Motywy roślinne w kuchni na wiosnę: tapety, drewno na szafkach, ziołowe szklarnie

2014-04-03 16:28 Agnieszka Zawadzka

Motywy roślinne w kuchni na wiosnę to bardzo pożądany trend wiosną 2014! Florystyczne tapety, oprawione w ramy reprodukcje starych zielników i obowiązkowo ciekawa ekspozycja domowych ziół na parapecie! Skąd ten nagły powrót do natury?

Motywy roślinne w kuchni na wiosnę: wprost z domowego zielnika

Pamiętacie dawny zwyczaj własnoręcznego budowania zielnika? Ta znakomita zabawa pozwalała na rozwinięcie całej plejady zdolności i umiejętności wśród dzieci ale i dorosłych: od nazw roślin i pór roku, w których występowały, poprzez umiejętność odpowiedniego zasuszania zebranych okazów,  cierpliwości w oczekiwaniu na zasuszoną roślinę i finalnie umiejętność estetycznego wklejenia zasuszonego okazu do własnoręcznie zrobionego zielnika. Zapomniany obecnie zwyczaj, choć w pierwotnej formie nie wrócił, zaczął inspirować projektantów wnętrz! Motywy roślinne inspirowane zielnikami, polnymi okazami kwiatów i kwitnących chwastów zdobią tegoroczne zasłony, tapety, ściereczki i zastawę. Liczne reprodukcje "kart z zielnika" warto oprawić i zawiesić na ścianie - w kompilacji kilku, bądź jako jedna grafika na tle barwnej, kwietnej tapety. Poduszki na krzesła, bieżniki czy pojemniki na przyprawy - motywy z zielnika w zestawieniu z przedmiotami kuchennymi nabierają podwójnego znaczenia (metaforycznego i tego zupełnie wprost). Doniczki z motywem ziół mogą faktycznie być miejscem hodowli ów przyprawy. Subtelna szklarenka na zioła w oknie, bądź designerska, samonawadniająca się donica kaskadowa na przyprawy dopełnią zielarskiej aranżacji kuchni.

Motywy roślinne w kuchni na wiosnę: odświeżamy stare zastawy

Motyw kwiatów i roślin w kuchni to żadna nowość. Jedynie odświeżenie wzorów i kolorów, które zapoczątkowano na kuchennej zastawie dziesiątki lat wcześniej. Każdy z nas ma w domu kompletna lub patchworkową zastawę Babci lub Mamy z motywem kwiatów lub liści. Odświeżmy je wprowadzając do codziennego użytku, łącząc ze współczesnymi, jednobarwnymi talerzykami i kwiecistymi bieżnikami. Swoisty eklektyzm starego z nowym wprowadzi prawdziwe tchnienie wiosny do wnętrza!