5 kroków do dobrze urządzonej kuchni: pięknej i funkcjonalnej

2017-09-07 20:06
sprzet amica
Autor: archiwum

Jak dobrze urządzić i wyposażyć nowoczesną kuchnię? Jak sprawić, aby była funkcjonalna, a jednocześnie efektownie się prezentowała. Oto wskazówki, które pozwolą stworzyć wygodne i najbardziej rodzinne pomieszczenie w domu.

Kuchnia to wyjątkowa przestrzeń w mieszkaniu, dlatego chcemy, aby była ładna i przyjazna, zarówno dla domowników, jak i odwiedzających nas gości. Jej projekt i wyposażenie muszą spełniać nasze oczekiwania i być dopasowane do preferowanego stylu życia. Tak jak zmieniają się nasze nawyki - bardziej doceniamy miło spędzany czas z rodziną i przyjaciółmi, polubiliśmy wspólne gotowanie, chcemy celebrować posiłki - tak zmieniają się trendy w projektowaniu kuchni. Poznaj 5 podstawowych zasad, które pozwolą uniknąć błędów i cieszyć się dobrze urządzonym wnętrzem.

1. Ergonomia w kuchni

Kuchnie to dość trudne pomieszczenia pod względem aranżacyjnym, muszą łączyć kilka funkcji i spełniać potrzeby wszystkich domowników. Podczas opracowywania projektu kuchni architekci przestrzegają zasady tzw. trójkąta roboczego. Oznacza to, że wyznaczamy trzy strefy w następującej kolejności: miejsce do przechowywania i sortowania produktów, czyli lodówka i blat roboczy, następnie mycie i przygotowywanie produktów, czyli zlewozmywak, i na końcu strefa gotowania - kuchenka, piekarnik. Droga, którą przemierzamy między lodówką, zlewozmywakiem i płytą powinna mieć kształt trójkąta. Ważne jest, by lodówka stała blisko wejścia do kuchni i miała w pobliżu blat, takie usytuowanie ułatwi nam wypakowywanie zakupów.

2. Wygodny układ zabudowy

Planując rozmieszczenie zabudowy kuchennej weź pod uwagę wielkość i kształt pomieszczenia oraz jego usytuowanie w mieszkaniu. Inaczej urządza się kuchnię zamkniętą, a inaczej wnętrze połączone z salonem i jadalnią. Ale niezależnie od aranżacji, w każdej kuchni musi być wygodne miejsce do gotowania oraz spożywania posiłków. Zaplanuj kącik do jedzenia i gotowania, zastanów się nad rozmieszczeniem niezbędnych urządzeń: lodówki, kuchenki, piekarnika, zlewu oraz przestrzegaj odpowiednich odległości. Zwróć uwagę też na bezpieczeństwo. Montując płytę kuchenną i piekarnik pamiętaj, aby w pobliżu było miejsce, gdzie wygodnie możesz odstawić gorące naczynia. Do wszystkich sprzętów AGD powinien być łatwy dostęp.

3. Dobrze dobrane wyposażenie kuchni

Miło usiąść przy wspólnym stole, zjeść pyszny razem przyrządzony obiad i oprócz podniebienia, cieszyć oko nowocześnie wyposażoną kuchnią. Odpowiednie funkcje kuchennych sprzętów, w tym piekarników sprawią, że ciasto drożdżowe zawsze wyrośnie, a pieczeń nigdy się nie przypali, a nowoczesny design wyposażenia AGD sprawi, że wszyscy członkowie rodziny będą chętnie przebywali w takim wnętrzu. Wybierając sprzęt AGD zwróć uwagę nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim na funkcje i parametry techniczne. Pamiętajmy, że nowoczesna kuchnia powinna służyć każdemu domownikowi. Tak by najmłodsi mogli razem z rodzicami przygotowywać posiłki. Dodatkowe rozwiązania takie jakie Pro Baby sprawią, że kuchnia będzie miejscem bezpiecznym, a dziecko uchronimy od oparzeń. Warto także zainwestować w urządzenia renomowanych firm, na które udzielana jest gwarancja.

Nowoczesne sprzęty kuchenne doskonale łączą design z technologią - przykładem jest piekarnik firmy Amica. Sprzęty Amica są dopracowane pod względem technologicznym i estetycznym. Idealnie komponują się z aktualnymi trendami i nowoczesnymi wnętrzami kuchni. W związku z tym, że łączymy kuchnię z salonem, kupując AGD, często bardziej niż funkcją kierujemy się designem. Dlatego producenci sprzętów AGD dostępnych w różnych kolorach, chcą nam ułatwić dopasowanie ich do zabudowy kuchennej i stylu wnętrza. Z oferty firmy Amica bez trudu wybierzesz urządzenia AGD idealne do kuchni nowoczesnych, białych, skandynawskich, jak i kuchni klasycznych, stylowych. Kolorystyka mebli i urządzeń do zabudowy podyktowana jest  „towarzyską”  funkcją współczesnych kuchni, które najczęściej są białe, ale przytulne.

Amica piekarnik - integra

Autor: archiwum

Najlepsze sprzęty AGD to takie, które mają użyteczne i praktyczne rozwiązania oraz funkcje, gwarantujące komfortową obsługę, doskonałe efekty pieczenia oraz łatwe czyszczenie przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa użytkowania. Takim udogodnieniem jest pyroliza, czyli funkcja automatycznego czyszczenia pod wpływem wysokiej temperatury.

4. Komfort użytkowania kuchni

Kuchnia będzie wygodna jeśli będzie w niej komfortowe miejsce do przygotowywania i przyrządzania posiłków oraz przechowywania. Urządzając kuchnię dobrze zaplanuj każdy centymetr przestrzeni, zadbaj też o odpowiednie oświetlenie. Dokładnie wyznacz miejsce do przechowywania żywności, akcesoriów kuchennych, naczyń i sprzętów. Zadbaj o wkłady do szuflad, relingi, półki, wieszaki. Wszystko powinno mieć swoje miejsce i być pod ręką, wtedy unikniesz bałaganu. Poza tym jasne i uporządkowane wnętrze zawsze będzie wyglądać na większe, warto to wziąć pod uwagę szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczami małej kuchni w bloku, czy aneksu połączonego z pokojem dziennym.

5. Dobre materiały wykończeniowe

Oprócz stylistyki, kolorów i wzorów materiałów wykończeniowych, zwróć uwgaę na ich jakość i trwałość. Kuchnia to dość intensywnie użytkowane wnętrze. Ściany, blaty, podłoga narażone są na zachlapanie wodą, zabrudzenia, wysoką temperaturę, zarysowania, plamy. Dlatego wybierz materiały łatwe w utrzymaniu czystości, trudno brudzące się, odporne na mycie i szorowanie. Z szafek i szuflad będziesz korzystać bardzo często, więc nie oszczędzaj na dobrych prowadniach, zawiasach, systemach cichego czy dotykowego zamykania.