Nowoczesna kuchnia - biała z drewnem. Żeby zmieścić stół, wyburzyli ścianę

2023-10-23 15:50

– Miał być duży, dębowy, dla całej naszej czteroosobowej rodziny – mówi Łukasz. I jest! Stół połączony z półwyspem, z możliwością doczepienia blatu, podpięcia laptopa. Co więcej, udało się go zmieścić w zaledwie 9-metrowej kuchni. Biało-drewniana zabudowa meblowa z czarnym blatem prezentują się bardzo nowocześnie.

Spis treści

  1. Kuchnia otwarta na salon
  2. Praktyczny stół w kuchni
  3. Co na ścianę w kuchni?
  4. Zabudowa kuchenna w kształcie litery U

Kuchnia otwarta na salon

Mieszkanie kupiliśmy duże, 90-metrowe. Niestety z nieproporcjonalnie małymi kuchnią i salonem – opowiadają Maja i Łukasz. Kierując się sugestią architektki wnętrz, Małgorzaty Górskiej-Niwińskiej, para zdecydowała się wyburzyć ściany między kuchnią, przedpokojem i salonem.

– Otrzymaliśmy w ten sposób otwartą przestrzeń dzienną, do holu wpada sporo światła, a strefa kuchenno-jadalniana jest większa o 3 m² – dodaje projektantka.

Praktyczny stół w kuchni

Właściciele od początku marzyli o dużym stole. Nie do końca wiedzieli jednak, gdzie miałby on stanąć (zwłaszcza że rozważali też budowę wyspy). – Przeszukałem chyba cały internet i trafiłem na ciekawe rozwiązanie: stół połączony z półwyspem – wspomina Łukasz.  

Co na ścianę w kuchni?

Panel hartowanego szkła chroni ścianę z fakturą betonu przed zachlapaniem. Jest mocowany na cztery wkręty (klej nie sprawdziłby się w tym przypadku).

Zabudowa kuchenna w kształcie litery U

Architektka dopracowała każdy detal projektu kuchni. – Stworzyłam zabudowę w kształcie litery U. Wyższą wzdłuż jednej ściany, niższą pod oknem, a od strony salonu – półwysep ze stołem.

Parapet skuto, zastępując go kamiennym blatem. Część szafek wykończono białym MDF-em lakierowanym w półmacie, część fornirem dębowym. Identyczne materiały zastosowano w różnych częściach mieszkania – mówi.

By dodać wnętrzu ciepła, projektantka zaplanowała też okładziny z cegły rozbiórkowej oraz drewnianą podłogę w salonie. Zgodnie z wytycznymi właścicieli: „niech będzie przytulnie, naturalnie, praktycznie”.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki Lampy – IKEA; krzesła Kris – signal.pl; pled, czarne talerze – H&M Home
Dwa meble w jednym
Małgorzata Górska-Niwińska MGN, Pracownia Architektoniczna, pracowniamgn.pl
Małgorzata Górska-Niwińska MGN, Pracownia Architektoniczna, pracowniamgn.pl

Połączenie stołu z wyspą lub półwyspem kuchennym to praktyczne rozwiązanie. Umożliwia m.in. szybki dostęp do szuflad z zastawą i sztućcami w zabudowie, pozwala zwiększyć powierzchnię blatu (jako miejsce robocze lub do odstawiania naczyń). Dodatkowo w prezentowanym projekcie umieściłam (blisko podłogi, w cokole półwyspu) dwa gniazdka elektryczne – przydatne podczas pracy przy laptopie czy ładowaniu telefonu komórkowego.

Zobacz też: Nowoczesna kuchnia otwarta na salon. Czy otwarta kuchnia to dobry pomysł?

Otwarta kuchnia – na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię.