Szklanki termiczne – co to jest i czy warto ich używać? Wady i zalety szklanek z podwójnego szkła

2022-07-18 13:17

Szklanki termiczne coraz częściej pojawiają się w naszych domach. I choć głównie zachwycamy się ich nietuzinkowym wyglądem, nie powinniśmy zapominać o interesujących właściwościach podwójnego szkła. Czy faktycznie warto inwestować w szklanki termiczne? Jakie są ich wady i zalety?

Szklanka termiczna
Autor: serwis prasowy marki Vialli Design Szklanki termiczne wykonane są ze szkła borokrzemowego, które jest odporne na niskie i wysokie temperatury. Na zdj.: szklanka Sferico marki Vialli Design.

Spis treści

  1. Szklanki termiczne – co to? Właściwości szkła borokrzemowego
  2. Zalety i wady szklanek termicznych
  3. Jak wyposażyć kuchnię? Oto nasze propozycje

Szklanki termiczne – co to? Właściwości szkła borokrzemowego

Szklanki termiczne wykonane są z dwóch warstw szkła borokrzemowego, które oddzielone są od siebie przestrzenią wypełnioną powietrzem. Jeszcze do niedawna w kuchniach królowało szkło sodowo-wapniowe, które łatwo się tłukło. Obecnie szkło sodowo-wapniowe odchodzi do lamusa, a jego miejsce zajmuje szkło borokrzemowe, z którego wykonuje się naczynia żaroodporne i szklanki termiczne.

Szkło borokrzemowe cechuje niski współczynnik rozszerzalności cieplnej, dzięki temu jest odporny na nagłe skoki temperatur. Jeśli do szkła borokrzemowego wlejemy wrzątek, a następnie lodowatą wodę, naczynie nie pęknie (jak zwykłe szkło). Szklanki termiczne wykonane ze szkła borokrzemowego są odporne na niskie i wysokie temperatury. Szacuje się, że mogą znieść temperaturę minus 20 i plus 230 stopni.

Szklanki termiczne wytwarzane są ręcznie z dmuchanego szkła. Charakteryzują się ciekawym designem i estetyką – podwójne szkło sprawia, że wlany do szklanek płyn sprawia wrażenie, jakby się w niej unosił. Grube na 2 mm ścianki przybierają różne kształty, w zależności od przeznaczenia.

Najczęściej szklanki termiczne wykorzystuje się do serwowania kawy, zwłaszcza latte i cappuccino, by podkreślić walory wizualne napoju. Szklanki termiczne do latte zazwyczaj są bardzo wysokie, wyglądem przypominają literę „V”.

Ciekawą opcją są termiczne szklanki na piwo. W sklepach dostępne są modele, w których wnętrze po wlaniu płynu przypomina zarys odwróconej butelki. Szklanki termiczne do whisky są dobrze wyprofilowane i dzięki właściwościom szkła borokrzemowego nie są ciężkie jak np. szklanki do whisky wykonane z kryształu. Niektóre szklanki termiczne wyglądem przypominają filiżanki z uchem. Świetnie sprawdzają się do herbat, ziół i naparów.

Zalety i wady szklanek termicznych

Szklanki termiczne mają tylko jedną wadę – są dość drogie i nie każdy może pozwolić sobie na zakup całego zestawu. Dobra wiadomość jest taka, że szklanki termiczne przez swoją popularność i ogólną dostępność, regularnie tanieją.

Dużą zaletą szklanek wykonanych ze szkła borokrzemowego są ich wybitne właściwości termiczne – podwójne ścianki długo utrzymują ciepło, a temperatura maleje średnio 2 stopnie na minutę, co pozwala dłużej cieszyć się gorącą herbatą czy kawą. Szklanki termiczne wolniej stygną i wolniej się nagrzewają, co doskonale można wykorzystać w każdej porze roku – zimą herbata dłużej będzie ciepła, a latem lemoniada z kostkami lodu nie oprze się tak łatwo upałom i wysokim temperaturom.

Nie musimy obawiać się, że szklanki termiczne z gorącą herbatą lub kawą nas oparzą. Nasze dłonie chroni próżnia i druga warstwa szkła borokrzemowego. Podobnie jest w przypadku lodowatego napoju, który w szklance termicznej nie pokryje ścianek skroploną parą wodną.

Szklanki termiczne są cieńsze, lżejsze, a przy tym bardziej wytrzymałe niż modele wykonane z tradycyjnego szkła sodowo-wapniowego. Są odporne na obicia i zarysowania, przez co mogą służyć nam trzy razy dłużej niż szklanki z tradycyjnego szkła. Szklanki termiczne można bez obaw myć w zmywarkach i podgrzewać w mikrofali.

Przez zastosowanie ponadczasowego materiału, jakim jest szkło, szklanki termiczne wpasują się w gusta każdej osoby, będą pasować do każdego wnętrza, niezależnie czy będzie ono urządzone w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, retro czy industrialnym.

Szklanki termiczne będą ozdobą każdego przyjęcia i możemy być pewni, że nikt nie zostanie wobec nich obojętny, zrobią wrażenie nawet na najbardziej wymagającym gościu. Szklanki termiczne mogą być używane również przez dzieci, ponieważ są lekkie i wytrzymałe, więc nie skaleczą żadnego malucha, a ponadto nie poparzą dziecięcych rączek tak jak tradycyjne szklanki czy rozgrzane, ciężkie kubki.

Jak wyposażyć kuchnię? Oto nasze propozycje

Kawa dobra na wszystko: poznaj właściwości kawy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE