mniej porowatymi płytkami gresu. Występują one w roli okładzin ściennych, podłogowych, wielkoformatowe stosuje się również na blacie.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Greston Na zdj. płytki z kolekcji Akoya Ocean, Sant’Agostino.

W BLASKU METALU

Miedź, mosiądz, złoto, stal używa się w kompozycji jak biżuterię. Wystarczy okap albo zlewozmywak plus parę gadżetów dla równowagi.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Laveo Na zdj. zlewozmywak stalowy w wykończeniu różowe złoto Marmara Róż.

ŻYCIE WOKÓŁ WYSPY

Przez lata udowadniała, jak bardzo jest przydatna. Nie wypadnie więc szybko z obiegu. Przeciwnie – w przestronnych kuchniach pojawiła się nawet nowa tendencja – dwie wyspy! Jedna do pracy, druga do jedzenia. Co na mniejszym metrażu? Obie funkcje pozostaje połączyć we wspólnej zabudowie.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy gardehvalsoe.dk Na zdj. wyspa z blatem z czarnego granitu, projekt i realizacja: gardehvalsoe.dk

CIEMNA PALETA BARW

Miejsca na podium zajęły głębokie błękity, zielenie, tonacje szarości, nawet odcienie czerni. Te ostatnie najczęściej pojawiają się w wersji transparentnej (dzięki lazurze) na drewnianych frontach.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Imola Ceramica Na zdj. po lewej: płytki z kolekcji Let It Bee.

W ŚWIETLE

W kuchni nie da się pominąć jego roli. Teraz jednak punktów z delikatnym oświetleniem montuje się więcej niż do niedawna. Oświetlają one półki i witryny, wnętrza szuflad i zabudów. Poza swoją zasadniczą funkcją również zdobią, dodają meblom lekkości i przede wszystkim tworzą nastrój. Budując go, koniecznie włącz program oszczędnościowy – sięgnij po LED-y o niewielkiej mocy.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Nolte

DYSKRETNE SPRZĘTY

W nowocześnie urządzonych wnętrzach AGD niknie za zamykanymi frontami, w zabudowie, czy wtapiając się w kolor otaczającego je tła. Przykład: okap Novy One. Instaluje się go razem z płytą indukcyjną w blacie (albo na blacie) szafki. Po wyłączeniu całkowicie się w niej chowa.

Okap blatowy
Autor: serwis prasowy marki Novy

OGRÓDEK POD RĘKĄ

Przede wszystkim ziołowy, by nie tylko dekorował, lecz także można było z niego skorzystać, przygotowując świeże i zdrowe potrawy lub koktajle. W zabudowie na zdj. – Raso P11F firmy WFM Kuchnie, ma on wyeksponowane miejsce na wyspie. Zgodnie z rozkwitającą w miastach biofilią – żywa zieleń silnie się zakorzenia we wnętrzach.

Zioła w kuchni
Autor: serwis prasowy marki WFM Kuchnie

CENTRUM DOWODZENIA

Dla tych, którzy stale ścigają się z czasem (chyba większość z nas do nich należy), obsługa AGD poprzez aplikację mobilną jest niewątpliwym ułatwieniem. Zaprogramujesz zmywarkę, piekarnik, pralkę przed powrotem do domu z pracy czy nie odrywając się od filmu w telewizji.

Aplikacja agd
Autor: serwis prasowy marki Hoover Na zdj. interfejs aplikacji Hoover Wizard obsługującej sprzęty tej marki z technologią Wi-Fi.

INSPIRACJA LOFTEM

To trend, który się umacnia. Daje swobodę aranżacji, zakłada otwarty plan (kuchnię włączoną w przestrzeń dzienną). Ale chodzi też o kreatywne „pożyczenie” industrialnych elementów wyposażenia, głównie malowanych na czarno stalowych konstrukcji. Widać je w projektach półek, regałów, witryn, wysp, stołów. Zestaw stal z drewnem, wzmocnisz wrażenie przytulności. A ta, jak podkreślają analitycy trendów, staje się w domach coraz ważniejsza. Jest skutecznym remedium na stres związany z tempem życia.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Swiss Krono Na zdj. kuchnia z panelami podłogowymi Dąb Sonata Aurum, Swiss Krono.

EFEKT POŁĄCZENIA

Kolejny sposób, by nie dać monotonii zawładnąć aranżacją – zestawienie dwóch rodzajów (lub kolorów) frontów w jednej zabudowie. Jednocześnie to dobry pomysł na szybką (i nierujnującą domowego budżetu) metamorfozę. Wymieniasz drzwiczki w szafkach wiszących i jesteś w zgodzie z najnowszymi aranżacyjnymi nowinkami.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy unoform.dk Na zdj. zabudowa marki uno form

NA LATA

Znaczenia nabiera jakość i trwałość. Zlewozmywak zrobiony z Silgranitu (kompozyt składający się z granitu, akrylu, ceramiki i pigmentów) jest bardzo wytrzymały. Zawsze będzie w formie, bo nie da się go zarysować nożem ani odbarwić, stawiając na nim gorący garnek.

Zlewozmywak
Autor: serwis prasowy marki Blanco Na zdj. Blanco Collectis 6 S, blanco.com

LICZY SIĘ KOMFORT

Kompaktowy podnośnik Aventos HK top do frontów uchylnych sprawia, że nawet gdy są one duże i ciężkie, otwierają się i zamykają płynnie, z łatwością. Otwarte fronty zatrzymasz w każdej wybranej przez ciebie pozycji. Przy ich zamykaniu, dzięki technologii Blumotion, włączy się funkcja cichego domykania, więc o trzaskaniu nie ma mowy. Możesz dodatkowo łączyć podnośnik z systemem elektrycznego wspomagania ruchu Servo-Drive. Aventos HK top pasuje do różnych rodzajów frontów, od drewnianych do modeli z aluminiową ramką, także cienkich 8 mm z wielu niestandardowych materiałów.

Szafka kuchenna
Autor: serwis prasowy marki Blum

BEZ UCHWYTÓW

Dążenie do prostoty i elegancji aranżacyjnej zawsze jest w modzie. Ostatnio jednak staje się jednym z głównych kierunków w projektowaniu kuchni. Właśnie pod jego dyktatem znikają z drzwiczek szaf i frontów szuflad gałki czy relingi. Powierzchnia zabudowy ma być gładka, niezakłócona zbędnymi elementami. Brak uchwytów wcale nie utrudnia korzystania z szafek. Za pomocą mechanicznego systemu Tip-On marki Blum lekko naciskasz płaszczyznę frontu, a on otwiera się bez problemu.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy blum.com