Kolorowe ściany w jadalni: tapety w stylu vintage i wysmakowany eklektyzm

2017-07-07 12:05 Redakcja

Kolorowe ściany w jadalni dynamizują wystrój oraz pobudzają apetyt. Można je ciekawie zagospodarować tapetami w stylu vintage. Inspiracje zza wschodniej granicy, czyli design prosto z NRD, to ciekawy miks dekoracyjny, gdzie fantazja barwna miesza się z… kontrolowanym kiczem. Nie wierzycie? Pokazujemy dowód na to, że może być pięknie w tej konwencji!

Kolory ścian w jadalni często dobierane są spójnie z paletą barwną salonu lub otwartej kuchni. Nie musimy jednak rygorystycznie trzymać się tych zasad. Wystarczy, że do aranżacji podejdziemy z pewną dozą luzu i nonszalancji.

Kolorowe ściany w jadalni: tapety w stylu vintage

Kolorowe ściany w jadalni to pomysł odważny i nie dla każdego. Harmonia barw, rozumiana zupełnie inaczej niż pochodne kolorów tej samej palety barw, uzyskana została w sposób niekonwencjonalny, ale nadal spójny. Wrażenie niezdecydowania? Bynajmniej. „Kicz kontrolowany” w aranżacji ścian jadalni skomponowano na kanwie tapet zróżnicowanych pod względem wzorniczym. Występują jednak w takich kolorach, które doskonale do siebie pasują. W ten sposób mamy obok siebie błękity i beże, po sąsiedzku z brązami i szarością. Wokół tak wyselekcjonowanej gamy kolorystycznej (w wersji pastelowej) pojawić się mogły zróżnicowane motywy: kwiatów (realistycznych i w formie ornamentów) czy wzory (wielkoformatowej i drobnej).

Miks inspiracji w aranżacji jadalni

Aby idea wielobarwnych i różnorodnych wzorniczo tapet była spójna z całością wyposażenia, należało skrupulatnie dobrać wszelkie dodatki – zarówno te czysto dekoracyjne, jak i funkcjonalne. Świetną „pracę” w aranżacji kolorowej jadalni zrobiła pozornie banalna cerata w czerwoną kratę na stole w centrum pomieszczenia. Razem z krzesłami na metalowej podstawie (w tym jednym tapicerowanym czerwoną skórą) wprowadza luźny klimat wnętrza, docelowo przecież reprezentacyjnego. Klimat „kiczu kontrolowanego” podkreślają także plastikowa lampa nad stołem, lekko przaśne obrazki na ścianie i pojedyncze zabawki w stylu retro. Całość przywodzi na myśl wystrój stołówek i barów mlecznych z minionej epoki, ale ciekawie zestawiony z innymi stylami. Mamy też bowiem designerskie, drewniane krzesło, witrynkę wypełnioną książkami i pastelowe kolory. Takie wnętrze zachęca do luźnych rozmów i wprowadza przyjazną atmosferę. A o to właśnie chodzi w wystroju jadalni!

Styl vintage – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ