Czarna kuchnia – nowy trend w aranżacji wnętrz

2020-09-11 14:11

Po wielu latach mody na białe kuchnie coraz chętniej wybieramy szafki w kolorze czarnym. Okazuje się, że czarna kuchnia wygląda równie szykownie w osobnym pomieszczeniu i w otwartej przestrzeni salonu z kuchnią. Nie jest już wyborem tylko dla odważnych. Zwłaszcza jeśli fronty są matowe.

Czarna kuchnia sprawdzi się w wielkomiejskim apartamencie i jako skromny aneks w kawalerce.  Potrafi świetnie grać główną rolę, czasem zdarza się, że znika jako tło aranżacji salonu. Czarna kuchnia, to pomysł dla minimalistów, wybierających proste rozwiązania: gładkie, matowe fronty, ściany oraz blaty z nowoczesnych materiałów. Jedyną ekstrawagancją, w minimalistycznej czarnej kuchni, często ze względów praktycznych -  są uchwyty – delikatne metalowe lub najbardziej modne skórzane.

Czarna kuchnia w wersji totalnej

Czarna kuchnia w wersji „total look” oznacza wszystkie elementy w jednym kolorze: czarne szafki, blaty i ścianę nad blatem. Mogą się różnić wykończeniem – od matu do połysku, ale wszystko powinno być absolutnie czarne. Jedynie złote, miedziane lub drewniane dodatki, w zależności od stylu aranżacji przełamują czerń i spawają, że aranżacja kuchni nie jest nudna. Jak zawsze w monochromatycznych aranżacjach ważna jest gra fakturami użytych materiałów co pociąga za sobą zróżnicowanie odcieni czerni.

Czytaj też: Czy czarna podłoga pasuje do naszych mieszkań?

Czarna kuchnia
Autor: mat. prasowe vipp.com

Czarna kuchnia: czarne szafki białe ściany

Jeśli całkowicie czarna kuchnia jest zbyt zobowiązująca pomaluj ściany na biało lub wybierz drewniany blat i jasną podłogę. Osiągniesz efekt czarnej kuchni w wersji lekkiej. Czarne kuchnie wkraczają również do aranżacji w stylu skandynawskim – zastępują panującą tam biel. Czarne szafki rozjaśnione są tu blatami i akcesoriami kuchennymi z bielonego drewna oraz mosiądzu.  

 Czytaj też: Czarne ściany - obalamy mity!

Czarna kuchnia
Autor: agencjafree/living4media
Czarna kuchnia
Autor: mat. pras. House Doctor

Oświetlenie czarnej kuchni

W czarnej kuchni nie możemy zapomnieć  o dobrze rozmieszczonym oświetleniu.  Pski LED-owe nad blatem równomiernie rozjaśnią jego powierzchnie, tak że przygotowywanie posiłów będzie komfortowe. Sprawdza się także dekoracyjne oprawy – kinkiety i sufitowe, również czarne lub metaliczne, w minimalistycznej formie niewiele większej od umieszczonej w niej żarówki.