Doniczki ukryte w blacie, szafki w wersji smart. Sprawdzamy najciekawsze trendy kuchenne
Pilnie obserwujemy, co nowego proponują projektanci i producenci. Sprawdzamy, które rozwiązania, koncepcje będą modne w kolejnych sezonach, i jak one ewoluują. Oto nasza lista.
DEKORACYJNY EKRAN NAD BLATEM
To ma być mocny akcent ożywiający aranżację, podkreślający jej charakter. Jakie tworzywa teraz dominują? W tej kwestii nie ma ograniczeń. Równie efektownie mogą zagrać płytki ceramiczne (na zdj. z serii Chevron marki Cevica), jak i wodoodporne tapety czy panele imitujące materiały spotykane w przyrodzie.
NATURA KAMIENI
Robią we wnętrzach zawrotną karierę. A raczej nie tyle one same, ile ich piękne wzory. Marmur, alabaster, onyks, perły (czyli organiczne kamienie jubilerskie) producenci z powodzeniem zastępują tańszymi, trwalszymi i mniej porowatymi płytkami gresu. Występują one w roli okładzin ściennych, podłogowych, wielkoformatowe stosuje się również na blacie.
W BLASKU METALU
Miedź, mosiądz, złoto, stal używa się w kompozycji jak biżuterię. Wystarczy okap albo zlewozmywak plus parę gadżetów dla równowagi.
ŻYCIE WOKÓŁ WYSPY
Przez lata udowadniała, jak bardzo jest przydatna. Nie wypadnie więc szybko z obiegu. Przeciwnie – w przestronnych kuchniach pojawiła się nawet nowa tendencja – dwie wyspy! Jedna do pracy, druga do jedzenia. Co na mniejszym metrażu? Obie funkcje pozostaje połączyć we wspólnej zabudowie.
CIEMNA PALETA BARW
Miejsca na podium zajęły głębokie błękity, zielenie, tonacje szarości, nawet odcienie czerni. Te ostatnie najczęściej pojawiają się w wersji transparentnej (dzięki lazurze) na drewnianych frontach.
W ŚWIETLE
W kuchni nie da się pominąć jego roli. Teraz jednak punktów z delikatnym oświetleniem montuje się więcej niż do niedawna. Oświetlają one półki i witryny, wnętrza szuflad i zabudów. Poza swoją zasadniczą funkcją również zdobią, dodają meblom lekkości i przede wszystkim tworzą nastrój. Budując go, koniecznie włącz program oszczędnościowy – sięgnij po LED-y o niewielkiej mocy.
DYSKRETNE SPRZĘTY
W nowocześnie urządzonych wnętrzach AGD niknie za zamykanymi frontami, w zabudowie, czy wtapiając się w kolor otaczającego je tła. Przykład: okap Novy One. Instaluje się go razem z płytą indukcyjną w blacie (albo na blacie) szafki. Po wyłączeniu całkowicie się w niej chowa.
OGRÓDEK POD RĘKĄ
Przede wszystkim ziołowy, by nie tylko dekorował, lecz także można było z niego skorzystać, przygotowując świeże i zdrowe potrawy lub koktajle. W zabudowie na zdj. – Raso P11F firmy WFM Kuchnie, ma on wyeksponowane miejsce na wyspie. Zgodnie z rozkwitającą w miastach biofilią – żywa zieleń silnie się zakorzenia we wnętrzach.
CENTRUM DOWODZENIA
Dla tych, którzy stale ścigają się z czasem (chyba większość z nas do nich należy), obsługa AGD poprzez aplikację mobilną jest niewątpliwym ułatwieniem. Zaprogramujesz zmywarkę, piekarnik, pralkę przed powrotem do domu z pracy czy nie odrywając się od filmu w telewizji.
INSPIRACJA LOFTEM
To trend, który się umacnia. Daje swobodę aranżacji, zakłada otwarty plan (kuchnię włączoną w przestrzeń dzienną). Ale chodzi też o kreatywne „pożyczenie” industrialnych elementów wyposażenia, głównie malowanych na czarno stalowych konstrukcji. Widać je w projektach półek, regałów, witryn, wysp, stołów. Zestaw stal z drewnem, wzmocnisz wrażenie przytulności. A ta, jak podkreślają analitycy trendów, staje się w domach coraz ważniejsza. Jest skutecznym remedium na stres związany z tempem życia.
EFEKT POŁĄCZENIA
Kolejny sposób, by nie dać monotonii zawładnąć aranżacją – zestawienie dwóch rodzajów (lub kolorów) frontów w jednej zabudowie. Jednocześnie to dobry pomysł na szybką (i nierujnującą domowego budżetu) metamorfozę. Wymieniasz drzwiczki w szafkach wiszących i jesteś w zgodzie z najnowszymi aranżacyjnymi nowinkami.
NA LATA
Znaczenia nabiera jakość i trwałość. Zlewozmywak zrobiony z Silgranitu (kompozyt składający się z granitu, akrylu, ceramiki i pigmentów) jest bardzo wytrzymały. Zawsze będzie w formie, bo nie da się go zarysować nożem ani odbarwić, stawiając na nim gorący garnek.
LICZY SIĘ KOMFORT
Kompaktowy podnośnik Aventos HK top do frontów uchylnych sprawia, że nawet gdy są one duże i ciężkie, otwierają się i zamykają płynnie, z łatwością. Otwarte fronty zatrzymasz w każdej wybranej przez ciebie pozycji. Przy ich zamykaniu, dzięki technologii Blumotion, włączy się funkcja cichego domykania, więc o trzaskaniu nie ma mowy. Możesz dodatkowo łączyć podnośnik z systemem elektrycznego wspomagania ruchu Servo-Drive. Aventos HK top pasuje do różnych rodzajów frontów, od drewnianych do modeli z aluminiową ramką, także cienkich 8 mm z wielu niestandardowych materiałów.
BEZ UCHWYTÓW
Dążenie do prostoty i elegancji aranżacyjnej zawsze jest w modzie. Ostatnio jednak staje się jednym z głównych kierunków w projektowaniu kuchni. Właśnie pod jego dyktatem znikają z drzwiczek szaf i frontów szuflad gałki czy relingi. Powierzchnia zabudowy ma być gładka, niezakłócona zbędnymi elementami. Brak uchwytów wcale nie utrudnia korzystania z szafek. Za pomocą mechanicznego systemu Tip-On marki Blum lekko naciskasz płaszczyznę frontu, a on otwiera się bez problemu.