Jak urządzić kawalerkę? Pomysły na aranżację małego mieszkania

2023-06-20 4:49

Zastanawiasz się, jak urządzić kawalerkę? Zobacz zdjęcia, które mogą być dla ciebie inspiracją. Małe mieszkanie też może być nowoczesne i funkcjonalne. Podpowiadamy, jak urządzić kawalerkę.

Jak urządzić kawalerkę
Autor: Zdjęcie: Wiktoria Wasiak, stylizacja: Agata Sobkowiak Projekt wnętrza: Sobkowiak Architektura.

Spis treści

  1. Jak urządzić kawalerkę: najważniejsze zasady
  2. Jak urządzić kawalerkę z kuchnią w salonie?
  3. Jak urządzić kawalerkę z osobną kuchnią?
  4. Jak urządzić kawalerkę: światło i kolory
  5. Jak urządzić kawalerkę: otwarta przestrzeń
  6. Aranżacja kawalerki - GALERIE ZDJĘĆ

Jak urządzić kawalerkę: zobacz pomysły na to najmniejsze z mieszkań. Często wystarczy sprytna przebudowa ścian i dobrze wykorzystana przestrzeń, by polubić wnętrza kawalerki.

W galerii obejrzyjcie pomysły i przykłady kolorowych kawalerek. Ich aranżacje obalają zasadę, że kawalerka musi być tylko w jasnych kolorach. Nasze kawalerki są wielobarwne, a za pomocą intensywnych kolorów ścian udało się świetnie wydzielić poszczególne strefy w małym mieszkaniu.

Gdy zastanawiamy się, jak urządzić kawalerkę, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim projekt pomieszczenia. Ważną kwestią jest, czy kawalerka ma oddzielny salon i kuchnię – wówczas możemy rozpocząć właściwe urządzanie kawalerki.

Jak urządzić kawalerkę: najważniejsze zasady

Kto ma choć małe własne mieszkanie, może mówić o szczęściu. Ale często nie wiemy, jak je urządzić. Jak kawalerka ma pomieścić nasz cały świat? Najczęściej kawalerka to mała kuchnia (lub aneks kuchenny we wnęce), mała łazienka i jeden pokój. Jak rozplanować wnętrze kawalerki, w którym ma znaleźć się cała reszta niezbędnych funkcji?

Aby maleńka powierzchnia kawalerki była funkcjonalna i wyglądała nowocześnie, musimy ograniczyć do niezbędnego minimum liczbę mebli. Wybierając meble do kawalerki, pamiętajmy, że powinny mieć proste kształty i lekką formę.

Kolorystykę ścian, obić mebli i zasłon można utrzymać w jasnej tonacji. Ale warto wybrać jeden mocniejszy kolor do wnętrza kawalerki, który nada styl całemu mieszkaniu. Kontrast dobrze zadziała w aranżacji kawalerki.

Mając na uwadze, że małe mieszkanie potrzebuje wielu schowków, warto podczas urządzania kawalerki wykorzystać każdy kąt. Najlepiej sprawdzą się meble i zabudowy robione na zamówienie. Dzięki nim można było ograniczyć liczbę mebli wolnostojących do minimum.

Jak urządzić kawalerkę z kuchnią w salonie?

Kawalerka, w której salon łączy się z kuchnią, podlega trochę innym kryteriom, gdy zastanawiamy się, jak urządzić kawalerkę. Przede wszystkim postarajmy się, aby wydzielić i zachować strefy w kawalerce – strefę kuchenną oraz strefę relaksu i wypoczynku w salonie.

Możemy się zdecydować na całkowicie otwartą kuchnię na salon lub oddzielić ją wyspą albo częściową ścianką. Aranżacja kuchni otwartej na salon w kawalerce powinna być spójna z aranżacją salonu – kolorystycznie i stylowo.

Polecamy: Niebieskie ściany w salonie: 10 pomysłów na nowoczesny salon. PORADY i ZDJĘCIA>>

Jak urządzić kawalerkę z osobną kuchnią?

W kawalerce z kuchnią oddzielną możemy pozwolić sobie na lepsze wydzielenie w salonie strefy odpoczynku – czyli niewielkiej sypialni i strefy aktywności.

Możemy je wydzielić, stawiając niewielkie przepierzenie, jak np. parawan, lub spróbować oddzielić strefy przez właściwe ustawienie mebli – na przykład ustawiając sofę tyłem do małej sypialni. Podobnie możemy wydzielić strefę do pracy.  

Sprawdź: Jak urządzić mały pokój? Pomysł na ładny mały pokój dzienny - GALERIA >>

Jak urządzić kawalerkę: światło i kolory

Gdy urządzamy kawalerkę, zwykle mamy do dyspozycji niewielkie wnętrze. Pamiętajmy więc, że jasne kolory – zarówno ścian, jak i mebli – mogą optycznie powiększyć małe mieszkanie. Istotna jest także kwestia okien i doświetlenia podczas aranżacji kawalerki.

W jasnej kawalerce możemy pokusić się o ciemniejsze kolory w aranżacji wnętrza, w ciemnej – lepiej nie ryzykować z ciemnymi barwami.

Zobacz też: Rozwiązania dla małych mieszkań: SALON Z ANEKSEM KUCHENNYM. Piękne projekty ZDJĘCIA>>

Jak urządzić kawalerkę: otwarta przestrzeń

Realizacja kawalerki według projektu architektonicznego autorstwa Małgorzaty Grygiel i Justyny Smolec, w aranżacji Bartosza Sobieckiego, udowadnia, że kawalerka wcale nie musi być ciasną, zagraconą przestrzenią – wręcz przeciwnie.

By uzyskać poczucie większej przestrzeni w małym mieszkaniu, najlepiej jest zrezygnować z wszelkiego rodzaju ścianek przepierzeń (ścianek działowych, ekranów czy parawanów) – dzięki takiemu rozwiązaniu kawalerka staje się otwarta i przejrzysta.

Dodatkowo wrażenie przestronności wzmagają jednolite białe ściany i meble, które optycznie powiększają mieszkanie. By uniknąć aranżacyjnej nudy, warto wprowadzić dwa dodatkowe kolory, np. brązowy i pomarańczowy.

Dzięki pasującym do ścian brązowo-pomarańczowym dodatkom i drewnianej podłodze wszechobecna biel zostanie przełamana, a mieszkanie zyska na przytulności.

Aranżacja kawalerki - GALERIE ZDJĘĆ

Zajrzyj do naszych galerii - podsuwamy pomysły na aranżację kawalerki. Szukasz inspiracji, jak urządzić kawalerkę? Udowadniamy, że kawalerka w bloku może być nowoczesna i ładna.

Industrialne wnętrze. Mieszkanie urządzone jak loft
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE