Mała lodówka. Jak wybrać lodówkę do małej kuchni?

2022-04-06 11:43

Niewielki metraż kuchni zazwyczaj utrudnia jej funkcjonalne i zarazem efektowne zaaranżowanie. Dlatego wybierając AGD, warto przemyśleć dokładnie ich parametry. Jaką lodówkę do małej kuchni wybrać? Co powinno cechować małą lodówkę?

Mała lodówka
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. Mała lodówka: do zabudowy czy wolnostojąca?
  2. Mała lodówka: z zamrażalnikiem czy bez?
  3. Pojemność i wymiary lodówki do małej kuchni
  4. A może lodówka side by side?
  5. Mała lodówka do biura – na napoje i przekąski

Mała lodówka: do zabudowy czy wolnostojąca?

W ofercie rynkowej znajdują się różne rodzaje AGD – wśród nich bez trudu znajdziemy zarówno małe lodówki do zabudowy, jak i wolnostojące. Którą z nich lepiej wybrać?

  • Małe lodówki do zabudowy zazwyczaj oferują mniejszą pojemność niż urządzenia wolnostojące mające dokładnie takie same wymiary.
  • Zabudowa kuchenna pozwala na optyczne powiększenie kuchni – jednolite powierzchnie i zachowana spójna stylistyka dają wrażenie ładu, a to z kolei wpływa także na nasz codzienny komfort użytkowy.
  • Mała lodówka wolnostojąca z kolei jest bardziej mobilna i możemy ją ustawić w nawet najbardziej niestandardowych miejscach kuchni, maksymalnie wykorzystując w ten sposób dostępną w pomieszczeniu przestrzeń.

Jak widać, lepiej do małych kuchni nadaje się lodówka wolnostojąca, jednak nie należy na to patrzeć w sposób zero-jedynkowy – w niektórych pomieszczeniach lepszym rozwiązaniem może okazać się mała lodówka do zabudowy, w szczególności jeśli wszystkie inne sprzęty zostały umieszczone w zabudowie kuchennej.

..  Wybieramy lodówki do zabudowy >>>

Mała lodówka: z zamrażalnikiem czy bez?

Decydując się na małą lodówkę, przyjrzyjmy się niskim sprzętom jednodrzwiowym. To właśnie one zajmują najmniej miejsca w kuchniach, jednak mają też ograniczoną funkcjonalność. Kluczową kwestią okaże się to, czy warto w takiej sytuacji sięgnąć po małą lodówkę z zamrażalnikiem – przeznaczona na niego jest jedna, zazwyczaj najwyżej umieszczona komora, która jednak mocno ogranicza miejsce do chłodzenia żywności.

Z drugiej strony dzięki tak małej komorze możemy cieszyć się możliwością jedzenia w domu lodów i mrożonych deserów, a także korzystania z kostek lodu w napojach. Nie wspominając już o mrożeniu posiłków czy pieczywa, co często okazuje się konieczne, by jedzenie się nie zepsuło. Dlatego też warto kupić małą lodówkę z zamrażarką i korzystać ze wszystkich możliwości, jakie dają nam sprzęty kuchenne.

Pojemność i wymiary lodówki do małej kuchni

Stojąc przed koniecznością wyboru, zastanówmy się jednak, jaką małą lodówkę możemy kupić, by mimo wszystko zadbać o codzienny komfort gotowania i korzystania z kuchni dla całej rodziny. Przyjmuje się bowiem, że mała lodówka dla jednej osoby powinna mieć ok. 100-120 litrów pojemności. Jeśli jednak nie mieszkamy sami, pojemność powinna się zwiększać o ok. 20-30 litrów na każdego członka rodziny. Są to jednak dane szacunkowe, które z pewnością nie sprawdzą się tak samo w każdym domostwie. Z drugiej strony pozwalają jednak zyskać pewne wyobrażenie na temat tego, jak duża powinna być nasza mała lodówka.

..  Lodówki retro – modne AGD do kuchni >>>

A może lodówka side by side?

Duża, szeroka lodówka side by side naszpikowana wszystkimi nowoczesnymi funkcjami to marzenie wielu osób posiadających niewielką przestrzeń do dyspozycji. Czas sprawdzić, czy aby na pewno nie będzie to idealna lodówka do małej kuchni! Jak to możliwe? Wszystko zależy bowiem od układu i kształtu naszej kuchni – jeśli jest długa, ale wąska, wtedy lodówka dwudrzwiowa może się okazać najlepszym wyborem!

Lodówki side by side bardzo często są dużo płytsze niż nawet najmniejsze standardowe lodówki. Pomimo że cechują się sporą szerokością, każde ze skrzydeł jest wąskie i można je komfortowo otwierać nawet we wnętrzach z ograniczoną przestrzenią. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto sprawdzić, czy lodówka do małej kuchni nie może być jednocześnie doskonale funkcjonalna, jak ta side by side.

Mała lodówka do biura – na napoje i przekąski

Warto wspomnieć o jeszcze jednej grupie sprzętów AGD, a mianowicie o małych lodówkach do pokoju czy biura. Takie urządzenia pozwalają zwiększyć komfort pracy w gabinecie lub mieć zawsze pod ręką ulubione przekąski w pokoju telewizyjnym. Małą lodówkę na napoje docenimy podczas oglądania meczów i długich seansów filmowych w domowym zaciszu. Takie urządzenie można wykorzystać też do stworzenia barku – łatwo w niej schłodzimy ulubione trunki!