Jak urządzić kawalerkę? 10 pomysłów na aranżację kawalerki - ZDJĘCIA

2017-12-04 15:05

Zastanawiasz się, jak urządzić kawalerkę? Zobacz zdjęcia, które mogą być dla Ciebie inspiracją na ładną aranżację kawalerki! Małe mieszkanie też może być nowoczesne i funkcjonalne. Podpowiadamy, jak urządzić kawalerkę.

Jak urządzić kawalerkę: zobacz pomysły na to najmniejsze z mieszkań. Często wystarczy sprytna przebudowa ścian i dobrze wykorzystana przestrzeń, by polubić wnętrza kawalerki. W galerii obejrzyjcie pomysły i przykłady kolorowych kawalerek. Ich aranżacje obalają zasadę, że kawalerka musi być tylko w jasnych kolorach. Nasze kawalerki są wielobarwne, a za pomocą intensywnych kolorów ścian udało się świetnie wydzielić poszczególne strefy w małym mieszkaniu.

Gdy zastanawiamy się, jak urządzić kawalerkę, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim projekt pomieszczenia. Ważną kwestią jest, czy kawalerka ma oddzielny salon i kuchnię – wówczas możemy rozpocząć właściwe urządzanie kawalerki.

Jak urządzić kawalerkę: najważniejsze zasady

Kto ma choć małe własne mieszkanie, może mówić o szczęściu. Ale często nie wiemy, jak je urządzić. Jak kawalerka ma pomieścić nasz cały świat? Najczęściej kawalerka to mała kuchnia (lub aneks kuchenny we wnęce), mała łazienka i jeden pokój. Jak rozplanować wnętrze kawalerki, w którym ma znaleźć się cała reszta niezbędnych funkcji?

Aby maleńka powierzchnia kawalerki była funkcjonalna i wyglądała nowocześnie, musimy ograniczyć do niezbędnego minimum liczbę mebli. Wybierając meble do kawalerki, pamiętajmy, że powinny mieć proste kształty i lekką formę. Kolorystykę ścian, obić mebli i zasłon można utrzymać w jasnej tonacji. Ale warto wybrać jeden mocniejszy kolor do wnętrza kawalerki, który nada styl całemu mieszkaniu. Kontrast dobrze zadziała w aranżacji kawalerki. Mając na uwadze, że małe mieszkanie potrzebuje wielu schowków, warto podczas urządzania kawalerki wykorzystać każdy kąt. Najlepiej sprawdzą się meble i zabudowy robione na zamówienie. Dzięki nim można było ograniczyć liczbę mebli wolnostojących do minimum.

Zobacz też: IKEA aranżacje - meble do małego mieszkania. 19m2 z pomysłem!>>

Jak urządzić kawalerkę z kuchnią w salonie?

Kawalerka, w której salon łączy się z kuchnią, podlega trochę innym kryteriom, gdy zastanawiamy się, jak urządzić kawalerkę. Przede wszystkim postarajmy się, aby wydzielić i zachować strefy w kawalerce – strefę kuchenną oraz strefę relaksu i wypoczynku w salonie. Możemy się zdecydować na całkowicie otwartą kuchnię na salon lub oddzielić ją wyspą albo częściową ścianką. Aranżacja kuchni otwartej na salon w kawalerce powinna być spójna z aranżacją salonu – kolorystycznie i stylowo.

Polecamy: Niebieskie ściany w salonie: 10 pomysłów na nowoczesny salon. PORADY i ZDJĘCIA>>

Jak urządzić kawalerkę z osobną kuchnią?

W kawalerce z kuchnią oddzielną możemy pozwolić sobie na lepsze wydzielenie w salonie strefy odpoczynku – czyli niewielkiej sypialni i strefy aktywności. Możemy je wydzielić, stawiając niewielkie przepierzenie, jak np. parawan, lub spróbować oddzielić strefy przez właściwe ustawienie mebli – na przykład ustawiając sofę tyłem do małej sypialni. Podobnie możemy wydzielić strefę do pracy.  

Sprawdź: Jak urządzić mały pokój? Pomysł na ładny mały pokój dzienny - GALERIA >>

Jak urządzić kawalerkę: światło i kolory

Gdy urządzamy kawalerkę, zwykle mamy do dyspozycji niewielkie wnętrze. Pamiętajmy więc, że jasne kolory – zarówno ścian, jak i mebli – mogą optycznie powiększyć małe mieszkanie. Istotna jest także kwestia okien i doświetlenia podczas aranżacji kawalerki. W jasnej kawalerce możemy pokusić się o ciemniejsze kolory w aranżacji wnętrza, w ciemnej – lepiej nie ryzykować z ciemnymi barwami.

Zobacz też: Rozwiązania dla małych mieszkań: SALON Z ANEKSEM KUCHENNYM. Piękne projekty ZDJĘCIA>>

Jak urządzić kawalerkę: otwarta przestrzeń

Realizacja kawalerki według projektu architektonicznego autorstwa Małgorzaty Grygiel i Justyny Smolec, w aranżacji Bartosza Sobieckiego, udowadnia, że kawalerka wcale nie musi być ciasną, zagraconą przestrzenią – wręcz przeciwnie.

By uzyskać poczucie większej przestrzeni w małym mieszkaniu, najlepiej jest zrezygnować z wszelkiego rodzaju ścianek przepierzeń (ścianek działowych, ekranów czy parawanów) – dzięki takiemu rozwiązaniu kawalerka staje się otwarta i przejrzysta. Dodatkowo wrażenie przestronności wzmagają jednolite białe ściany i meble, które optycznie powiększają mieszkanie. By uniknąć aranżacyjnej nudy, warto wprowadzić dwa dodatkowe kolory, np. brązowy i pomarańczowy. Dzięki pasującym do ścian brązowo-pomarańczowym dodatkom i drewnianej podłodze wszechobecna biel zostanie przełamana, a mieszkanie zyska na przytulności.

Aranżacja kawalerki - zobacz galerie zdjęć

Zajrzyj do naszych galerii - podsuwamy pomysły na aranżację kawalerki. Szukasz inspiracji, jak urządzić kawalerkę? Udowadaniamy, że kawalerka w bloku może być nowoczesna i ładna.

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021