Urządzamy wygodny kącik jadalniany z IKEA: stoły i krzesła kuchenne

2016-04-28 19:31 Redakcja

Jadalnia w małej kuchni z wygodnym stołem IKEA? Tak to możliwe! Proponujemy kilka wygodnych rozwiązań, które pozwolą na aranżację jadalni nawet w małej kuchni. Wybierzmy rozkładane, niewielkie stoliki IKEA i krzesła z możliwością sztaplowania lub składania, a bez trudu urządzimy wygodny, mały kącik jadalniany.

Czy mała kuchnia oznacza rezygnację z wygodnego miejsca do jedzenia? Oczywiście, że nie! Wystarczy tylko poszukać ciekawych i wygodnych rozwiązań w IKEA. Należą do nich małe stoły dla dwóch osób, rozkładane stoły z opuszczanymi blatami oraz składane stoliki ścienne. W kąciku jadalnianym w małej kuchni przydadzą się także składane krzesła, które możemy powiesić na ścianie lub schować w szafie albo taborety z możliwością sztaplowania. Mały stół z opuszczanymi blatami z IKEA sprawdzi się na co dzień w kuchni, a podczas odwiedzin gości w salonie.

Magiczny składany stolik ścienny!

Najciekawszą opcją wychodzącą naprzeciw właścicielom małych kuchni są składane stoliki ścienne IKEA o wymiarach 90 x 50 cm. Stolik ścienny jednym bokiem przymocowujemy do ściany i podpieramy na składanej nodze. Nieużywany stolik ścienny ze złożoną nogą przylega bezpośrednio do ściany. W takiej formie stół praktycznie znika z kuchni, zajmując jedynie 10 cm. Nie przeszkadza, pozostaje więcej miejsca na komunikację lub na ustawienie mobilnej wyspy. W formie rozłożonej stół może służyć jako kącik jadalniany dla trzech osób lub blat pomocniczy podczas krojenia i przygotowywania potraw. Można przy nim także przeglądać książki kucharskie lub opracowywać nowe przepisy.

Zobacz też: Urządzanie KUCHNI: jakich BŁĘDÓW nie popełnić

Stół IKEA z opuszczanym blatem

Wolnostojący stół z opuszczanym blatem szczególnie docenią właściciele małych kuchni i kawalerek. Kwadratowy mały stół możemy umieścić w małej kuchni pod ścianą lub w otwartej części dziennej na granicy kuchni i salonu. Przy złożonych obu blatach zajmuje naprawdę niewiele przestrzeni, bo tylko 79 x 79 cm i jest wygodnym miejscem do jedzenia dla dwóch osób. Stół ustawiony w małej kuchni może też być doraźnie dodatkowym blatem roboczym. Rozłożone jedno dodatkowe skrzydło pozwoli wygodnie spożywać posiłek 4-6 osobom, a już podniesione dwa blaty uczynią zeń wygodny stół jadalniany, który możemy przenieść do salonu i przyjąć wygodnie gości.

Mały stół IKEA w kąciku jadalnianym na granicy kuchni i salonu

Mały stół jadalniany umieszczony na granicy kuchni i jadalni w otwartej przestrzeni dziennej kawalerki albo małego mieszkania pozwoli na wygodne spożywanie posiłków przez dwie osoby. Mały stolik możemy wykorzystywać także jako dodatkowy blat podczas przygotowywania posiłków albo jako małe biurko. Stół w małej kuchni może być kwadratowy lub okrągły. Czasem zamiast małego stolika na granicy kuchni i jadalni umieszczamy podwyższony blat- będąc półwyspem również tworzy wygodny kącik jadalniany, szczególnie lubiany przez młode osoby.

Spawdź też:

Salon z jadalnią: łączyć czy nie?

10 pomysłów na jadalnię w salonie

Składane krzesła IKEA do niewielkiej jadalni

Jadalnia w małej kuchni to nie tylko stół, ale także krzesła. Jeśli wybieramy stół z możliwością rozkładania lub stolik ścienny, który czasem znika, warto także zainwestować w krzesła, które nieużywane złożymy i schowamy do szafy lub powiesimy. Mogą to też być stołki które możemy składować jeden na drugim czyli sztaplować. Krzesła i stoły jako elementy wolnostojące w małej kuchni mogą być w zupełnie innym stylu niż fronty szafek  kuchennych.