Kolory naczyń a smak i apetyt. Z jakich talerzy zjesz mniej?

Barwne naczynia traktujemy jako urozmaicenie aranżacji kuchennej. Tymczasem każdy z kolorów inaczej wpływa na nasze zmysły – także ten smaku. Co ciekawe, najpopularniejsze białe naczynia wzmagają poczucie… głodu. Nie są więc najlepsze dla osób na diecie. Najmniej zaś zjemy z talerzy niebieskich. Dlaczego? Postaramy się wyjaśnić psychologię kolorów na talerzach i innych naczyniach.

Kolor naczyń a smak i apetyt
Białe naczynia
Białe naczynia z detalami
Żółte naczynia
Niebieskie naczynia

Ludzki organizm to skomplikowana maszyneria, a czynniki zewnętrzne mają stały wpływ na nasze zmysły – także w nieoczywisty sposób. O pobudzającej i wyciszającej roli kolorów z grubsza wiemy sporo, ale czasem zapominamy, że dotyczy to też barw naczyń. Każdy kolor specyficznie oddziałuje nie tylko na naszą podświadomość, lecz także fizjologię – np. pobudzając do pracy określone hormony.

Białe naczynia – większy głód

Biel jest barwą uniwersalną, pasującą właściwie do każdej innej. Nic zatem dziwnego, że chętnie wybieramy białe naczynia – są eleganckie i ponadczasowe. Jednak jeśli chcemy jeść mniej, biały kolor nie będzie naszym sprzymierzeńcem, ponieważ wzmaga on poczucie głodu. W rezultacie z białych talerzy zjemy sporo. By nieco zniwelować ten efekt, wybierajmy naczynia w kolorach kremowych albo z barwnymi detalami. Wtedy głód będzie odrobinę mniejszy.

Czerwone naczynia dla niejadków

Kolor czerwony ma właściwości pobudzające: lekko podnosi nam się ciśnienie krwi, przyspiesza oddech, mamy też więcej energii. To zaś przekłada się na większy apetyt. Dlatego niejadki powinny mieć w kuchni sporo czerwonych naczyń. Co ciekawe, większy apetyt nie zawsze oznacza większą przyjemność z jedzenia. Taką zapewniają inne barwy, np. żółta, pomarańczowa, zielona.

..  Kolor czerwony we wnętrzach – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Kolor pomarańczowy, żółty, zielony – na lepszy smak

Kolor pomarańczowy stymuluje nasz umysł, a przy okazji zapewnia poczucie komfortu. Dlatego dania i napoje podane w pomarańczowych naczyniach wydają nam się najsmaczniejsze. Podobnie jak w przypadku czerwonego możemy się spodziewać większego apetytu. Co z kolorem żółtym? Ma zbliżone właściwości do pomarańczowego, choć z jedną różnicą – „podbija” smak kwaśny (skojarzenie z cytryną!). Zarówno dobry apetyt, jak i sporą przyjemność z jedzenia gwarantuje też kolor zielony – kojarzy się bowiem ze świeżymi darami natury, zwłaszcza warzywami oraz ziołami.

Warto wiedzieć: ciekawie na zmysły oddziałuje kolor brzoskwiniowy. Wzmacnia on witalność oraz pobudza trawienie, co jest dobrą wiadomością dla osób dbających o linię.

Niebieskie naczynia – najlepszy przyjaciel na diecie

Z jakich talerzy zjemy najmniej? Odpowiedź jest prosta: z niebieskich! Kolor ten zupełnie nie kojarzy się z jedzeniem (rzadko występuje wśród warzyw czy owoców), a wręcz przeciwnie – podświadomie może nam się kojarzyć z czymś… zepsutym. A że dodatkowo ma właściwości wyciszające i uspokajające, instynkty głodowe pracują na zwolnionych obrotach.

Warto wiedzieć: chłodne kolory, w tym niebieski, skuteczniej gaszą pragnienie. Pamiętajmy o tym chociażby podczas upałów.

..  Kolor niebieski we wnętrzach – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Różowa zastawa, czyli sama słodycz

To barwa optymizmu, dobrych emocji i… słodyczy. Często nawet mówimy, że nadmiar różu to efekt przesłodzenia. Dlatego jedzenie podane na różowych talerzach wyda nam się o wiele słodsze, niż jest w rzeczywistości. Jeśli więc do ciasta sypnęło nam się za dużo cukru, lepiej omijać z daleka różowe naczynia. A z drugiej strony – gdy cukru jest za mało, może sprytnie „oszukać” gości za pomocą różu.

Szare i czarne talerze – więcej… goryczy!

Zarówno szary, jak i czarny to kolory raczej niekojarzące się nam z jedzeniem. Przydadzą się osobom na diecie, bo odrobinę zmniejszają apetyt. Ponadto czerń „odbiera” daniom nieco słodyczy i zwiększa natężenie smaku gorzkiego. Zatem przesłodzone dania podajmy najlepiej na czarnych talerzach.

Obejrzyj wideo i poznaj AGD, które ozdobi kuchnię

Obejrzyj galerie modnych kuchni i zainspiruj się!

NIE PRZEGAP

Ocena: 5
Zdjęcia: Rosenthal

POLECANE ARTYKUŁY