Kuchnia w kamienicy – mariaż klasyki i stylu skandynawskiego

2018-08-17 17:56 Patrycja Gruman

– Od zawsze wiedziałam, jak ma wyglądać moja kuchnia – mówi Asia. – Meble, ich liczba, usytuowanie lodówki, piekarnika i płyty – wszystko było już w mojej głowie. Gdy kupili z mężem mieszkanie na Starej Ochocie, projektantka Hanna Talarek z In Out Studio tylko te pragnienia rozrysowała. Dodała magic corner, szafki narożne i cargo. Kuchnia idealna stała się faktem.

Klimat dawnych lat, czyli wyposażenie w stylu retro

Mieszkanie było cudownie wysokie i miało mnóstwo starych, ale zniszczonych elementów – wspomina projektantka. Remont generalny był nieunikniony. Przeprowadzono go z szacunkiem do starych murów, wszystkim bardzo zależało na zachowaniu klimatu przedwojennej kamienicy. W kuchni styl skandynawski spotkał się z polską klasyką lat 30. (stół i gięte krzesła Fameg). – Zrezygnowaliśmy z gazu – opowiada Hanna Talarek – przenieśliśmy i poszerzyliśmy przejście między salonem a kuchnią tak, by można było wstawić przeszklone podwójne drzwi. – Są nowe, robione na wzór starych, przez stolarza specjalizującego się w renowacjach – wyjaśnia Asia. – Zostawiliśmy tylko oryginalne mosiężne okucia. Wymieniono też grzejnik na nowy, w metalicznym odcieniu, by pasował do wnętrza. Zadbano nawet o takie szczegóły jak włączniki. – Zainwestowaliśmy w osprzęt Berker 1930, który stylistyką nawiązuje do pierwszej połowy dwudziestego wieku, łącząc nowoczesne tworzywo z rozwiązaniami w stylu retro – zdradza projektantka.

..  Wnętrza w stylu retro - jak urządzić mieszkanie w stylu retro? >>>

Ergonomiczna kuchnia w kamienicy

Właścicielom zależało na przeszklonych szafkach, ceramicznym zlewie i okrągłym stole. Zdecydowali się na jasnoszarą, satynową zabudowę, podświetlenie witrynek i drewnianą podłogę stylizowaną na przedwojenny parkiet (oryginalnego by nie wystarczyło). Blat roboczy jest tak rozplanowany, że po lewej stronie znajduje się zlew, poniżej kosz na śmieci, a po prawej płyta. Piekarnik umieścili na wysokości, dzięki czemu jest zdecydowanie prostszy w obsłudze. Dziś kuchnia wygląda wspaniale, ale remont się przeciągał. Szafki miały sięgać do samej góry, ale okazało się, że to niemożliwe, bo sufit jest krzywy i różnica między jednym a drugim końcem zabudowy wynosi kilka centymetrów. – Nie udało się też pierwsze lakierowanie gzymsów oraz elementów dodatkowych. W lakierni dobrano inny odcień koloru szarego. Czekaliśmy na wymianę kilka miesięcy – wzdycha Asia. Brakuje jeszcze półki na książki. – Zaadaptowałam na nie jedną z witrynek – tłumaczy właścicielka. – Wolałabym jednak zwykłą półkę. Pierwotnie miała być pod oknem, ale stwierdziłam, że musiałabym się do niej za często schylać i ostatecznie z niej zrezygnowałam. Poza tym wszytsko jest tak, jak miało być. – Lubię tę kuchnię, bo jest spełnieniem moich marzeń – podsumowuje Asia.

..  Kuchnia w kształcie litery „L”. Ergonomia i stylistyka >>>

Kuchnia w kamienicy – mariaż klasyki i stylu skandynawskiego

Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Jak wybrać zlewozmywak?

Zanim kupimy idealny, zastanówmy się, czego od niego oczekujemy. Przystępując do remontu kuchni, warto odpowiedzieć sobie na dwa pytania. Jakie mamy przyzwyczajenia i tryb pracy w kuchni – wtedy łatwiej będzie podjąć decyzję o wielkości, rodzaju (z/bez ociekacza) i liczbie komór zlewozmywaka. Gdzie go chcemy umieścić – bo miejsce montażu często wymusza kształt zlewu. Pamiętajmy, by dopasować zlewozmywak pod względem materiału, koloru i sposobu montażu do stylu kuchni. Podwieszane i wpuszczane, ze stali szlachetnej i kompozytowe pasują do nowoczesnych wnętrz. Ceramiczne, emaliowane, ze żłobieniami pięknie prezentują się w klasycznych i retro – radzi Hanna Talarek z In Out STudio.

Kosztorys:

meble i blat, na zamówienie 21 000 zł
stół, Allegro 800 zł
krzesła, Fameg 1200 zł
lodówka RB33J8035SR, Samsung 2947 zł
zlewozmywak Panor 60, Blanco 1384 zł
bateria Concetto 32663001, Grohe 520 zł
płytki Argenta Metropolitan Prei, Blanco 235 zł
zmywarka SMV58L60EU, Bosch 1668 zł
płyta indukcyjna PVS611FB1E, Bosch 1779 zł
piekarnik Dual Cook NV70H5787CB, Samsung 2040 zł
kaloryfer Charleston 3060, Zehnder 1300 zł

razem: 34 873 zł

Obejrzyj inne stylowe mieszkania w kamienicach: