Zapomnij o meblach z drewna i płyty. Teraz do kuchni wkracza stal. I wygląda świetnie

2022-07-25 9:34

Meble drewniane lub z płyt drewnopodobnych to w kuchni standard. A gdyby tak tradycyjną zabudowę kuchenną zamienić na meble wykonane ze stali? Postanowiliśmy przyjrzeć się meblom kuchennym z metalu i sprawdzić, czy warto w nie inwestować.

Spis treści

  1. Świat metalu
  2. Meble kuchenne ze stali – zalety
  3. Meble nie do zdarcia

Świat metalu

W kuchniach od setek lat prym wiedzę drewno pod różnymi postaciami. Najczęściej są to drewniane meble lub – obecnie – modele wykonane z płyt drewnopodobnych. Popularność tych materiałów nie powinna nikogo dziwić. W końcu drewno i płyty drewnopodobne skutecznie ocieplają wnętrze i wprowadzają do niego przytulną atmosferę.

Dlaczego więc ktoś chciałby zamienić piękne, naturalne i miłe w dotyku drewno na twardy, zimny i niezachęcający do kontaktu metal? Przyznajemy, że dokładnie takie były nasze pierwsze myśli, gdy spotkaliśmy się z nowym trendem na metalowe zabudowy kuchenne.

Ale, starając się pozostać neutralni, postanowiliśmy zagłębić się w świat metalowych kuchni – i, przyznajemy, zaskoczył nas i zafascynował.

Zanim jeszcze przyjrzymy się samym meblom, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego metal jest idealnym (tak, tak) materiałem za zabudowę kuchenną.

Designerski system kuchenny marki Fantin
Autor: Zdjęcia: Massimo Spada, stylizacja: Daniela Moioli

Meble kuchenne ze stali – zalety

Do tej pory meble ze stali z reguły wchodziły w skład zabudowy kuchni ogrodowych (a.k.a kuchni outdoorowych). Metalowe konstrukcje ze względu na właściwości materiału, z którego zostały wykonane, doskonale radzą sobie w trudnych warunkach pogodowych.

Najważniejszą zaletą stali nierdzewnej jest jej odporność na korozję (dzięki dodatkowi chromu). Meblom stalowym nie jest więc straszny ani deszcz, ani wilgoć, ani wysokie temperatury, ani mróz.

Co więcej, meble metalowe charakteryzują się niewielką porowatością, dlatego ich czyszczenie jest bajecznie proste, bo brud nie wnika w ich strukturę. Po drugie – stal nie jest sprzyjającym środowiskiem dla bakterii i drobnoustrojów, dlatego metalowe meble tak chętnie wykorzystuje się w pomieszczeniach sanitarnych (np. szpitalach) i restauracjach.

Meble ze stali są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, co czyni je idealnym wyborem do kuchni. Ponadto, stal jest bardzo plastycznym materiałem, dlatego z łatwością można formować je, by uzyskać upragniony kształt mebla. Możliwe jest też malowanie mebli z metalu, co daje jeszcze większe możliwości aranżacyjne – meble stalowe dostaniemy więc w niemalże każdym kolorze!

Przy okazji warto wspomnieć, że stal jest materiałem ekologicznym. Metal można dowolnie przetapiać i dlatego wiele firm produkujących meble z metalu pozyskuje ten materiał z recyklingu. Sam proces obróbki metalu jest neutralny dla środowiska!

Designerski system kuchenny marki Fantin
Autor: Zdjęcia: Massimo Spada, stylizacja: Daniela Moioli

Meble nie do zdarcia

Meble kuchenne z metalu mogą nie być naszym pierwszym wyborem podczas planowania i urządzania kuchni. Warto jednak wziąć je pod uwagę, zwłaszcza że coraz więcej producentów mebli wprowadza do swojej oferty modele stalowe, które swoim wyglądem i stylem nie ustępują w niczym meblom z drewna lub płyt drewnopodobnych.

Kuchenna zabudowa z metalu doskonale wpisze się we wnętrza nowoczesne i loftowe. Nie oznacza to, że w kuchniach urządzonych w innym stylu tego typu meble się nie sprawdzą. Mnogość kształtów i kolorów sprawia, że meble z metalu mogą być ciekawym elementem wyposażenia kuchni niezależnie od stylu.

Lekkie i smukłe meble stalowe możemy bez problemu połączyć z drewnianym lub kamiennym blatem (stal dużo lepiej radzi sobie z ciężkim blokiem granitu niż drewno!). Możemy też wykorzystać metalową zabudowę do stworzenia w pełni funkcjonalnej kuchni outdoorowej albo – wstawić je do łazienki! Możliwości jest naprawdę mnóstwo.

Więcej przykładów mebli kuchennych z metalu znajdziesz w galerii poniżej: