Szklanki termiczne – co to jest i czy warto ich używać? Wady i zalety szklanek z podwójnego szkła

2022-07-18 13:17

Szklanki termiczne coraz częściej pojawiają się w naszych domach. I choć głównie zachwycamy się ich nietuzinkowym wyglądem, nie powinniśmy zapominać o interesujących właściwościach podwójnego szkła. Czy faktycznie warto inwestować w szklanki termiczne? Jakie są ich wady i zalety?

Szklanka termiczna
Autor: serwis prasowy marki Vialli Design Szklanki termiczne wykonane są ze szkła borokrzemowego, które jest odporne na niskie i wysokie temperatury. Na zdj.: szklanka Sferico marki Vialli Design.

Spis treści

  1. Szklanki termiczne – co to? Właściwości szkła borokrzemowego
  2. Zalety i wady szklanek termicznych
  3. Jak wyposażyć kuchnię? Oto nasze propozycje

Szklanki termiczne – co to? Właściwości szkła borokrzemowego

Szklanki termiczne wykonane są z dwóch warstw szkła borokrzemowego, które oddzielone są od siebie przestrzenią wypełnioną powietrzem. Jeszcze do niedawna w kuchniach królowało szkło sodowo-wapniowe, które łatwo się tłukło. Obecnie szkło sodowo-wapniowe odchodzi do lamusa, a jego miejsce zajmuje szkło borokrzemowe, z którego wykonuje się naczynia żaroodporne i szklanki termiczne.

Szkło borokrzemowe cechuje niski współczynnik rozszerzalności cieplnej, dzięki temu jest odporny na nagłe skoki temperatur. Jeśli do szkła borokrzemowego wlejemy wrzątek, a następnie lodowatą wodę, naczynie nie pęknie (jak zwykłe szkło). Szklanki termiczne wykonane ze szkła borokrzemowego są odporne na niskie i wysokie temperatury. Szacuje się, że mogą znieść temperaturę minus 20 i plus 230 stopni.

Szklanki termiczne wytwarzane są ręcznie z dmuchanego szkła. Charakteryzują się ciekawym designem i estetyką – podwójne szkło sprawia, że wlany do szklanek płyn sprawia wrażenie, jakby się w niej unosił. Grube na 2 mm ścianki przybierają różne kształty, w zależności od przeznaczenia.

Najczęściej szklanki termiczne wykorzystuje się do serwowania kawy, zwłaszcza latte i cappuccino, by podkreślić walory wizualne napoju. Szklanki termiczne do latte zazwyczaj są bardzo wysokie, wyglądem przypominają literę „V”.

Ciekawą opcją są termiczne szklanki na piwo. W sklepach dostępne są modele, w których wnętrze po wlaniu płynu przypomina zarys odwróconej butelki. Szklanki termiczne do whisky są dobrze wyprofilowane i dzięki właściwościom szkła borokrzemowego nie są ciężkie jak np. szklanki do whisky wykonane z kryształu. Niektóre szklanki termiczne wyglądem przypominają filiżanki z uchem. Świetnie sprawdzają się do herbat, ziół i naparów.

Zalety i wady szklanek termicznych

Szklanki termiczne mają tylko jedną wadę – są dość drogie i nie każdy może pozwolić sobie na zakup całego zestawu. Dobra wiadomość jest taka, że szklanki termiczne przez swoją popularność i ogólną dostępność, regularnie tanieją.

Dużą zaletą szklanek wykonanych ze szkła borokrzemowego są ich wybitne właściwości termiczne – podwójne ścianki długo utrzymują ciepło, a temperatura maleje średnio 2 stopnie na minutę, co pozwala dłużej cieszyć się gorącą herbatą czy kawą. Szklanki termiczne wolniej stygną i wolniej się nagrzewają, co doskonale można wykorzystać w każdej porze roku – zimą herbata dłużej będzie ciepła, a latem lemoniada z kostkami lodu nie oprze się tak łatwo upałom i wysokim temperaturom.

Nie musimy obawiać się, że szklanki termiczne z gorącą herbatą lub kawą nas oparzą. Nasze dłonie chroni próżnia i druga warstwa szkła borokrzemowego. Podobnie jest w przypadku lodowatego napoju, który w szklance termicznej nie pokryje ścianek skroploną parą wodną.

Szklanki termiczne są cieńsze, lżejsze, a przy tym bardziej wytrzymałe niż modele wykonane z tradycyjnego szkła sodowo-wapniowego. Są odporne na obicia i zarysowania, przez co mogą służyć nam trzy razy dłużej niż szklanki z tradycyjnego szkła. Szklanki termiczne można bez obaw myć w zmywarkach i podgrzewać w mikrofali.

Przez zastosowanie ponadczasowego materiału, jakim jest szkło, szklanki termiczne wpasują się w gusta każdej osoby, będą pasować do każdego wnętrza, niezależnie czy będzie ono urządzone w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, retro czy industrialnym.

Szklanki termiczne będą ozdobą każdego przyjęcia i możemy być pewni, że nikt nie zostanie wobec nich obojętny, zrobią wrażenie nawet na najbardziej wymagającym gościu. Szklanki termiczne mogą być używane również przez dzieci, ponieważ są lekkie i wytrzymałe, więc nie skaleczą żadnego malucha, a ponadto nie poparzą dziecięcych rączek tak jak tradycyjne szklanki czy rozgrzane, ciężkie kubki.

Jak wyposażyć kuchnię? Oto nasze propozycje

Kawa dobra na wszystko: poznaj właściwości kawy