Wąska kuchnia w stylu retro: jak urządzić? Podłoga, meble, akcesoria

2017-04-20 13:15 Daniel Działa

Aranżacja wąskiej kuchni zawsze stanowi duże wyzwanie. Sprawdź, jak ją wygodnie urządzić i dobrze wyposażyć! Mamy kilka wskazówek z inspirującą galerią zdjęć.

Przemyślany układ mebli i sprzętów

Wąska kuchnia musi być przede wszystkim wygodna. Ponadto warto zadbać o to, by sprytnie powiększyć ją optycznie. Aby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, zwykle montuje się meble oraz sprzęty po obydwu stronach. Środek zaś powinien być na tyle szeroki, by nie utrudniał ani dostępu do szafek czy AGD, ani komunikacji.

Projektanci wąskich kuchni zwykle stawiają na jasne kolory. Zwłaszcza biel ma tę cudowną właściwość, że optycznie powiększa wnętrze oraz wprowadza do niego więcej światła. W aranżacji kuchni w stylu retro biel najczęściej łączy się z ciepłymi odcieniami drewna. Poza tym dobrze sprawdzają się uchwyty stylizowane na retro, a także inne akcesoria, w tym drobne AGD, czy dekoracje. W duecie z akcentami vintage świetnie prezentuje się również szarość.

Zobacz też:

Szara kuchnia - aranżacja wąskiej kuchni >>>

Salon z jadalnią: styl skandynawski i retro w ciepłym duecie >>>

Ciągi mebli po obydwu stronach sprzyjają wygospodarowaniu miejsca na duży blat – najlepiej tuż obok zlewozmywaka. Aby kuchnia była lżejsza optycznia, lepiej rezygnować z ciągu górnych szafek. Mogą to być pojedyncze modele, np. przeszklone witryny, albo coraz modniejsze systemy półek. Na nich zaś świetnie sprawdza się wystawa eleganckiej porcelany czy designerskich akcesoriów kuchennych.

Alternatywę dla płytek kuchennych nad blatem i zlewozmywakiem stanowią lśniące przeszklenia. Ich dodatkowa zaleta to optyczne powiększenie wnętrza. Dobrze odbijają światło, a poza tym mogą ciekawie dekorować kuchnię, zwłaszcza jeśli pojawią się na nich grafiki. Godne polecenia jest zarówno mleczne szkło, jak i barwione na ulubiony kolor, najlepiej pastelowy.

Podłoga do wąskiej kuchni w stylu retro

Podczas gdy meble i ściany powinny być utrzymane w jasnych kolorach, wybór podłogi daje o wiele więcej możliwości. Do łask powróciły znane z międzywojnie szachownice, czyli czarno-białe płytki. Są nie tylko eleganckie, lecz także jednoznacznie kojarzą się z minionymi latami. Zamiast klasycznej szachownicy z kwadratowymi polami mogą się pojawić wzory trójkątów czy sześciokątów. A z podstawową paletą black & white wspaniale łączą się szare pola.

Wąska kuchnia w stylu retro to także doskonałe miejsce na podłogę drewnianą, zwłaszcza jeśli wybieramy retro połączone ze stylistyką skandynawską. Deski podłogowe ułożone równolegle do ciągu szafek dodadzą też kuchni więcej centymetrów. Do wyboru zarówno drewno jasne, jak i ciemniejsze. W odsłonie skandynawskiej dobrze zaprezentuje się sosna, dąb czy buk. W aranżacji w stylu vintage niezłym wyborem jest także ciemne drewno egzotyczne.

To Cię też zainteresuje: Kuchnia - galerie zdjęć >>>

Akcesoria kuchenne i dekoracje w stylu retro

W wąskiej kuchni liczy się porządek – każdy drobiazg powinien mieć swoje miejsce. Ale umiejętnie dobrane akcesoria oraz dekoracje w stylu retro wspaniale ukoronują wystrój, dodając mu rumieńców. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

  • Małe AGD w stylu retro: czyli mikser, toster czy ekspres do kawy stylizowany na lata 60. Takie modele zwykle wyróżniają się soczystymi kolorami, dlatego przy okazji pełnią funkcję dekoracyjną.
  • Dekoracyjne pojemniki: miłośnicy retro w stylu amerykańskich lat 60. powinni zwrócić uwagę na barwne pojemniki z grafikami. Dominuje w nich wyrazista kolorystyka popartowa, inspirowana plakatami reklamowymi. Podstawowe kolory amerykańskiego retro to róż oraz błękit.
  • Tace i patery: pełnią ważne funkcje praktyczne, a przy okazji wyróżniają się ciekawym designem. Polecamy tace dekorowane grafikami oraz typografiami, a patery – najlepiej z koronkowym wykończeniem.
  • Ceramika i porcelana – w zastawach z lat 60. rządziły geometria oraz organiczne formy. Warto więc nabyć chociaż jeden komplet. Tu warto wspomnieć o znakomitych polskich produktach z tego okresu.